Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mleka i produktów mleczarskich

Szacowana niższa bilansowa konsumpcja masła w Polsce w 2013 r.

19.03.2014

Według danych GUS w 2012 roku po dwóch latach spadków wzrosła bilansowa konsumpcja masła. Przeciętny mieszkaniec Polski w ciągu całego 2012 roku spożył 4,1 kg masła, czyli o ok. 2,5% więcej niż w 2011 roku. Na taki stan rzeczy wpływ miał przede wszystkim wzrost podaży oraz relatywne obniżenie cen detalicznych masła względem pozostałych tłuszczy jadalnych (w tym margaryn itp.). Analitycy z IERiGŻ przewidują jednak, że nie będzie to długotrwałe odwrócenie tendencji i szacują, że w 2013 roku bilansowa konsumpcja masła spadła do 4 kg na mieszkańca. Spadek ma dotyczyć głównie drugiej połowy roku, a ma być on następstwem wzmożonego eksportu w warunkach ograniczonej produkcji. 

Z badan budżetów gospodarstw domowych wynika, że w 2012 r. spożycie masła (w wadze handlowej produktu) w przeliczeniu na osobę w gospodarstwach domowych ogółem było o ok. 3,8% mniejsze niż w 2011 roku. Z danych Agencji Rynku Rolnego wynika, że od 2000 roku spożycie masła ograniczyły wszystkie grupy gospodarstw domowych. W okresie tym największy spadek konsumpcji odnotowano w gospodarstwach osób pracujących na własny rachunek (-26%)  i pracowników (-25%), a najmniejszy emerytów i rencistów (-10%).

Opracowanie: Adam Bugała FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009