- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
FG Delivery of environmental services
Materiały opracowane w ramach działalności grupy [w języku angielskim]dostępne do pobrania tutaj: Raport z pierwszego etapu prac, Dokument informacyjny, załącznik z przykładami, raport końcowy, streszczenie raportu końcowego.
Praca Grupy powinna z jednej strony promować i ułatwiać wymianę praktyk wśród państw członkowskich oraz zgromadzić doświadczenia, które mogą być wykorzystane, jako pouczająca rekomendacja lub materiał do dalszej analizy i do szerokiego upowszechniania, a z drugiej strony uwzględniać różnorodność obszarów wiejskich w Europie, w kontekście krajowym, regionalnym i lokalnym oraz w kontekście potrzeb, mając na celu wkład do polityki w wymiarze europejskim.
Oczekuje się, iż zalecenia i wyniki Grupy Fokusowej mają wnieść wkład do poszerzonej polityki rozwoju na dwa sposoby:
- Mają informować o dalszych pracach nad wdrażaniem przepisów i aktów stworzonych w ramach polityki legislacyjnej planu ramowego po roku 2013.
- Powinny zapewnić wkład w rozwój programowania wytycznych na poziomie UE.
Pierwszy etap poświęcony został przedstawieniu szeregu analiz dotyczących działania PROW 2007 – 2013 w obszarze usług środowiskowych.
Na tym gruncie w Grupie Fokusowej przeprowadzone zostały rozmowy, video konferencje, spotkania twarzą w twarz oraz dyskusje na forach internetowych. Głównym celem tych spotkań było określenie, co w zapewnianiu usług środowiskowych działa lepiej a co gorzej oraz zidentyfikowanie czynników wpływających na powodzenie bądź porażkę w kontekście usprawnienia przyszłego okresu programowania.
Stworzony został dokument, w którym zawarta została definicja usług środowiskowych w kontekście Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz naświetlone zostało znaczenie jego wkładu w kontekście strategicznych priorytetów UE na 2020 rok. Zostały przedyskutowane te zagadnienia, które wyjaśnią główne rozbieżności pomiędzy propozycjami regulującymi plan ramowy. Pierwsze rezultaty FG były dyskutowane na spotkaniu Komitetu Koordynacyjnego w czerwcu 2012 r.
Drugi etap skupił się na omawianiu konkluzji powstałych w toku prac FG pod kątem zapewniania usług środowiskowych po roku 2013. Grupa została poproszona o przedstawienie konkretnych propozycji/zaleceń mających pomóc w przygotowaniu przyszłego PROW. Seminarium końcowe nt. Successful Programming, w grudniu 2012 poświecone zostało podsumowaniu wszystkich rezultatów działania FG.Grupa zakończyła pracę w styczniu 2013 r.