Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Aronia na Gdańskim Bazarze Natury i Sopockim Rynku

19.10.2020

W ramach realizacji operacji pt. Aronia... Na zdrowie! Najkrótsza droga z krzewu na stół, województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie zorganizowano kolejne punkty informacyjne, tym razem na terenie województwa pomorskiego. Punkty zostały zlokalizowane na Gdańskim Bazarze Natury przy ul. Słowackiego 19, w dniu 1 października br. oraz na Sopockim Rynku mieszczącym się przy ul. Polnej 8/10, w dniu 2 października br.

W obu lokalizacjach punkt informacyjny cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno dzieci, jak i dorosłych i osób starszych. W przypadku Gdańskiego Bazaru Natury, na którym sprzedawane są wyroby regionalne i ekologiczne, osoby odwiedzające punkt informacyjny były zaznajomione w większości z walorami aronii, tym niemniej chętnie sięgały po oferowaną broszurę, dzięki której będą mogły poszerzyć swoją wiedzę. Wśród sprzedających były dwie firmy oferujące wyroby aroniowe – soki i dżemy. Zainteresowanie aronią, jako dodatkiem do swoich produktów, wyraził przedstawiciel lokalnej, niedużej mleczarni.

Na Sopockim Rynku zdecydowanie mniej osób znało aronię i jej zalety. Osoby obsługujące punkt informacyjny udzielały wszelkich informacji odwiedzającym. W trakcie rozmów informowano o walorach zdrowotnych aronii, o możliwości bezpośredniego zakupu świeżych owoców, a także gotowych wyrobów aroniowych. Za każdym razem na stoisku przygotowana była ekspozycja, na której prezentowano dostępne w polskich sklepach produkty aroniowe m.in. herbatki, soki, syropy, koncentraty, owoce suszone czy liofilizowane.

Wszyscy odwiedzający otrzymali próbkę ekologicznego 100% soku aroniowego bez cukru, a także przygotowaną w ramach operacji broszurę zawierającą informacje o zaletach aronii i jej pozytywnym oddziaływaniu na zdrowie, przykładowe przepisy na przetwory aroniowe, dane teleadresowe plantacji i producentów wyrobów aroniowych zlokalizowanych na terenie m.in. województwa pomorskiego. Dzieci otrzymywały baloniki co dodatkowo wzmacniało pozytywny odbiór realizowanej operacji.

Wnioski

Z rozmów z osobami odwiedzającymi stoisko wynika, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z walorów zdrowotnych aronii. Wiele osób było bardzo zainteresowanych oferowanym sokiem ze względu na brak dodatku cukru, co jest szczególnie wskazane dla diabetyków. Ze względów sanitarnych zrezygnowano z bezpośredniej degustacji. Oferowany sok był przekazywany w zamkniętych buteleczkach. Tym niemniej bardzo dużo osób było zainteresowanych kupnem soku bezpośrednio na stoisku. Z bardzo pozytywnym odbiorem spotkała się możliwość zamówienia soku i innych produktów bezpośredniego u producentów. Także z bardzo pozytywną reakcją spotykała się informacja o zawartych w broszurze przepisach.

Osiągnięte cele

Punkt informacyjny, w ciągu dwóch dni, odwiedziło ok. 750 osób, które wysłuchały informacji przekazywanych przez osobę obsługującą punkt, otrzymały materiały informacyjne (broszurę) i próbkę soku aroniowego.

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009