Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Konferencja 22-23 X 2013

Młodzi przedsiębiorcy z Polski na konferencji o przedsiębiorczości młodych (Łotwa)

Przedsiębiorczość młodych – „Youth Entrepreneurship” to temat konferencji na Łotwie, zorganizowanej w dniach 22-23.10.2013, w ramach Projektu Flagowego „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego”. Organizatorem konferencji, na którą przybyło prawie 80 młodych przedsiębiorców z 8 krajów Europy – Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Rosji, była Łotewska Sieć Obszarów Wiejskich. Z Polski udział w konferencji wzięli młodzi przedsiębiorcy - beneficjenci działań PROW „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” oraz „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” oraz przedstawicie polskich partnerów projektu flagowego z Centrum Doradztwa Rolniczego Brwinów Oddział w Krakowie i Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA.

Podczas dwudniowej konferencji uczestnicy wymienili się wiedzą i doświadczeniem związanym z przedsiębiorczością, prowadzeniem działalności gospodarczej w różnych krajach.

Pierwszy dzień poświęcony był wizytom u 3 młodych łotewskich przedsiębiorców – kobiet mieszkających na obszarach wiejskich w okolicach Jurmali.

Pierwszym odwiedzanym miejsce była pracownia ceramiczna „Saules Ceplis„ położona w rejonie Smârde, prowadzona przez artystkę – panią Madarę Bartkevica. Poprzez swoją pracę chce "uczynić świat trochę lepszym", w szczególności dla swojej córki. W jej rodzinie były długie tradycje związane z rękodziełem. Pani Madara opowiedziała zebranym o skomplikowanym procesie wypalania i otrzymywania czarnej, ekologicznej nieglazurowanej ceramiki. Krok po kroku przedstawiła jak wygląda mozolny proces wypalania naczyń ceramicznych, w ogromnym piecu wybudowanym dwa metry nad ziemią, zlokalizowanym na podwórku. Podkreślała ekologiczny wymiar swojej pracy, bowiem naczynia wychodzące spod jej dłoni nie są glazurowane, jedynie pokrywane naturalnym pszczelim woskiem pochodzącym z uli mieszczących się na terenie gospodarstwa. Dzięki polerowaniu srebrem, w końcowym etapie naczynia mienią się, do złudzenia przypominając metal.

W trakcie spotkania wywiązała się dyskusja, a uczestnicy zadawali wiele pytań dotyczących wyrobu czarnej ceramiki, co jak wyjaśniła artystka wymagało od niej przebycia specjalistycznego kursu z chemii. Zastosowanie specjalnego biologicznego procesu oraz użyciu drewna do wypalania jak również wosku pszczelego w drugim procesie obróbki działa dezynfekująco na wytwarzane wyroby, co pozwala na sprzedaż kompletnych zestawów talerzy oraz misek do restauracji w Rydze. Jednocześnie Pani Madara dodała, że ludzie przychodzą do niej by uczyć się i doświadczać tradycyjnych technik wykonywania ceramiki.

Baibę Anderson – kolejna odwiedzana przez uczestników konferencji, kobieta przedsiębiorca - założyła kilka lat temu stadninę koni „Vitolini”. Jak sama przyznała "weszła do biznesu przez przypadek". Swoje pierwsze dwa konie kupiła, by używać ich jako naturalne kosiarki do trawy. Z czasem kupiła ich więcej.

Zorientowała się, że może prowadzić biznes polegający na uczeniu klientów jazdy konnej i organizacji imprez z udziałem koni. Teraz czerpie dochód ze swoich 12 koni oferując lekcje jazdy konnej, wycieczki dla turystów, zdjęcia ślubne i imprezy we wspaniałej wiejskiej scenerii otaczających lasów i jezior. Uczestnicy zobaczyli pokaz slajdów, zdjęć prezentujących ofertę turystyczną stadniny, z której korzystają goście z całej Europy.

Ostatnim punktem programu wizyt było spotkanie z Iveta Celkarte - kobietą rybak, która umiejętnie połączyła elementy dziedzictwa kulturowego regionu z własnym doświadczeniem w wytwarzaniu żywności i sprzedaży usług. Gospodarstwo Pani Ivety „Oskars Celkarts”, które prowadzi wraz z mężem mieści się nad brzegiem Bałtyku w rejonie Engure. Wioska licząca początkowo 20 mieszkańców rozwinęła się dzięki lokalnym farmerom, którzy zakupili ziemię i zajęli się rybołówstwem przybrzeżnym oraz agroturystyką. Właścicielka wraz z sąsiadką zorganizowały dla uczestników konferencji konkurs związany z rybami a także sztukę teatralną dającą wgląd w kulturę małej wioski rybackiej.

