Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Atrakcyjne formy wypoczynku – oczywiście na wsi!

13.11.2014

Polską wieś cechuje nie tylko bogactwo natury, obszary o wysokich walorach przyrodniczych, a także nieoceniona i zróżnicowana kultura ludowa. W wielu szczególnie atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo regionach Polski powstają nowe gospodarstwa agroturystyczne, z bogatą i atrakcyjną ofertą, zaś turyści coraz częściej wybierają wypoczynek w spokoju, ciszy, w rodzinnej atmosferze. Nie dziwią już nikogo rosnące potrzeby mieszkańców miast,  którzy oprócz podziwiania przepięknych krajobrazów i bliskiego kontaktu z nieskażonym środowiskiem przyrodniczym chcą poznawać życie ludności wiejskiej, jej kulturę i zwyczaje. Agroturystyka przestała być bowiem wyłącznie bazą noclegowo-gastronomiczną -  rolnicy oferują różne formy aktywnego spędzania czasu wolnego coraz chętniej wykorzystując potencjał swojego regionu – dostrzegają nie tylko walory środowiska przyrodniczego, ale i walory kulturowe wsi. Mieszkańcy miast i dużych aglomeracji preferują tyrystykę przyjazną środowisku, a w trakcie wypoczynku oczekują nie tylko ciszy z dala od tłumu i czystego powietrza, ale także aktywnego korzystania z otwartej przestrzeni, jak również osobistego kontaktu z ludnością wiejską, jej kulturą, zwyczajami, kuchnią oraz możliwości uczestniczenia w życiu członków gospodarstwa rolnego, czy też dostępu do świeżej, ekologicznej żywności.

Stoisko Opoczywaj na wsi podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON

Z myślą o rosnących oczekiwaniach turystów, gospodarstwa agroturystyczne oferują nie tylko usługi noclegowe, czy gastronomiczne, ale także usługi rozrywkowe – atrakcje sportowe, kulturalne, zajęcia rekreacyjne np. udział turystów w pracy domowej, w polu, ogrodzie czy przy obsłudze zwierząt. Turyści mogą również  wypożyczyć sprzęt sportowy np. łodzie, kajaki, wędki, rowery i kupić wyroby spożywcze surowe i przetworzone. Gospodarstwa coraz częściej sprzedają własne produkty rolnicze, wyroby gastronomiczne, napoje, upominki i inne towary, a także oferują turystom kompleks usług w wielu kombinacjach. Do najbardziej popularnych zaliczyć można nocleg z wyżywieniem, atrakcjami wokół domu i gospodarstwa rolniczego (np. zbiorem ziół, karmieniem ryb, przetwarzaniem owoców, warzyw, marynowaniem i suszeniem grzybów, wędzeniem ryb), czy też z dodatkowymi usługami (np. nauką jazdy konnej pod okiem instruktora, przejażdżkami bryczką konną, wędkowaniem w zarybionych stawach).

Agroturystyka jest również ważnym elementem rozwoju wsi -  dzięki sprzedaży usług agroturystycznych wzrasta nie tylko dochód samego rolnika świadczącego usługi, ale również rozwijają się pokrewne gałęzie z tym związane, takie jak: handel, gastronomia, przetwórstwo, czy rękodzieło ludowe.

Stoisko Opoczywaj na wsi podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON

Stąd też Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich podejmuje przedsięwzięcia mające na celu promowanie wspólnych form działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Służy również temu projekt finansowany w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015 pt.: „Promocja turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki”, w ramach którego, podczas imprez plenerowych i targów, promowana jest wiejska baza noclegowa i oferty związane z pobytem na wsi grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Stoiska obsługiwane są przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwo Gościnne” we współpracy z partnerami z poszczególnych regionów kraju.

Bogata i różnorodna oferta polskiej agroturystyki i turystyki wiejskiej po raz kolejny została zaprezentowana na stoisku „Odpoczywaj na wsi” - podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w dniach 23 – 25 października 2014 r. w Poznaniu.

