- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
08.02.2013
Mokradła na obszarach wiejskich
W lutym z racji rocznicy uchwalenia Konwencji Ramsarskiej ("Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego") obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mokradeł. W tym roku obchody tego dnia zbiegły się z ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody.
Organizowane w Polsce z tej okazji konferencje, seminaria i pokazy miały za zadanie uzmysłowić odbiorcom znaczenie wody w działalności ludzkiej. Podczas organizowanej przez Centrum Ochrony Mokradeł i Uniwersytet Warszawski konferencji pt. „Mokradła dbają o wodę” jednym z przewijających się wątków była rola Wspólnej Polityki Rolnej oraz innych polityk unijnych w kształtowaniu stosunków wodnych na terenie kraju.
Szczególną uwagę zwracano na potrzebę racjonalizacji i spójności podejmowanych działań, zwłaszcza w obszarze inwestycji małej retencji i regulacji cieków wodnych przy równoczesnym zachowaniu bioróżnorodności na terenach będących beneficjentem działań.
Wśród prezentowanych materiałów znalazły się przykłady dobrych praktyk, jak również sytuacji dyskusyjnych, w których trudno jest pogodzić interesy wszystkich mieszkańców obszarów wiejskich. Jednym z ciekawych wątków dyskusji była próba wyliczenia kosztów ponoszonych w ramach PROW 2007-2013 na regulację stosunków wodnych i zestawienie ich z rachunkiem świadczeń ze strony ekosystemów mokradłowych. Kalkulacja ta może posłużyć jako innowacyjny sposób spojrzenia na kwestie rozlewisk łąkowych przy planowaniu PROW 2014-2020.
Zainteresowanych tematyką odsyłamy do strony http://bagna.pl
Opracowanie: Katarzyna Bańkowska SAEPR/FAPA