Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mleka i produktów mleczarskich

Brexit a polski eksport mleczarski

26.07.2016

W referendum, które odbyło się w Wielkiej Brytanii w dniu 23 czerwca 2016 roku 51,9% Brytyjczyków zagłosowało za wyjściem z Unii Europejskiej, przeciwnych takiemu rozwiązaniu było 48,1% głosujących. W referendum wzięło udział niemal 72% populacji, co było największą frekwencją od wyborów w 1992 roku.  

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może mieć pewien wpływ na branżę mleczarską we Wspólnocie. Kraj ten jest obecnie trzecim producentem mleka w Unii (po Niemczech i Francji). Według szacunków KE w 2015 roku brytyjscy mleczarze dostarczyli do skupu 15,2 mld kg mleka, co stanowiło ok. 10% wyprodukowanego w tym okresie mleka w całej UE. Tak wysoki poziom produkcji mleczarskiej według analityków pozwala jednak na zaspokojenie jedynie 88% brytyjskiego rynku przetworów mlecznych.

Najnowsze dane Eurostat wskazują, że w całym 2015 roku Wielka Brytania zaimportowała 4182 tys. ton serów i twarogów, 97 tys. ton masła, 331 tys. ton napojów fermentowanych (jogurty itp.) oraz 190 tys. ton produktów z grupy płynne mleko i śmietana. Głównym dostawcą przetworów mlecznych na rynek brytyjski jest Irlandia, która w 2015 miała 67% udział w strukturze importowanych do Zjednoczonego Królestwa masła, 62% dla płynnego mleka i śmietany i 29% serów. Duże znaczenie dla importu serów do Wielkiej Brytanii mają również Niemcy (21% sprowadzonych w 2015 r. serów) i Francja (14%

Z Polski do Wielkiej Brytanii w 2015 roku w ujęciu wartościowym trafiło 5,33% ogółu eksportowanych za granicę artykułów mleczarskich (za 86,3 mln EUR).  Niespełna 45% tej kwoty stanowiły sery i twarogi (38,6 mln EUR). Duże znaczenia miały także jogurty itp. (15,7 mln EUR – wartość ta stanowiła niemal 14,2% wartości ogółu eksportowanych w tym okresie napojów fermentowanych z Polski) oraz płynne mleko i śmietana (12,8 mln EUR). Zapewne po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE handel tymi artykułami zostałby oclony, co utrudniłoby dostęp do tego rynku, a także wpłynęłoby na konkurencyjność cenową.

 

Wciąż nie wiadomo jeszcze jak długo potrwa wychodzenie Wielkiej Brytanii z UE i kiedy ostatecznie nastąpi. W samym kraju pojawia się wiele protestów i postulatów o przeprowadzenie kolejnego referendum. Pod petycją wzywającą do kolejnego referendum jest już ponad milion podpisów.

Zgodnie z brytyjskimi procedurami, do petycji ustosunkować musi się rząd oraz parlament. Swój podpis pod petycją może złożyć każdy pełnoletni obywatel Wielkiej Brytanii.

Adam Bugała FAMMU/FAPA 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009