Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Innowacyjny Gospodarz

30.06.2015

Projekt „Innowacyjny gospodarz” opracowany i zrealizowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2015, składał się z ośmiu dwudniowych szkoleń stacjonarno-warsztatowych. W projekcie wzięło udział 240 uczestników w tym doradcy rolniczy, przedstawiciele LGD, rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich oraz nauczyciele, studenci i uczniowie szkół rolniczych. Uczestnicy szkoleń dowiedzieli się m.in. o innowacyjnych kierunkach produkcji i nowych technologiach jakie są stosowane w polskich gospodarstwach rolnych.  Na zajęciach warsztatowych, które odbywały się drugiego dnia szkoleń, uczestnicy mogli zobaczyć nowoczesne rozwiązania i dowiedzieć się od gospodarzy jak sprawdzają się w gospodarstwie.

Cykl rozpoczął się szkoleniem „Rolnicy w systemach jakości żywności” w dniach 30-31marca 2015r. Pani Katarzyna Zajączkowska z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przybliżyła temat „Systemy jakości żywności i inne formy wyróżniania produktów wysokiej jakości innowacyjnością  w przetwórstwie rolno-spożywczym” a także omówiła drogę do certyfikatu producentów żywności i możliwości wsparcia produktów certyfikowanych. Pani Izabella Byszewska z Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego omówiła natomiast produkty tradycyjne i lokalne dostępne na polskim rynku oraz poruszyła temat uwarunkowań prawnych sprzedaży produktów tradycyjnych i regionalnych.  Drugi dzień szkolenia to wizyta w gospodarstwie ekologicznym Pani Ewy i Petera Stratenwerth. Uczestnicy szkolenia poznali historię gospodarstwa, dowiedzieli się w jaki sposób pierwsze ekologiczne produkty trafiały na rynek a także poznali drogę gospodarstwa do uzyskania certyfikatów. Państwa Stratenwerth posiadają certyfikat gospodarstwa ekologicznego, ekologicznych serów i ekologicznego pieczywa.  Następnie grupa obejrzała gospodarstwo, serownię a na koniec każdy z uczestników mógł zagnieść i upiec własny chleb. A ponieważ był to okres Świat Wielkanocnych motywem wypieków były… zajączki.

Projekt

Drugie szkolenie „Innowacyjność w uprawach ogrodniczych zamkniętych” odbyło się w dniach 9-10 kwietnia 2015r.  Pierwszy dzień to zajęcia stacjonarne w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Tematy „Innowacje w uprawach ogrodniczych szansą dla polskiego rolnika” i „Prace badawcze na potrzeby rolnictwa” ze zwróceniem uwagi na transfer wiedzy w zakresie upraw szklarniowych wygłosiła Pani dr Katarzyna Kowalczyk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przedstawiła również wyniki prac badawczych w uprawach szklarniowych prowadzonych przez SGGW.  Następne tematy „Nowoczesne technologie w produkcji szklarniowej” oraz „Badania innowacji w krajach wysoko rozwiniętych” przedstawili Pan Tomasz Pogorzelec. Drugi dzień szkolenia to wizyta w nowoczesnej szklarni grupy VegaPol, gdzie produkowany jest pomidor malinowy. Nowoczesne rozwiązania w odwiedzanej szklarni to m.in. komputerowe zarzadzanie szklarnią, kurtyny cieplne, automatyczne nawadnianie, naturalne zapylanie przez trzmiele. Tego dnia uczestnicy szkolenia odwiedzili również szklarnie na terenie SGGW, gdzie prowadzone są m.in. badania nad nowymi odmianami ogórków i pomidorów.

Projekt

Trzecie szkolenie z cyklu „Innowacyjny gospodarz” to „Integrowana ochrona roślin i rolnictwo precyzyjne”. Tematy z tego zakresu przeprowadzili pracownicy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie:  „Rolnictwo precyzyjne wsparciem dla integrowanej ochrony roślin” i „Profilaktyczne działania w integrowanej ochronie roślin i rolnictwie precyzyjnym” to tematy jakie zaprezentował dr Stanisław Samborski. Również prof. Stanisław Ignatowicz przedstawił dwa tematy powiązane z innowacyjnością w rolnictwie: „Profilaktyczne działania w integrowanej ochronie roślin i rolnictwie precyzyjnym” zwracając uwagę na prace badawcze SGGW w tym temacie a także „Biotechnologia w służbie przyrodzie i nowe metody ochrony roślin”. Wszystkie przedstawione tematy wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników szkoleń. Drugi dzień szkolenia to warsztaty terenowe z pokazem i wykorzystaniem narzędzi stosowanych w rolnictwie precyzyjnym. Był pokaz samolotów bezzałogowych i dronów a także najprostszy sposób zbierania danych w terenie za pomocą urządzeń GPS. Następnie wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na grupy robocze i odbyły się zajęcia praktyczne z wykorzystaniem analizy danych zebranych podczas warsztatów. Pracownicy SGGW udostępnili uczestnikom programy, na których mogli przeanalizować zebrane dane. Uczestnikami tego szkolenia byli w dużej mierze studenci, uczniowie i nauczyciele szkół rolniczych. Szkolenie zostało ocenione bardzo wysoko ze wskazaniem bardzo dużej przydatności zaprezentowanego podczas szkolenia materiału.

