- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w partnerstwie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego realizuje operację pt. Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem.
Celem operacji jest podniesienie wiedzy i świadomości nt. lokalnych, regionalnych, tradycyjnych zasobów i produktów spożywczych oraz zachęcenie do wykorzystywania produktów żywnościowych od lokalnych producentów/rolników, a także wykorzystania tej wiedzy do dalszego jej upowszechniania w środowisku lokalnej społeczności poprzez organizację warsztatów dla młodzieży szkolnej zapoznających ją z lokalnym dziedzictwem kulinarnym, czy promocję lokalnego dziedzictwa kulinarnego podczas dożynek/innych imprez o podobnym charakterze.
Grupą docelową operacji są:
- członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z 9 województw Polski (woj. zachodniopomorskie, woj. pomorskie, woj. dolnośląskie, woj. kujawsko-pomorskie, woj. podlaskie, woj. śląskie, woj. łódzkie, woj. podkarpackie, woj. lubelskie);
- mieszkańcy obszarów wiejskich, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele samorządu terytorialnego, rolnicy, przedsiębiorcy, młodzież, nauczyciele, organizacje i stowarzyszenia pozarządowe, konsumenci;
- szersza publiczność zainteresowana problematyką produktów lokalnych, regionalnych i tradycyjnych.
W ramach operacji zaplanowano realizację następujących form:
- 5 dwudniowych warsztatów dla członkiń KGW;
- 29 warsztatów w szkołach podstawowych w 9 województwach prowadzonych przez członkinie KGW;
- 29 stoisk podczas dożynek i innych imprez lokalnych promujących dziedzictwo kulinarne regionu;
- promocję operacji w czasopismach branżowych;
- strona internetowa www.produkty-tradycyjne.pl
Planowane wyniki operacji/efekty:
- 58 przeszkolonych członkiń KGW z zakresu m.in. krótkich łańcuchów dostaw, systemów jakości żywności, produktów lokalnych, regionalnych i tradycyjnych, rolniczego handlu detalicznego, żywności funkcjonalnej;
- 580 przeszkolonych uczniów szkół podstawowych z zakresu produktów lokalnych, regionalnych i tradycyjnych oraz funkcjonalnych wraz z nauczycielami;
- 4500 odwiedzających stoiska wystawiennicze podczas lokalnych imprez organizowanych przez wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego;
- 1 strona internetowa www.produkty-tradycyjne.pl
- 10 publikacji w czasopismach branżowych;
- 15 publikacji w internecie i na stronach Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, EFRWP, Centrum Współpracy Międzynarodowej.
PODSUMOWANIE OPERACJI:
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w partnerstwie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego realizowała operację pt. ,,Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem’’.
Głównym celem operacji było podniesienie wiedzy i świadomości wśród uczestników operacji nt. lokalnych, regionalnych, tradycyjnych zasobów i produktów spożywczych oraz zachęcenie ich do wykorzystywania produktów żywnościowych od lokalnych producentów, rolników (krótkie łańcuchy dostaw), a także wykorzystanie tej wiedzy do dalszego jej upowszechniania w środowisku lokalnej społeczności (tworzenie partnerstw) poprzez organizację warsztatów dla młodzieży szkolnej zapoznających ją z lokalnym dziedzictwem kulinarnym, czy promocję lokalnego dziedzictwa kulinarnego podczas dożynek lub innych imprez o podobnym charakterze. Warsztaty dla dzieci oraz imprezy lokalne odbywały się na terenie 9 województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego i łódzkiego.
Cel główny został osiągnięty poprzez realizację następujących celów szczegółowych:
- Transfer wiedzy wśród 58 przedstawicielek kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń z 9 województw Polski, w formie dwudniowych warsztatów.
- Prezentację produktów członkiń KGW oraz ich działalności podczas 29 imprez dożynkowych lub innych imprez lokalnych.
- Zorganizowanie 31 warsztatów przeprowadzonych przez członkinie KGW w swoich lokalnych społecznościach dla uczniów szkół podstawowych i nauczycieli.
