- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Wnioski z pierwszego etapu prac Grupy Fokusowej do spraw Transferu Wiedzy i Innowacji
Pierwszy etap prac Grupy Fokusowej do spraw Transferu Wiedzy i Innowacji polegał na zebraniu i analizie przykładów krajowych projektów w obszarze innowacyjności i transferu wiedzy współfinansowanych z programów rozwoju obszarów wiejskich. Z użyciem specjalnie do tego celu przygotowanych kwestionariuszy zebrano 65 przykładów z 17 państw członkowskich Unii Europejskiej. Eksperci FAPA opracowali i zaprezentowali trzy przykłady. Dwa z nich – suszarnia ziół z wykorzystaniem energii z odnawialnych źródeł oraz nowoczesna instalacja antygradowa w uprawie borówki amerykańskiej, dotyczyły innowacji technologicznych i procesowych. Natomiast trzeci przykład poświęcony był projektowi promocji małego przetwórstwa rolnego prowadzonego przez Centrum Doradztwa Rolniczego Radom i wpisywał się w dyskusję nad transferem wiedzy do praktyki. Wszystkie przedstawione przez polskich ekspertów przykłady zostały włączone do materiału badawczego, a jeden z nich – dotyczący instalacji antygradowej – został szczegółowo opisany w raporcie podsumowującym pierwszą część prac grupy fokusowej (Focus Group on Knowledge Transfer and Innovation Phase I Report).
Ogólnie można stwierdzić, że wnioski z raportu opracowanego przez Grupę Fokusową pozostają w zgodzie z wynikami ostatnich prac Stałego Komitetu ds. Badań w Rolnictwie (Standing Committee on Agricultural Research, SCAR). Najważniejsze rekomendacje na następny okres programowania wypracowane w ramach pierwszego etapu prac Grupy Fokusowej, przedstawione w raporcie Focus Group on Knowledge Transfer and Innovation Phase I Report są następujące:
- Należy zminimalizować obciążenia biurokratyczne i możliwie jak najbardziej uprościć regulacje w ramach PROW dotyczące wsparcia projektów innowacyjnych;
- Należy powiązać sieci rozwoju obszarów wiejskich z sieciami europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji. Skuteczna komunikacja i koordynacja pomiędzy tymi sieciami na poziomie krajowym, a także pomiędzy poziomem krajowym i europejskim jest w tym kontekście niezbędna.
- Należy wyzwolić klimat sprzyjający innowacjom poprzez przyzwolenie na „naukę na błędach” oraz dzielenie się doświadczeniami.
- Należy wypromować ideę innowacyjności poprzez informowanie szerokiego grona publiczności (interesariuszy) o możliwościach wsparcia projektów innowacyjnych również przy wykorzystaniu możliwości KSOW.
- Konieczne jest wsparcie LGD oraz innych oddolnie kierowanych inicjatyw i wyposażenie ich w potrzebne narzędzia służące promowaniu i dystrybucji wsparcia innowacyjnych projektów na poziomie lokalnym.
W dalszych pracach Grupa Fokusowa do spraw Transferu Wiedzy i Innowacji będzie zajmować się zagadnieniami związanymi z transferem wiedzy do praktyki rolniczej, w tym w szczególności tematem brokeringu innowacji.
Opracowanie: Aleksandra Chlebicka SAEPR/FAPA