Drugi dzień konferencji, zorganizowany w sali konferencyjnej hotelu Baltic Beach w Jurmali, otworzył Sekretarz Ministerstwa Rolnictwa Łotwy – Aivara Lapinsa oraz Martins Cimermanis, przedstawiciel Łotewskiego Centrum Szkoleniowego Doradztwa Rolniczego. W podsumowaniu prezentowanych w trakcie konferencji badań zrealizowanych wśród młodzieży łotewskiej nt. korzyści z zamieszkiwania na obszarach wiejskich stwierdził, że dostępność pracy dla młodzieży warunkuje pozostanie jej na terenach wiejskich.

Podczas konferencji młodzi łotewscy przedsiębiorcy prezentowali swoje przedsięwzięcia na obszarach wiejskich. Ciekawe rady dla młodych przedsiębiorców dawał Peteris Dimants, właściciel farmy „Dangas”. Podkreślił on, iż dobre rezultaty można osiągnąć jedynie dzięki pasji, prawdziwej radości z tego, co się robi oraz umiejętności dążenia do wyznaczonego celu. Bardzo inspirującą okazała się przygotowana przez niego prezentacja farmy jeleni, której jest właścicielem. Stara się tam łączyć hodowlę zwierząt z ekologiczno-edukacyjnym parkiem gdzie dzieci uczą ich przedsiębiorczości. Następnie głos zabrał Ansis Salins, przedsiębiorca i jednocześnie poseł na sejm Łotwy X kadencji, doktor nauk rolniczych. Swoje gospodarstwo stopniowo powiększał osiągając powierzchnię ponad 400ha ziemi, którą uprawia pod rzepak i częściowo dzierżawi.

Pan Janis Straumens, doradca w Centrum Młodych Przedsiębiorców zaprezentował swoje pomysły na to, jak zrealizować pomysł i utworzyć odnoszącą zyski firmę. Uczestnicy konferencji z uwagą śledzili drogę od pomysłu do prosperującego biznesu jaką odbyła jedna z uczestniczek łotewskiego programu „Wsparcie dla Rozwijającej się przedsiębiorczości dla młodzieży wiejskiej” - Madara Bobkova, założycielka mobilnej firmy cateringowej – „Grand-M” Ltd. Inspirujące dla członków konferencji było jej zdecydowanie i determinacja oraz rada, aby pukać do każdych drzwi, które mogą zaoferować wsparcie dla początkującego przedsiębiorcy. Wielokrotnie podkreślała, że bardzo ważne w prowadzeniu biznesu jest uczciwość i lojalność wobec klientów w realizacji zleceń.

Innymi przykładami koncepcji biznesu prezentowanymi na konferencji były: wynajmowanie przenośnych saun, wycinka zagrożonych drzew oraz wytwarzanie oryginalnych lamp z fragmentów znalezionych gałęzi czy mobilny dźwig do przenoszenia dużych elementów. Szwedzki przedsiębiorca podzielił się swoimi doświadczeniami w rozwijaniu biznesu etapami. Wykorzystując posiadane zasoby razem z rodziną zaczynał od ekologicznej farmy krów liczącej 75 sztuk, a następnie rozwinął produkcję oleju rzepakowego i energii z wiatraku. Obecnie wraz z 18 innymi rolnikami z okolicy inwestuje w biogazownię, która dostarczy paliwa do lokalnych autobusów.

Uczestnicy konferencji zaprezentowali możliwości wsparcia młodych przedsiębiorców na obszarach wiejskich w swoich krajach. Wśród polskich przedsiębiorców głos zabrała pani Julia Ziółkowska Pardyka, która skorzystała z funduszy unijnych dostępnych dla młodych przedsiębiorców z terenów wiejskich. Swój pomysł na własne przedsiębiorstwo przedstawił również pan Dawid Dwojak opowiadając, jak doszło do założenia przez jego rodzinę sadu i firmy oferującej usługi wynajmu maszyn do zbioru owoców.

Konferencję podsumował lider projektu flagowego p. Hans-Olof Stalgren, który wyraził swoją radość z aktywności młodych przedsiębiorców z zaproszonych krajów, przypomniał jak wiele jest dostępnych sposobów uzyskania wsparcia i pomocy dla młodych ludzi. Podsumował, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, a szczególnie oś Leader pozwala na uzyskanie wsparcia zarówno w zakresie szkolenia jak i środków finansowych, aby pomysł na biznes przerodził się w działanie przynoszące dochód. Podkreślił, że jest wiele możliwości pozyskiwania wsparcia na poziomie unijnym, krajowym czy lokalnym np. dzięki pożyczkom z banków czy stypendiom i grantom udzielanym przez fundacje. Konkludując stwierdził, że nie brak środków, ale brak wskazówek i wiedzy na ich temat może determinować rozwój przedsiębiorczości wśród młodych. „Jest wiele źródeł finasowania. Nie trzeba się zniechęcać, jeśli ktoś powie nie. Zapukaj do każdych drzwi” jak powiedziała jedna z prezentujących swoje doświadczenia kobiet.

Wyjazd na konferencję w ramach projektu flagowego zrealizowano z Planu działania Sekretariatu Centralnego KSOW na lata 2012-2013.

Opracowała Kamila Lechowska – tłumacz oraz pilot podczas wyjazdu studyjnego.

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009