Projekt

 „Polskie winnice i produkcja jabłecznika czyli polskiego cydru” to kolejne szkolenie z cyklu „Innowacyjny gospodarz”. Szkolenie odbyło się w Krakowie w dniach 15-16 kwietnia 2015r. Gości powitał i otworzył szkolenie Pan Jarosław Bomba Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie O/Kraków. Następnie Pan Roman Myśliwiec z Polskiego Instytutu Winorośli i Wina przedstawił tematy: „Polskie tradycje uprawy winorośli” i „Zakładanie i prowadzenie winnic”. Wykład został przeprowadzony w sposób praktyczny, ponieważ Pan Roman Myśliwiec jest prekursorem odtwarzania winnic w Polsce. Dużym zainteresowaniem cieszył się temat „Prawo winiarskie”, który wygłosił Pan Wojciech Bosak z Polskiego Instytutu Winorośli i Wina. Natomiast wykład „Produkcja cydru szansą dla polskich gospodarstw sadowniczych i grup producentów owoców” poprowadził Pan Tomasz Tarko z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Drugi dzień szkolenia to wizyta w malowniczej winnicy „Nad Dworskim Potokiem” niedaleko Bochni. Jest to winnica Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prowadzona przez Pana Adama Kiszkę. Uczestnicy obejrzeli pięciohektarową winnicę, dowiedzieli się jak pielęgnować winorośl a następnie obejrzeli miejsce przerobu zebranych winogron, poznali urządzenia do wyrobu wina oraz miejsce jego przechowywania. Na zakończenie szkolenia odbyła się degustacja win wyprodukowanych w winnicy „Nad dworskim potokiem”.

Projekt

Szkolenie „Chów ślimaków jako przykład przedsiębiorczości w gospodarstwie rolnym” cieszyło się wielkim zainteresowaniem. W szkoleniu udział wzięły przede wszystkim osoby, które zajęły się już chowem ślimaków albo też mają zamiar rozpocząć hodowlę a także doradcy rolniczy, którzy wspierają rolników w planowaniu tego typu inwestycji . Szkolenie odbyło się w Starym Polu w dniach 20-21 kwietnia 2015r. Pierwszego dnia tematy: „Organizacja chowu ślimaka jadalnego w Polsce” i „Pasze stosowane w chowie ślimaka jadalnego” poprowadziła Pani Mariola Piłat natomiast „Nowoczesne technologie wykorzystywane w chowie ślimaków z gatunków Helix Aspersa Muller, Helix Aspersa Maxima oraz Helix Pomatia” a także „Planowanie wielkości i jakości produkcji ślimaka jadalnego.  Co powinien uwzględniać biznesplan?” wygłosił Pan Grzegorz Skalmowski właściciel gospodarstwa zajmującego się od wielu lat chowem i hodowlą ślimaków. Na koniec pierwszego dnia Pan Łukasz Laskowski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przedstawił temat „Możliwość wsparcia finansowego chowu ślimaka jadalnego”.  Drugi dzień szkolenia to zajęcia praktyczne w gospodarstwie Snails Garden. Tutaj uczestnicy obejrzeli wszystkie etapy chowu ślimaków i infrastrukturę niezbędną przy produkcji ślimaków. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli nowo wybudowaną przetwórnię ślimaków, która od przyszłego roku zacznie funkcjonować. Zapoznali się również z produktami firmy Snails Garden - przetworami ze ślimaków oraz kosmetykami powstającymi na bazie śluzu ze ślimaków. Warsztaty zakończyły się degustacją ślimaków przygotowanych przez Panią Mariolę Piłat – ślimaki po burgońsku i ślimaki po katalońsku. Wszyscy spróbowali przygotowanych potraw i pomimo wcześniejszych uprzedzeń stwierdzili, że smakują wyśmienicie.  

