Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mleka i produktów mleczarskich

Polskie OMP podbija rynki azjatyckie i afrykańskie

01.10.2014

Eksport odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) z Polski był w pierwszej połowie 2014 roku o 92% większy niż w analogicznym przedziale czasowym 2013 roku i osiągnął poziom 61,9 tys. ton.  Na skutek wysokich cen tego produktu na rynkach światowych wzrost wartości był jeszcze silniejszy i sięgnął 119% w skali roku (219 mln EUR).

W analizowanym okresie państwa Wspólnoty nie były już, jak przed rokiem, najważniejszym miejscem przeznaczenia dla polskiego odtłuszczonego mleka w proszku, eksportowano do nich zaledwie 28,5% wartości wytworzonego w Polsce OMP. Jest to znaczący spadek udziału UE w strukturze odbiorców OMP z Polski (70,3% w I poł. 2013 roku). Analizując geograficzną strukturę wywozu OMP na uwagę zasługuje wyraźne zwiększenie eksportu do Algierii, która przez lata była głównym miejscem przeznaczenia dla polskiego chudego mleka w proszku. Po pierwszych sześciu miesiącach wywóz w tym kierunku zwiększył się ponad czternastokrotnie w ujęciu ilościowym (do 25,23 tys. ton) i ponad siedemnastokrotnie wartościowo (do 86,64 mln EUR). Warto przy tym dodać, że ok. 40% ogółu importu mleczarskiego w Algierii stanowi mleko w proszku, a Polska przez lata była znaczącym jego dostawcą, wyjątkowym był ubiegły rok, kiedy notowano znaczące zniżki eksportu OMP w tym kierunku, niemniej jednak wartości obserwowane w tym roku są rekordowe i to Algieria stała się najważniejszym odbiorcą OMP z naszego kraju.

Mniej dynamiczne zwyżki, ale także spektakularne, odnotowano w przypadku wywozu do Chin, które wskoczyły na pozycję drugiego kraju pod względem ilości i wartości odbieranego z Polski OMP. Wywóz w tym kierunku zwiększył się pięciokrotnie w ujęciu ilościowym (do 4,46 tys. ton) i pięcioipółkrotnie wartościowo (do 14,83 mln EUR).

Z 13% spadkiem wartości eksportu do 12,98 mln EUR do Holandii (ilościowo -18% do 4,32 tys. ton), kraj ten był trzecim odbiorcą OMP z Polski w pierwszej połowie 2014 roku. Inaczej było w przypadku Włoch, w tym kierunku wartość wysyłek OMP wzrosła o 80% do 10,67 mln EUR przy 62% zwyżce wolumenu do 3,63 tys. ton. Dość znaczący unijni odbiorcy OMP z Polski to także Bułgaria (9,05 mln EUR) czy też Niemcy (8,03 mln EUR). Mniejsze ilości OMP wywożono do Belgii (3,29 mln EUR), a także do Hiszpanii (2,15 mln EUR), na Węgry (1,84 mln EUR), oraz do Francji (1,32 mln EUR), Rumunii (1,21 mln EUR), Słowenii (1,19 mln EUR), Czech (684 tys. EUR) i na Litwę (665 tys. EUR).

Na uwagę zasługuje także fakt, że w analizowanym okresie 2014 roku odnotowano znaczne zwyżki w ilości i wartości eksportu polskiego OMP poza państwa UE, głównie do państw azjatyckich i afrykańskich. Oprócz wspomnianych już Algierii i Chin znaczące zwyżki odnotowano w eksporcie OMP z Polski do Wietnamu (siedemnastokrotna zwyżka wartości do 5,42 mln EUR), Maroko (czternastokrotny wzrost do 4,7 mln EUR), Kazachstanu (67% zwyżka do 3,7 mln EUR), a także do Nigerii (+441% do 3,39 mln EUR), Egiptu (+127% do 2,76 mln EUR), na Filipiny (+122% do 2,66 mln EUR), do Indonezji (+80% do 2,51 mln EUR). 

 

Opracowanie: Adam Bugała FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009