Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Jakie są działania ekologiczne i prośrodowiskowe możliwe do realizowania przez lokalne grupy działania?

19.10.2020

W miejscowości Paproć koła Nowego Tomyśla  1 i 2 października br. w ramach operacji "Budowanie partnerstw jako sposób zwiększania kompetencji LGD w świetle nowych wyzwań klimatycznych" odbyło się szkolenie pt. "Działania ekologiczne i prośrodowiskowe możliwe do realizowania przez lokalne grupy działania".

Organizatorem szkolenia było Wielkopolska Sieć LGD, w partnerstwie z Lubuską Siecią LGD, Federacją Lokalnych Grup Działania Pomorza Zachodniego oraz Lokalną Grupą Działania „Prym”.

W szkoleniu udział wzięło 40 osób, z 4 województw: (wielkopolskiego, łódzkiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego), w tym z 18 lokalnych grup działania.

Szkolenie przeprowadziła Fundacja Inspekt.

Zrealizowano następujące tematy:

  • Bioróżnorodność, w tym mała retencja i możliwość działań LGD w tym zakresie na swoim obszarze. Pokazanie dobrych praktyk.
  • Odnawialne źródła energii, możliwe do zastosowania na obszarach wiejskich dobre praktyki, niezależność energetyczna.
  • Edukacja ekologiczna w zakresie segregacji odpadów, propagowanie działań na rzecz klimatu.

Wnioski ze szkolenia zostaną opracowane przez zespół szkolący i organizatorów szkolenia w takiej formie, aby była możliwość zastosowania określonych rozwiązań w lokalnych strategiach rozwoju. Wnioski i propozycje zostaną w najbliższym czasie udostępnione uczestnikom.

 

W trakcie prac warsztatowych szczególnym zainteresowaniem cieszył się temat bioróżnorodności i sposobów jej zachowania poprzez działania LGD. W opinii uczestników ważny w nowym okresie programowania w działalności grup będzie nacisk na działania edukacyjne dla mieszkańców.  Ustalono również, iż LGD mogą wpływać na poziom wiedzy i świadomości mieszkańców w zakresie ekologii i środowiska, stosując odpowiednie kryteria wyboru operacji.

Uczestnicy zapoznali się też w przykładami realizacji operacji będącymi dobrymi praktykami w  świetle działań prośrodowiskowych.

Więcej informacji o projekcie - zobacz

 


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009