Projekt

Kolejne szkolenie „ Rolnictwo dla klimatu” czyli OZE w rolnictwie” odbyło się w dniach 21-22 kwietnia w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się m.in. jakie odnawialne źródła energii mogą zastosować w swoich gospodarstwach i w jaki sposób mogą wykorzystać produkty uboczne z rolnictwa.  Temat „Znaczenie innowacyjności w energetyce odnawialnej. Rodzaje energii odnawialnej i możliwości ich wykorzystania” poprowadziła dr Aneta Suchoń, „OZE szansą dla rolnictwa i środowiska. Transfer projektów badawczych do gospodarki” dr  Robert Szulc, „Rolnik jako dostawca surowca do produkcji energii odnawialnej” i „Inwestycje w energie odnawialną w gospodarstwie” Pani Ewa Kwapich. Na koniec pierwszego dnia szkolenia Pan Przemysław Lecyk z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o/ Poznań poprowadził tematy „Rolnik jako producent energii odnawialnej” i „Możliwość uzyskania dofinansowania OZE w ramach

PROW 2014-2020 fundusze na rozwój gospodarstwa”. Drugiego dnia szkoleń uczestnicy szkolenia odwiedzili m.in. Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Izdebnie gdzie m.in. zainstalowano na powierzchni 1,7 h ogniwa fotowoltaiczne. Małą elektrownię zaprezentował Pan Przemysław Ajchler.

Projekt

Ziołowy Zakątek to urocze miejsce na Podlasiu gdzie znajduje się Podlaski Ogród Botaniczny. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć tak bogatą kolekcję polskich ziół. To tutaj właśnie w dniach 27-28 kwietnia 2015r. odbyło się szkolenie „Ekologiczne polskie zioła”. Pan Mirosław Angielczyk, który stworzył to miejsce poprowadził większość wykładów jak również zajęcia warsztatowe.  

Projekt

Dodatkowo wykłady poprowadził Pan Wojciech Baran prezentując tematy: „Produkcja ziół a wymogi rolnictwa ekologicznego” i „Możliwości wykorzystania środków PROW2014-2020 w rozwoju gospodarstwa zielarskiego – Uprawy zielarskie w działaniu Rolnictwo Ekologiczne.” Uczestnicy zwiedzili ogród botaniczny, odwiedzili pola,  na których uprawiane są zioła, odwiedzili przetwórnię ziół „Dary Natury” a na koniec mogli samodzielnie stworzyć mieszanki ziół z przeznaczeniem na herbatki oraz wykonać zaprawę do własnej nalewki. Uwieńczeniem szkolenia była degustacja produktów z róży. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni tym uroczym miejscem i zadowoleni z uzyskania tak wielu cennych i praktycznych informacji od samego gospodarza.

Projekt

Ostatnie szkolenie realizowane w ramach projektu „ Innowacyjny gospodarz” to „Chów bydła mięsnego szansą dla polskich gospodarstw”. Wykłady poprowadzili naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Temat „Stan i perspektywy produkcji bydła mięsnego w Polsce” wygłosił Prof. Tomasz Przysucha. Następnie dr Marcin Gołębiewski przybliżył zagadnienia związane z nowoczesnym zarządzaniem stadem bydła mięsnego oraz organizacją opasu bydła w oparciu o krzyżowanie rasami mięsnymi”. Na koniec dr Marek Balcerak przedstawił możliwości  wykorzystania funduszy pomocowych takich jak: dopłaty bezpośrednie, PROW 2014-2020, fundusze promocji bydła mięsnego dla gospodarstw chcących zająć się produkcją bydła mięsnego. Drugiego dnia szkolenia grupa odwiedziła gospodarstwo rolne Pana Rafała Gajewskiego we wsi Popowo. Gospodarstwo Pana Rafała posiada stado około 100 krów rasy limousine. Bydło od maja do późnej jesieni przebywa na pastwiskach położonych na obszarach NATURA 2000 na malowniczej wyspie nad Bugiem. Ponieważ warsztaty odbyły się 30 kwietnia to był ostatni dzień, kiedy krowy przebywały w oborze i na wybiegu. Następnego dnia rano zostały wypuszczone na naturalne pastwiska, których bogactwo traw doskonale wpływa na jakość mięsa wypasanego bydła.

Galeria zdjęć

W ramach projektu "Innowacyjny gospodarz" przeprowadzono szereg szkoleń, zachęcamy do odwiedzenia zakładki FILMY, w której znajdują się filmy z cyklu "Innowacje w rolnictwie" powiązane z tematyką szkoleń:

Autorzy: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009