- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Baza projektów
Projekt jest konsekwencją przemyślanego wyboru dla swojego gospodarstwa Beneficjent nie chce produkować tak jak większość, używając ogromnej ilości nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne i ludzkie zdrowie.
Celem projektu jest propagowanie zdrowej, ekologicznej żywności oraz wskazanie drogi innym rolnikom, którzy mogliby zajmować się niszowymi uprawami, a nie zaprzestać prowadzenia gospodarstwa na rzecz odłogowania. Dziś posiadając niewielki areał trudno jest konkurować z dużymi gospodarstwami. Jedynym wyjściem jest specjalizacja, a najlepiej uprawa ekologiczna, która nie jest zbyt popularna, a popyt na produkty ekologiczne wciąż rośnie. Beneficjent ma nadzieję, że poprzez swoje działania zachęci innych do uprawy metodami ekologicznymi oraz zwróci uwagę konsumentom, iż „są tym co jedzą”.
Dzięki wsparciu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) beneficjent ma szansę zrekompensować utratę dochodów spowodowaną mniejszymi plonami.
Uprawniony doradca sporządził plan działalności rolno-środowiskowo-klimatycznej.
Beneficjent złożył wniosek o przyznanie płatności do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
W trakcie roku zostały przeprowadzone kontrole w gospodarstwie przez inspektora jednostki certyfikującej. Wyniki zostały przekazane do ARiMR, która wydała decyzję o przyznaniu pomocy.
Dodatkowo nad wszystkim czuwał Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Roczna produkcja produktów ekologicznych wynosi 70 tys. ton. Około 70% jest sprzedawane, a 30% konsumowane na miejscu.
Oprócz sprzedaży produktów beneficjent organizuje zajęcia wypieku chleba w gospodarstwie oraz coroczny festyn pod nazwą „Pełne zdrowia ekologiczne dożynki u Tadeusza i Agnieszki Rolników” z udziałem ekspertów prowadzących wykłady na temat zdrowej żywności, zdrowego trybu życia, uprawy warzyw i ziół, promocji odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz sprzedaż ekologicznych produktów.
Doświadczenia z realizacji?
Różnorodność uprawianych roślin sprawia, że nie trzeba nawozić, gdyż rośliny same sobie dają radę z uzupełnianiem azotu.
Brak stosowania środków ochrony roślin, nawozów sztucznych oraz użytkowanie ekstensywne trwałych użytków zielonych bardzo korzystnie wpływa na środowisko. Do gleby nie przedostają się niebezpieczne substancje.
Pod względem ekonomicznym udział beneficjenta w działaniach PROW rekompensuje (niestety nie w pełni) straty spowodowane nie stosowaniem środków ochrony roślin, nawozów sztucznych oraz ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych. Bez uzyskania dofinansowania z PROW beneficjent nie byłby w stanie prowadzić gospodarstwa w obecnym kształcie.