Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek cukru

Chiny powalczą z przemytem cukru

03.12.2015

Chińscy producenci cukru alarmują, że bez zdecydowanych działań ze strony władz kraj zaleje tani, przemycany cukier, który zaszkodzi sektorowi.

Chiny są jednym z największym importerów cukru na świecie. W ostatnich latach władze ograniczyły wsparcie rodzimego sektora, zmniejszając cenę minimalną na trzcinę cukrową i zawieszając skup interwencyjny. Spożycie cukru w Chinach sukcesywnie jednak rośnie, a kurczącą się produkcja krajowa nie nadążą za nim. Jednym z powodów spadku produkcji jest wspomniane ograniczenie wsparcia, drugim import taniego cukru, z którym krajowi producenci nie są w stanie konkurować cenowo. W założeniu system wsparcia krajowego rynku miał doprowadzić do podwyżki cen, a drogi cukier miał zachęcić rolników do intensyfikacji upraw głównie trzciny cukrowej, co miało zaowocować wzrostem rodzimej produkcji. Ceny cukru na światowych rynkach w ostatnich latach były jednak najniższe od 6-7 lat. W efekcie wysokie ceny w Chinach doprowadziły do intensyfikacji taniego importu. Cukier w Chinach jest tak drogi, że opłaca się zapłacić wysokie, 50% cło ad valorem i nawet wtedy importowany cukier będzie tańszy od krajowego. Dodatkowym problemem jest przemyt.

W 2014 roku Chiny sprowadziły oficjalnie 3,49 mln ton cukru. Po trzech pierwszych kwartałach 2015 roku import jest o 55% wyższy w relacji rocznej i wynosi 3,73 mln ton. Do tego należy doliczyć jeszcze przemycany cukier, którego wolumen w całym 2015 roku szacowany jest nawet na 1,2 mln ton. Nielegalnie cukier trafia do Chin głównie przez południową granicę, z Wietnamu i Birmy. Południowi sąsiedzi przemycają zwykle tajski cukier (Tajlandia jest drugim na świecie eksporterem). Szacuje się, że około połowa przemytu pochodzi z Wietnamu. Chińskie źródła podają, że szmuglowany cukier sprzedawany był w październiku 2015 roku w Guangzhou po 4900 juanów za tonę, czyli 400-500 juanów za tonę taniej niż cukier z lokalnych cukrowni.

Jeszcze nie wiadomo, jakie działania mogą podjąć chińskie władze w sprawie przemytu cukru. Na razie związki producentów cukru wystosowały apele do władz prowincji, żeby te opanowały sytuację. Sektor cukrowniczy w Chinach jest ważny z punktu widzenia zatrudniania ludności, więc można spodziewać się działań na poziomie państwowym.

Łukasz Chmielewski FAPA/FAMMU 

Słowa kluczowe : cukierChinyprzemyt


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009