Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Prognozy wzrostu światowej produkcji śrut w sezonie 2016/17

08.07.2016

W sezonie 2016/17 przewiduje się 3,9% wzrost produkcji 7 podstawowych śrut oleistych (sojowa, rzepakowa, słonecznikowa, z orzechów ziemnych, bawełniana, palmowa, z kopry) wraz mączką rybną na świecie do 316,5 mln, czyli 12 mln ton więcej w porównaniu z wcześniejszym rokiem gospodarczym. Wzrost poziomu tłoczenia soi będzie odpowiedzią na jej obfitą podaż, co wynikać będzie z jej rekordowych zbiorów. Produkcja samej śruty sojowej wzrośnie o 9,6 mln ton do rekordowego poziomu 224,7 mln ton. Pod wpływem spadku globalnej produkcji rzepaku (z 64,5 do 63,1 mln ton) jego przerób się zmniejszy, co zaowocuje spadkiem produkcji śruty rzepakowej o 1,6% do 35,3 mln ton. Przewiduje się wzrost produkcji śruty bawełnianej o 2,5% do poziomu 18,4 mln ton. Dzięki wzrostowi globalnej produkcji słonecznika, produkcja śruty słonecznikowej wzrośnie 7,8%  do 18,2 mln ton., podobnie śruty arachidowej o 6,7% do około 5,4 mln ton. Zapowiada się 6% wzrost produkcji mączki rybnej do 4,4 mln ton.

W sezonie 2016/17 wzrostowi poziomu produkcji śruty sojowej powinien towarzyszyć istotny wzrost jej spożycia, co może skutkować wzrostem jej średniej wartości o 15-20% wobec poprzedniego sezonu. Śruta rzepakowa może zdrożeć, ale w mniejszym stopniu tj. do 10%.

 

Witold Rodkiewicz - FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009