Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

SPORT z KSOW. Relacja z Forum "Dobre praktyki o tematyce sportowej" oraz II Letniej Spartakiady KSOW

13.09.2012

Zakończyło się forum Dobre praktyki o tematyce sportowej realizowane na terenach wiejskich w ramach PROW 2007-2013 oraz II Letnia Spartakiada Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Spartakiada jest projektem sieciującym organizowanym już po raz drugi. W tym roku odbyła się w Jarocinie, w woj. wielkopolskim, w dniach 06-08.09.2012 r. Impreza miała charakter integracyjny - udział w niej bowiem wzięli bowiem przedstawiciele sekretariatów regionalnych, sekretariatu centralnego oraz partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (m.in.: Związek Młodzieży Wiejskiej, LGD Dobra Widawa, LGD Wspólny Trakt, Partnerstwo Kaczawskie, LGD Wielkopolska z Wyobraźnią, LGD Solidarni w Partnerstwie, Stowarzyszenia Północno-Wschodnia LGD Szelment). Zorganizowano zarówno konkurencje drużynowe (piłka nożna, piłka siatkowa, piłka wodna, koszykówka, wielobój drużynowy, sztafeta lekkoatletyczna 4x100 m) jak i konkurencje indywidualne (bieg przełajowy, bieg sprinterski na 100 m, tenis stołowy).

 

Rywalizacja sportowa, wyzwoliła wiele emocji. W klasyfikacji drużynowej pierwsze 3 miejsca zajęły sekretariaty regionalne woj. wielkopolskiego, dolnośląskiego, podlaskiego.

Spartakiada pozwoliła nie tylko na wspólną zabawę, nawiązywanie nowych relacji i znajomości w ramach sieci, ale także na wymianę doświadczeń. Towarzyszące spartakiadzie wystawa i forum były okazją do zaprezentowania projektów o tematyce sportowej. Na podstawie nadesłanych przez sekretariaty materiałów, przygotowane i zaprezentowane zostały plakaty informacyjne przedstawiające 18 projektów finansowanych z różnych źródeł.

Przedstawiciele uczestniczących w spartakiadzie sekretariatów regionalnych omówili   szczegółowo zrealizowane projekty sportowe oraz związane z nimi plany.

Andrzej Kaleniewicz, Kierownik Oddziału Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego, przedstawił m.in. projekt pt.: Wielkopolski System Szlaków Rowerowych. To sieć tras o  łącznej długość blisko 1800 km, prowadzonych drogami łatwo przejezdnymi, o słabym natężeniu ruchu. Na rowerzystów czekają dobrze oznakowane, malownicze, trasy z punktami widokowymi i atrakcjami turystycznymi. W Wielkopolsce realizowany jest także nowatorski projekt GPSwielkopolska, który stanowi doskonały przykład umiejętnego wykorzystania nowoczesnych technologii w turystyce. W jego ramach przygotowano: ślady GPS wszystkich wielkopolskich szlaków rowerowych o znaczeniu wojewódzkim, topograficzną mapę cyfrową, o jakości przewyższającej nie tylko ofertę komercyjną oraz mobilne przewodniki (dla kierowców (Szlak Piastowski, Trasa Kórnicka), na komórkę („Szlak Cysterski w Wielkopolsce”, „Wielkopolska – atrakcje turystyczne”).

Prezentację dobrych praktyk realizowanych na terenie woj. wielkopolskiego oraz planowanych projektów przedstawił Jan Wujczak z Departamentu PROW Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Wśród wielu ciekawych projektów warto wspomnieć budowę centrum sportowo – rekreacyjnego w Osieku nad Notecią, rozbudowę istniejącej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej przy jeziorze w Kobylcu oraz modernizację Stanicy kajakowej nad rzeką Wartą w Międzychodzie.  

Przedstawiciel Sekretariatu Centralnego KSOW Igor Kamiński omówił ogólne założenia dotyczące projektów sieciujących. Rolą projektów sieciujących jest zacieśnianie współpracy pomiędzy sekretariatami regionalnymi i partnerami KSOW na poziomie kraju, jak i w ramach województw, na poziomie powiatów i gmin, dzięki trójsektorowemu podejściu przy ich realizacji.

Reprezentująca LGD Dobra Widawa, Agnieszka Kasina zapoznała zebranych z działaniami grupy aktywizującymi społeczność lokalną, w tym imprezę łączącą rajd rowerowy oraz spływ kajakowy, odbywające się w ramach Nocy Świętojańskiej, która ma na celu  popularyzację czynnej turystyki w regionie. 

Z kolei Mirosław Kopiński – pomysłodawca i Dyrektor Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów zaprezentował projekt realizowany w Złotoryi, woj. dolnośląskim. W jego ramach  projektowane są i budowane trasy biegów przełajowych dla dzieci jak i dla dorosłych, oraz organizowane są imprezy towarzyszące. Całość ma charakter imprezy kulturalno-sportowej, która dla jej uczestników jest sposobem dbania o zdrowie, kondycję ale i dobrą zabawą. 

Janusz Andruczyk ze Stowarzyszenia Północno-Wschodnia Lokalna Grupa Działania Szelment zaprezentował  Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment. Jest to miejsce nastawione  na turystów wypoczywających aktywnie czemu służyć mają: oświetlony stok narciarski, pole do minigolfa, wypożyczalnia rowerów. Jezioro Szelment Wielki pozwala na uprawianie  wioślarstwa, kajakarstwa, żeglarstwa. W niedalekiej przyszłości ośrodek przygotuje także parki linowy, ścianę wspinaczkową i wyciąg nart wodnych.  

Uczestnicy Spartakiady mieli też okazję usłyszeć o ciekawych projektach turystycznych realizowanych na terenie województwa mazowieckiego. Pan Marcin Rzońca zaprezentował mi.in.: Gospodarstwo ekologiczne i ośrodek „Arka”, które swoją ofertę edukacyjną kieruje do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oferując im np. warsztaty wypieku chleba razowego, gleboznawcze, zielarskie oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Józefy Bobińskiej, które w swojej ofercie posiada m.in.: rejsy własnym, kolorowym statkiem po Bugu.   

Sekretariat Centralny KSOW serdecznie dziękuje gospodarzowi tegorocznej Spartakiady - przedstawicielom Samorządu Województwa Wielkopolskiego za współpracę i wkład pracy w przygotowanie imprezy, wszystkim uczestnikom spartakiady, w szczególności partnerom KSOW za udział i zaangażowanie. Szczególne podziękowania od SC KSOW dla drużyny ZMW – najaktywniejszego partnera podczas zawodów. 

Jednocześnie zapraszamy do udziału w kolejnych tego typu wydarzeniach. Spartakiada jest przestrzenią nie tylko rywalizacji sportowej ale także wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów z partnerami sieci.

Prezentacje:

Andrzej Kaleniewicz, Kierownik Oddziału Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego – pobierz

Agnieszka Kasina,  LGD Dobra Widawa – pobierz

Marcin Rzońca, przedstawicie SR woj. mazowieckiego - pobierz

Jan Wujczak, Departament PROW Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – pobierz

Igor Kamiński, Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich, MRiRW - pobierz

Janusz Andruczyk, Stowarzyszenie Północno-Wschodnia LGD Szelment - pobierz

Więcej zdjęć - galeria - pobierz


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009