- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Pierwsze uwagi i opinie na temat propozycji KE
Pierwsze reakcje na zaprezentowane propozycje legislacyjne zapowiadają burzliwą debatę. Najbardziej krytycznie o pakiecie KE wyraził się rząd Wielkiej Brytanii, który uważa, że w sytuacji problemu z zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa żywnościowego oraz utraty bioróżnorodności potrzebne są radykalne reformy. Zaproponowane zazielenienie zostało nawet określone przez Brytyjczyków mianem „zielonego mydlenia oczu”.
Na pierwszym, po ogłoszeniu pakietu, posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich projekt pakietu legislacyjnego nie wzbudził entuzjazmu, lecz został potraktowany jako propozycja wyjściowa do dalszej dyskusji. Zgłoszono dużą ilość uwag krytycznych. Większość ministrów rolnictwa wyraziło obawy związane z niekorzystnym wpływem propozycji KE na deklarowany wcześniej cel uproszczenia WPR, zaznaczając że niektóre propozycje zamiast upraszczać WPR, przyniosą rolnikom wzrost kosztów i biurokracji.
Większość ministrów skrytykowało propozycję uzależnienia 30% dopłat od realizowania trzech praktyk proekologicznyh. Nawet Francuzi, który popierają większość propozycji reformy, określili wymóg 30% jako „nadmierny”. Szwedzi zaproponowali aby zezwolić państwom członkowskim na swobodny wybór instrumentów powiązanych z płatnościami bezpośrednimi, natomiast Portugalczycy i Czesi zaapelowali, aby decyzję co do udziału dopłat objętych wymogami proekologicznymi podejmowało każde państwo członkowskie.
Największą krytykę wzbudziła propozycja ekologicznego odłogowania 7% gruntów. Według przedstawicieli Czech i Słowacji w dobie wzmożonego zapotrzebowania na żywność takie działanie jest niezrozumiałe. Brytyjska minister rolnictwa powiedziała, że chce aby państwom członkowskim pozostawiono elastyczność w odniesieniu do tego mechanizmu.
Dyskusja nad propozycjami legislacyjnymi w Radzie i Parlamencie będzie prawdopodobnie trwała przez cały najbliższy rok. Proces zatwierdzania rozporządzeń powinien być sfinalizowany do końca 2013 roku, tak aby zreformowana WPR mogła wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku.
Autor: SAEPR/FAPA