25 edycja Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON zgromadziła na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wystawców z kilkudziesięciu krajów oraz wielotysięczną publiczność. Dla licznych zwiedzających poznańska impreza stanowiła centrum informacji o najnowszych ofertach wszystkich polskich i wielu zagranicznych regionów, narodowych ośrodków promocji turystycznej, gestorów bazy noclegowej, hoteli, przewoźników, firm ubezpieczeniowych, firm świadczących usługi dla turystyki np. agroturystyka, zagrody edukacyjne, systemy rezerwacji, ośrodków spa i wellness oraz wydawnictw i portali internetowych. 

Stoisko Opoczywaj na wsi podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON

Stoisko „Odpoczywaj na wsi” było źródłem informacji o agroturystyce w Polsce, ofertach pobytowych w kwaterach, zagrodach edukacyjnych i Hitach Turystyki Wiejskiej, na listę których wpisane są 42 gospodarstwa z wysokim standardem i jakością świadczonych usług oraz ciekawą, niezwykle różnorodną ofertą turystyczną. Na stoisku można było również uzyskać informacje o zagrodach edukacyjnych, w ramach których prowadzone są zajęcia edukacyjne w gospodarstwach rolnych, przynoszące wymierne korzyści dla dwóch sektorów: rolnictwa i szkolnictwa. Więcej informacji na temat zagród edukacyjnych można znaleźć na stronie internetowej: www.zagrodaedukacyjna.pl.

Stoisko Opoczywaj na wsi podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON

Państwo Kristman z zagrody edukacyjnej „Dom na wzgórzu” z miejscowości Gajów (woj. dolnośląskie), którzy  od wielu lat prowadzą warsztaty artystyczne, gdzie z pokolenia na pokolenie przekazywane są techniki wyrobu i wypieku chleba, pierników, dekoracji wielkanocnych, przeprowadzili dla najmłodszych warsztaty plastyczne z rękodzieła artystycznego. Dzieci pod okiem twórców ludowych, wyrabiały oraz zdobiły różnymi technikami aniołki z masy solnej. W czasie trwania warsztatów, twórcy zapoznawali uczestników warsztatów z dawnymi  jak również obecnymi tajnikami pieczenia. Zorganizowany został również konkurs na najładniejszą dekorację aniołka.  Głównym jurorem w konkursie była Pani Katarzyna Orzechowska z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne upominki.

Stoisko Opoczywaj na wsi podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON

W ramach stoiska prowadzone były także warsztaty kulinarne z wyrobu rogalików z powidłami, bułeczek z cukrem pudrem oraz ciasteczek przez Panią Grażynę Dereń z miejscowości Lubiechnia Wielka (woj. lubuskie). Pani Grażyna w czasie trwania warsztatów, jako pasjonatka i wielokrotna zwyciężczyni konkursów kulinarnych podawała sprawdzone przepisy kuchni staropolskiej, tradycyjnej i nowoczesnej.

Stoisko Opoczywaj na wsi podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON

Polska wieś stanowi jeden z ostatnich w Europie przykładów zachowania tradycyjnego, kultywowanego od pokoleń krajobrazu kulturowego, w który wkomponowane są elementy cennego, niejednokrotnie wręcz dziewiczego środowiska przyrodniczego. Potencjał w zakresie rozwoju turystyki wiejskiej jest zróżnicowany, co przekłada się naturystyczną ofertę obszarów wiejskich. Realizowany projekt "Hity Turystyki Wiejskiej" przyczynia się do promocji wiejskich atrakcji turystycznych, o specyficznym i niepowtarzalnym wiejskim charakterze, które czerpią z dziedzictwa regionów, prezentują osobliwość polskiej wsi, przy wykorzystaniu bogactwa kulinarnego i potencjału mieszkańców obszarów wiejskich.

               FAPA / Polska Federacja Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne"

Stoisko Opoczywaj na wsi podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON Stoisko Opoczywaj na wsi podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON Stoisko Opoczywaj na wsi podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON Stoisko Opoczywaj na wsi podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON Stoisko Opoczywaj na wsi podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON Stoisko Opoczywaj na wsi podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009