Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Warto odpoczywać na wsi!

30.06.2014

„Odpoczywaj na wsi” - to hasło, którym zapraszamy do odwiedzenia stoiska zrealizowanego w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015.

Stoisko

Pierwsze z wielu planowanych stoisk można było odwiedzić na Pikniku Poznaj Dobrą Żywność, który odbył się już po raz 11. w ogrodach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.  Podczas pikniku przygotowano prezentacje i degustacje polskich produktów wyróżnionych prestiżowym znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”.

Uczestnicy Pikniku, na stoisku „Odpoczywaj na wsi”, mogli zapoznać się ze zróżnicowaną ofertą turystyczną polskiej wsi, z ofertą sieci gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych i Hitów Turystyki Wiejskiej. Eksperci z Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie odpowiadali na pytania odwiedzających oraz prezentowali zróżnicowaną ofertą turystyczną polskiej wsi m.in. dla grzybiarzy, wędkarzy, miłośników jazdy konnej,  a także dla rodzin z dziećmi.  Eksperci udzielali również odpowiedzi na liczne pytania dotyczące turystyki wiejskiej i agroturystyki m.in o możliwości spędzenia wolnego czasu w prawdziwych kwaterach wiejskich, z możliwością aktywnego uczestnictwa w pracach typowo wiejskich. W trakcie trwania pikniku eksperci, wyjaśniali czym jest „kategoryzacja” Wiejskiej Bazy Noclegowej przeprowadzona przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. Pytania dotyczyły również znajomości określonych kwater oraz dodatkowych atrakcji z jakich można skorzystać, m.in. gdzie znajdzie się kwatera z basenem, kwatery z możliwością zorganizowania imprez integracyjnych, kwatery z możliwością samodzielnego przyrządzania posiłków np. z samodzielnie złowionych ryb. Dużym zainteresowaniem cieszył się katalog kwater skategoryzowanych, z opisami, piktogramami oraz ze zdjęciami z podziałem na województwa.  Na listę Hitów Turystyki Wiejskiej, wpisane zostały 33 produkty, które mają kojarzyć się z wysokim standardem i jakością świadczonych usług oraz ciekawą, niezwykle różnorodną ofertą turystyczną polskiej wsi, która stanowi jeden z ostatnich w Europie przykładów zachowania tradycyjnego, kultywowanego od pokoleń krajobrazu kulturowego. Hity Turystyki Wiejskiej to uznane produkty turystyki wiejskiej, o bogatej ofercie rekreacyjno-wypoczynkowej, które czerpią z dziedzictwa regionów, prezentują osobliwość polskiej wsi, przy wykorzystaniu bogactwa kulinarnego  i potencjału mieszkańców obszarów wiejskich.

 Stoisko

Swoistą atrakcją były pokazy sztuki kowalskiej i pokazy kucia artystycznego. Pan Marek Baranowski – właściciel kuźni artystycznej „Dama Pik Marek Baranowski” zaprezentował ręczną pracę nad każdym detalem, bez spawania gotowych elementów kutych w formie powtarzalnych wzorów.  Kolejny kowal z wieloletnim doświadczeniem Pan Ryszard Skuza, którego domeną są „produkty do wystroju wnętrz, w których nie stosuje gotowych elementów, wszystkie prace wykonuje ręcznie z zachowaniem tradycyjnych metod”, pozwolił małym gościom aktywnie uczestniczyć w tworzeniu pięknych liści. Udało to się tym, którzy mieli siłę podnieść „młot kowala”.

 Pokazy sztuki kowalskiej na stoisku

Delikatniejszą formę rękodzieł artystycznych zaprezentowały twórczynie ludowe. Dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach „Mazowieckie wyplatanki” pod okiem twórcy z zagrody edukacyjnej „Mazowieckie Sioło Julianówka” Pani Marioli Kowalskiej, która wpisana jest na listę Hitów Turystyki Wiejski. Natomiast Pani Małgorzata Urban (z „Siedliska Małgorzata” z miejscowości Cholewianka woj.  lubelskie) tworząc arcydzieła z suszonych traw i ziół, opowiadała jak właściwie ususzyć kwiaty i zioła aby wykonać bukiet.

 Pokazy produkcji rękodzieł artystycznych na stoisku

W trakcie trwania Pikniku zorganizowany został konkurs dla dzieci „Odpoczywaj na wsi…”. Założeniem konkursu było zachęcenie najmłodszych gości do pokazania w formie rysunkowej, czym jest dla nich prawdziwy „Odpoczynek na wsi…”. Zorganizowany został również konkurs „Zagadki z wiejskiego podwórka”, gdzie sprawdzano znajomość narzędzi z gospodarstwa wiejskiego. Chętni mogli wziąć udział w konkursach z Wiedzy o Agroturystyce, przeprowadzonych na scenie głównej Pikniku Poznaj Dobrą Żywność, a laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody m.in. pobyty weekendowe w gospodarstwach agroturystycznych.

 Konkurs dla dzieci

W ramach projektu „Promocja turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki” realizowanego z Planu Działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2015  prezentowana jest oferta turystyki wiejskiej i agroturystyki na imprezach plenerowych, targowych  i wystawienniczych. Głównym celem tego projektu jest kreowanie wizerunku obszarów wiejskich, jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. W obecnej sytuacji wiele kwater wiejskich ma dobrze przygotowaną ofertę noclegową, żywieniową oraz towarzyszącą,  jednak dotarcie z nią do potencjalnego turysty jest dość problematyczne. Turyści natomiast dokonując wyboru miejsca na spędzenie urlopu, sugerują się nie tylko dobrymi warunkami noclegowymi i żywieniowymi, lecz dodatkową ofertą jaką świadczą gospodarstwa agroturystyczne. Stąd też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosił do realizacji projekt, który umożliwi odpowiednie dotarcie, w tym samym miejscu i czasie, z ofertą turystyki wiejskiej i agroturystyki, do szerokiego grona odbiorców branżowych oraz klientów indywidualnych.

Osoby zainteresowane ofertą turystyki wiejskiej i agroturystyki w Polsce, jak również organizatorów wypoczynku na wsi szczególnie zapraszamy do odwiedzenia stoiska pod nazwą „Odpoczywaj na wsi”  na kolejnych imprezach plenerowych: w Mrągowie na Pikniku Country & Folk Mrągowo w dniach 25 – 27 lipca http://www.festiwalpiknikcountry.pl/ i w Gdańsku podczas Jarmarku Dominikańskiego w dniach 1-3 sierpnia. We wrześniu zapraszamy zaś na XII Święto Chleba, XXI Krajowe Dni Ziemniaka w Warszawie oraz 6-7 września na XXIII Krajową Wystawę Rolniczą w Częstochowie.

Na stoisku „Odpoczywaj na wsi”  eksperci udzielać będą informacji, konsultacji i odpowiedzi na pytania z zakresu turystyki wiejskiej i agroturystyki osobom odwiedzającym stoisko. Zorganizowane zostaną również pokazy produkcji wyrobów rękodzielniczych z udziałem lokalnych twórców i rzemieślników np. pokaz wikliniarstwa, koronkarstwa, rzeźby, a chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach.

Galeria zdjęć

          Polska Federacja Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" / FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009