- Szeroką promocję operacji i działań, które zostały podjęte przez jej uczestników oraz upowszechnienie wiedzy na temat produktów tradycyjnych poprzez stronę internetową www.produkty-tradycyjne.pl oraz artykuły w prasie i Internecie.
W okresie od 10.05.2018 r. do 29.06.2018 r. przeprowadzono łącznie 5 dwudniowych warsztatów dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń. Warsztaty odbyły się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie). Łącznie
w warsztatach wzięło udział 58 członkiń KGW z 29 różnych Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń. Warsztaty obejmowały część teoretyczną oraz praktyczną. Podczas szkolenia teoretycznego, prowadzonego przez przedstawicieli Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak wyszukiwać i promować lokalne, regionalne
i tradycyjne produkty, poznali krajowe i unijne systemy jakości żywności oraz zasady wprowadzenia do obrotu żywności regionalnej i lokalnej oraz sprzedaży bezpośredniej. Podczas warsztatów poruszano temat dziedzictwa kulinarnego danego regionu.
W ramach warsztatów kulinarnych prowadzonych przez Szefów Kuchni: Mariusza Siwaka i Andrzeja Jakomulskiego uczestniczki przygotowywały potrawy swojego regionu i poznały zasady łączenia kuchni regionalnej i nowoczesnej oraz produkty funkcjonalne. Warsztaty kulinarne były dobrą okazją do wymiany doświadczeń kulinarnych i integracji członkiń KGW.
W okresie od 30.06.2018 r. do 29.09.2018 r. odbyło się łącznie 27 imprez dożynkowych lub innych lokalnych imprez, podczas których członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń zorganizowały 29 stoisk wystawienniczych. W operacji wzięło udział 58 uczestniczek z 29 Kół Gospodyń Wiejskich lub Stowarzyszeń.
Stoiska wystawiennicze zorganizowane w ramach operacji cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających. Mieszkańcy lokalnych społeczności chętnie próbowali potraw przygotowanych przez członkinie KGW i stowarzyszeń, tym samym poznając wykorzystywanie w polskiej kuchni produktów żywnościowych od lokalnych producentów i rolników. Na stoiskach, obok degustacji tradycyjnych, lokalnych potraw i przysmaków, można także było dowiedzieć się jak wyszukiwać, identyfikować, promować lokalne i regionalne produkty, jak funkcjonują krótkie łańcuchy dostaw oraz poznać możliwości legalnej, bezpośredniej sprzedaży lokalnej żywności, Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD) i działalności Marginalnej Lokalnej i Ograniczonej (MOL). Szacuje się, że stoiska wystawiennicze odwiedziło blisko 14 500 osób.
W okresie od 18.06.2018 r. do 10.10.2018 r. odbyły się łącznie 32 warsztaty kulinarne dla uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych realizowanych w ramach operacji ,,Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem’’. Uczestniczki operacji zorganizowały warsztaty kulinarne
w szkołach podstawowych dla młodzieży szkolnej w wieku 9-12 lat i nauczycieli.
Podczas warsztatów dzieci miały okazję poznać i posmakować lokalne, regionalne produkty i potrawy, zobaczyć sposób ich przygotowania, a nawet samodzielnie wziąć udział w przygotowaniach, pod okiem członkiń Kół Gospodyń Wiejskich. Uczniowie chętnie próbowali potraw przygotowywanych wspólnie z członkiniami KGW i stowarzyszeń, tym samym poznając wykorzystywanie w polskiej kuchni produktów żywnościowych od lokalnych producentów i rolników oraz produktów funkcjonalnych.
Łącznie w warsztatach wzięło udział 761 dzieci ze szkół podstawowych i 29 nauczycieli (nauczyciele towarzyszyli każdorazowo grupie dzieci uczestniczącej w warsztatach).
Więcej informacji nt. projektu oraz przepisy na lokalne i tradycyjne dania można znaleźć na stronie internetowej: www.produkty-tradycyjne.pl
Instytucją odpowiedzialną za treść komunikatu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”