Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Perspektywy dla globalnego rynku oleistych w sezonie 2012/13

22.11.2012

Soja ma największe znaczenie wśród surowców oleistych i w największym stopniu decyduje o sytuacji podażowo popytowej na światowym rynku tych surowców. Poziom zbiorów soi w USA decyduje zawsze o podaży soi w pierwszej połowie sezonu (pod koniec każdego roku kalendarzowego), ale pół roku przed zbiorami w Ameryce Południowej, które mają miejsce wiosną kolejnego roku. W 2012 roku w Stanach Zjednoczonych letnia susza przyczyniła się do redukcji tamtejszych zbiorów. Pierwsze, majowe prognozy USDA przewidywały zbiory soi w USA na 87,2 mln ton, ale do sierpnia zredukowano je o około 14 mln ton. Tymczasem kolejne szacunki z października oraz listopada br. poprawiły perspektywy produkcji.

Listopadowe szacunki zakładały już 80,9 mln ton tj. tylko 6,3 mln ton mniej niż zakładano w maju br. W ciągu miesiąca w wyniku poprawy szacunków zbiorów soi w USA, prognozy światowej produkcji soi w sezonie 2012/13 zostały zwiększone o 1,6% do 267,6 mln ton wobec 239,2 mln ton sezon wcześniej oraz 264,7 mln ton w sezonie 2010/11. Ostatecznie o poziomie zbiorów soi w sezonie 2012/13 zadecydują wyniki zbiorów w Ameryce Południowej (Argentyna, Brazylia, Paragwaj). Obecnie zbiory soi poza USA (Ameryka Płd., Chiny oraz UE) prognozowane są na 230,6 mln ton, jakkolwiek do wiosny przyszłego roku anomalie pogodowe w Ameryce Południowej mogą jeszcze pogorszyć światowy bilans soi.

 

W wyniku zmian bilansu dla soi 9 listopada br. zwiększono jej światowy przerób z 229 mln ton do 231,1 mln ton wobec 226,7 mln ton w sezonie 2011/12, co wpłynie na poprawę produkcji śruty sojowej oraz oleju sojowego.

W wyniku wzrostu prognoz zbiorów soi w sezonie 2012/13 w ciągu miesiąca prognozy globalnej produkcji surowców oleistych wzrosły o 4,4 mln ton do 462,1 mln ton.

Poprawa globalnych prognoz nastąpiła na skutek przeszacowania w górę zbiorów soi dla w USA jak również Ukrainy. Wzrosły globalne szacunki produkcji dla rzepaku na skutek poprawy szacunków plonów i zbiorów w Unii oraz na Białorusi. Wzrost szacunków zbiorów słonecznika na Ukrainie zrównoważył straty dla Argentyny i UE27.

Witold Rodkiewicz FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009