Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Konferencja i uroczyste otwarcie małej przetwórni mleka w CDR w Radomiu

04.10.2013

W dniach 26-27.09.2013 roku w Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu odbyła się, realizowana w ramach Planu działania SC KSOW, konferencja na temat „Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa, systemy produkcji i mała przedsiębiorczość”. Konferencja była elementem dużego projektu pt.:  „Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem przetwórstwa, poprzez system doradztwa rolniczego”. W trakcie konferencji dokonano uroczystego otwarcia czwartego modułu tematycznego w Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa dotyczącego przetwórstwa mleka. W uroczystym otwarciu małej przetwórni mleka w dniu 27 września uczestniczył podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk. Tworzenie Centrum prowadzone było etapami. W roku 2011 uruchomiono trzy moduły, w tym przetwórstwo zbóż, przetwórstwo owoców i warzyw  oraz przetwórstwo mięsa.  Ostatnim modułem, który rozpoczął działalność jest przetwórstwo mleka.  Centrum jest bazą szkolenia praktycznego dla doradców, nauczycieli i uczniów szkół rolniczych, a przede wszystkim rolników, którzy produkują w  gospodarstwach surowce i chcą je przetwarzać i  produkować żywność, na którą istnieje duże zapotrzebowanie, głównie na rynku lokalnym.

 

W pierwszym dniu konferencji wykładowcy z GIJHARS, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, SGGW i CDR mówili na temat nowych standardów jakości żywności, produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego w małych zakładach, odpowiedzialności producenta za bezpieczeństwo żywności czy najnowszych trendów w rozwoju rynku żywności.

Genezę powstania Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa oraz jego główne cele przedstawił Janusz Lesisz z CDR w Radomiu. Jego zdaniem w gospodarce rynkowej jest miejsce zarówno dla dużych jak i małych podmiotów będących elementami „łańcucha żywnościowego”, a sukces odniosą ci, którzy sprostają wymaganiom i wyzwaniom nowoczesnego rynku oraz postawią na jakość i bezpieczeństwo żywności.

Dorota Balińska-Hajduk z GIJHARS stwierdziła, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności konieczne jest uwzględnienie wszystkich aspektów łańcucha jej produkcji, począwszy od produkcji podstawowej i produkcji pasz aż do sprzedaży konsumentowi gotowego produktu, bo każdy z tych elementów może mieć wpływ na bezpieczeństwo. Omówiła także system urzędowej kontroli żywności w Polsce oraz działania Inspekcji JHARS w tym zakresie.

Na temat trendów w rozwoju rynku żywności i oczekiwań konsumentów mówił dr Adam Włodarczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jego zdaniem na zachowania konsumentów wobec produktów żywnościowych wpływa wiele czynników, w tym z pewnością poziom dochodu, styl życia, wykształcenie, nawyki żywieniowe konsumentów, otoczenie społeczne, także cena i dostępność produktów. Dla jednych ważny będzie wygląd zewnętrzny produktu, dla innych walory zdrowotne i dietetyczne, jeszcze dla innych najważniejszym kryterium zakupu będzie cena produktu. 

Na temat ogólnych wymagań sprzedaży bezpośredniej, działalności MLO (marginalnej, ograniczonej i lokalnej), zakładów produkujących żywność tradycyjną mówił Marcin Kozłowski z Głównego Inspektoratu Weterynarii. Wykładowca przypomniał, że od stycznia 2005 wszystkie podmioty działające na rynku spożywczym w Unii Europejskiej są zobowiązane do stosowania tzw. systemu traceability, czyli systemu umożliwiającego odtworzenie i śledzenie żywności, pasz, zwierząt przeznaczonych na żywność, poprzez wszystkie etapy produkcji, przetwórstwa i dystrybucji. W dalszej części swego wystąpienia wykładowca omówił także ogólne zasady higieny żywności oraz skutki i koszty ekonomiczne jej złej jakości.

Po części teoretycznej, uczestnicy konferencji zwiedzili Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa, gdzie odbyła się prezentacja linii produkcyjnych do przerobu owoców, mięsa i zbóż oraz praktyczny pokaz przerobu mleka połączony z degustacją produktów. Pokaz prowadził dr Antoni Pluta z SGGW.

W konferencji udział wzięli przetwórcy, przedstawiciele ośrodków naukowych, jednostek doradztwa rolniczego, izb rolniczych, organizacji samorządowych oraz instytucji działających w obszarze bezpieczeństwa i jakości żywności.

Opracowanie: CDR Brwinów o. Radom


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009