- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Szósty Raport Kohezyjny Komisji Europejskiej
23 lipca br. Komisja Europejska opublikowała Szósty raport o spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej, Inwestycje na rzecz zatrudnienia i wzrostu gospodarczego, Wspieranie rozwoju i jakości zarządzania w regionach i miastach UE nazywany w skrócie Szóstym Raportem Kohezyjnym.
Używane w terminologii unijnej pojęcie „kohezja(spójność) społeczno-ekonomiczna” oznacza harmonię i dążenie do zrównoważonego rozwoju danej wspólnoty społeczno-ekonomicznej poprzez likwidację dysproporcji rozwojowych. Realizacji tych celów w UE służyć ma Polityka Spójności, która odgrywa znaczną rolę w rozwoju infrastruktury państw członkowskich, a jej beneficjentami stają się również mieszkańcy obszarów wiejskich. Oceniając alokację skierowaną do Polski w perspektywie lat 2014-2020 podkreśla się konieczność przeniesienia pewnych ciężarów z II filara Wspólnej Polityki Rolnej na powiększenie strumienia środków płynących z polityki regionalnej/polityki spójności na wsparcie gmin wiejskich.
Komisja Europejska na mocy art. 130 b Traktatu z Maastricht1 jest zobowiązana do cotrzyletniego przygotowywania tzw. Raportów Kohezyjnych w celu stałej ewaluacji postępów w zwiększaniu spójności gospodarczej i społecznej oraz realizacji priorytetów UE. Obecny, szósty już raport został jednak opublikowany z rocznym opóźnieniem czego powodem była chęć zobrazowania w nim efektywności Funduszy Spójnościowych w warunkach kryzysu gospodarczego i związana z tym niska dostępność danych. Opóźnienie publikacji niestety wpłynęło na niemożliwość uwzględnienia wniosków z niej płynących w programowaniu funduszy na lata 2014-2020.
W raporcie znalazły się odwołania do sektora rolniczego m. in. dotyczące jego sytuacji ekonomicznej jak i wpływu na środowisko i poziom emisji gazów cieplarnianych, a także wrażliwości na dostępność zasobów wodnych.
Należy zaznaczyć, iż w raporcie zwrócono uwagę na sytuację w państwach członkowskich środkowej i wschodniej UE. Raport wskazuje na konieczność równoczesnej dbałości o sektor przemysłu i dalszą modernizacją rolnictwa tych państw. Podkreśla się społeczne znaczenie utrzymywania zatrudnienia w rolnictwie oraz problemy z reorientacją zawodową mieszkańców wsi przy jednoczesnej analizie udziału sektora rolnego w tworzeniu wartości dodanej brutto i tendencji zmian w wydajności pracy. Autorzy zwracają także uwagę na różnice pomiędzy państwami „starej UE” oraz nowymi państwami członkowskimi w odniesieniu do poziomu zatrudnienia w rolnictwie, wydajności pracy czy udziału sektora rolnego w wytwarzaniu wartości dodanej brutto. Analizy te odniesiono również do kwestii kryzysu gospodarczego. Z poczynionych obserwacji wynika, iż kryzys miał różny wpływ na obszarach wiejskich w krajach UE-15 i UE-13. W krajach UE-15 spadek PKB na mieszkańca obszarów wiejskich był mniej wyraźny niż w regionach miejskich, podczas gdy w krajach UE-13 odnotowano raczej niewielki wzrost wartości PKB na mieszkańca, który postępował szybciej w obszarach miejskich.
Zachęcamy Czytelników do zapoznania się z całą treścią raportu dostępnego na stronach:
ec.europa.eu/regional_policy/sources/docoffic/official/reports/cohesion6/index_en.cfm
1www.wos.net.pl/materialy/traktat_z_maastricht.pdf
Znajomość Szóstego Raportu Kohezyjnego pozwoli na pełniejsze zobrazowanie sytuacji społecznej, terytorialnej i ekonomicznej UE (w tym dysproporcji w sytuacji obszarów wiejskich i miejskich), i może przyczynić się do zabrania Państwa głosu w trwających do 26 września 2014 konsultacjach społecznych nad unijnym programem rozwoju miast, do udziału w których serdecznie zapraszamy.
Poniżej link do w/w konsultacji społecznych:
ec.europa.eu/news/regions/140730_pl.htm
Opracowanie: Katarzyna Bańkowska SAEPR/FAPA