- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Obszary wiejskie w Polsce na podstawie raportu KE: sytuacja społeczno-ekonomiczna
Opublikowany przez Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa KE raport na temat aktualnej sytuacji na obszarach wiejskich UE na poziomie krajów i regionów (Rural Development in the European Union. Statistical and Economic Information – 2011) jest dobrym wsparciem w toczącej się dyskusji nad propozycjami reformy WPR. Daje on możliwość przeprowadzenia analizy porównawczej krajów UE oraz krytycznego spojrzenia na procesy zachodzące na obszarach wiejskich Wspólnoty.
Prezentowane w nim wskaźniki są podzielone na grupy tematyczne. Jedną z nich jest grupa wskaźników opisujących sytuację społeczno-gospodarczą obszarów wiejskich i rolnictwa UE. Analiza wskaźników dotyczących Polski wskazuje na zmniejszanie udziału rolnictwa w zasobach produkcyjnych oraz wytwarzaniu dóbr i dochodów w ujęciu ogólnospołecznym. Nie maleje jednak społeczna istotność sektora rolnego (rolnictwo jest fundamentem bezpieczeństwa żywnościowego, a także źródłem wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego kraju).
Obserwowany jest powolny postęp w zakresie przemian w strukturze obszarowej i strukturze wytwórczej polskiego rolnictwa. Maleje liczba gospodarstw rolnych, zwłaszcza najmniejszych, kurczy się także zbiorowość gospodarstw do 30 ha, niedawna tratowanych jako średnie. Jednak nadal występuje wadliwość strukturalna rolnictwa i konieczność dostosowań w relacjach między czynnikami produkcji.
Mimo tendencji spadkowej, odsetek pracujących w naszym rolnictwie jest nadal najwyższy spośród wszystkich krajów UE z wyjątkiem Rumunii. W ostatnich latach praktycznie nie uległa poprawie wydajność pracy w rolnictwie, która na tle UE pozostaje jedną z najniższych. Konieczne jest zatem przede wszystkim ograniczanie zasobów pracy oraz unowocześnianie majątku trwałego w warunkach zmniejszania jego zasobów.
Można przypuszczać, że proces odpływu ludności do innych działów gospodarki nabierze w przyszłości większego tempa. Jednak przez najbliższe kilka lat będzie on hamowany niekorzystną sytuacją gospodarczą, w tym groźbą wzrostu bezrobocia na rynku pracy w pozostałych sektorach gospodarki.