Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mleka i produktów mleczarskich

IX Światowy Dzień Mleka w Polsce

08.09.2016

W dniu 7 sierpnia 2016 r. na placu przy Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem, w województwie podlaskim odbyły się uroczystości związane z IX Światowym Dniem Mleka w Polsce. Jest to coroczne wydarzenie, którego celem jest promocja mleka i przedstawienie jego wartości odżywczych i prozdrowotnych. Na uroczystości nie zabrakło ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, a także sekretarza stanu Jacka Boguckiego.

W programie IX edycji imprezy znalazły się m.in.: koncerty, rodzinne gry i zabawy, konkursy i warsztaty kulinarne oraz tradycyjne Mistrzostwa w Piciu Mleka.

W trakcie imprezy Minister Jurgiel zwrócił uwagę na to, że Polska zalicza się do jednego z największych producentów mleka w Europie, a spożycie mleka i jego przetworów jest w porównaniu z innymi, europejskimi krajami na stosunkowo niskim poziome. Zaznaczył, że Polska należy do krajów z tak zwanego zielonego pasa UE, które dysponują doskonałymi warunkami do rozwoju produkcji mleka i do rozwoju produkcji tego surowca zachęcała nas Komisja Europejska roztaczając optymistyczne prognozy rozwoju sytuacji rynkowej na świecie.

Minister zwrócił uwagę na to, że, że obecnie zmagamy się z brakiem równowagi podażowo-popytowej na rynku mleka, co jest konsekwencją zniesienia systemu kwot mlecznych, a także zmniejszonym popytem na produkty mleczarskie na rynkach krajów rozwijających, oraz embargiem rosyjskim.

K. Jurgiel wyraził nadzieję, że wynegocjowany po długich i trudnych rozmowach pakiet wsparcia rynku mleka pozwoli na jak najszybsze odwrócenie tej tendencji.

Kulminacyjnym punktem festynu był jednak konkurs picia mleka zorganizowanym przez firmę Mlekovita. Do rywalizacji o miano mistrza picia mleka na czas stanęło piętnastu entuzjastów tego napoju. Zwycięzca wypił litr mleka w niecałe 9 sekund. Jak się później okazało nie było to jego pierwsze zwycięstwo w tego typu zawodach.

Podczas imprezy nagrodzeni zostali również zasłużeni dla przetwórstwa mleczarskiego politycy, działacze, ludzie biznesu i mediów. Pamiątkowe statuetki wręczyli minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, minister Jacek Bogucki oraz wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.

 

Adam Bugała FAMMU/FAPA

Słowa kluczowe : mlekoświatowydzieńmlekapromocjaimprezafestyn


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009