- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Zakończenie cyklu szkoleń o przyzagrodowym chowie gęsi
Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi zakończyła cykl szkoleń pn. Przyzagrodowy chów gęsi alternatywą dla małych gospodarstw. Ostatnie dwa szkolenia odbyły się w województwie łódzkim (23.10. Bratoszewice i 24.10. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie). Uczestnicy szkolenia mogli usłyszeć, jak można w gospodarstwie wygenerować przychody poprzez rolniczy handel detaliczny, jednocześnie kultywując zakorzenioną w wielowiekowej tradycji, przyzagrodową hodowlę gęsi, opartą na polskiej rodzimej rasie gęsi białej kołudzkiej, wyhodowanej w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej.
Prezes Fundacji Andrzej Klonecki przekonywał, że małe stada, prowadzące chów w ekologicznych warunkach dają doskonały, prozdrowotny produkt kulinarny i poszukiwany na rynkach zagranicznych puch, a cztery gęsi równoważą wartość jednego tucznika. Dr inż.
Halina Bielińska z ZDIZ w Kołudzie Wielkiej, podkreślając znaczenie dobrostanu zwierząt w uzyskaniu dobrej jakości produktu, odkryła przed słuchaczami tajniki cech poszczególnych ras, wśród których 98% udziału ma biała gęś kołudzka, omówiła warunki odchowu piskląt, żywienia gęsi owsianych w oparciu o pasze gospodarskie oraz zaprezentowała wysoką wartość gęsiny, jako mięsa o wybitnych walorach smakowych, doskonałej jakości białka, bogatej w witaminy (np. K₂) pożądane nienasycone kwasy tłuszczowe. Niektórzy po raz pierwszy mieli okazję dowiedzieć się, co to jest „gęś owsiana”, „okrasa”, „półgęsek” i do czego służy gęsi smalec.
Beata Chełminiak przedstawiła zasady funkcjonowania rolniczego handlu detalicznego (RHD) w kontekście przyzagrodowego chowu gęsi i sprzedaży produktów z gospodarstwa, uwzględniając warunki, które musi spełnić rolnik oraz zobowiązania podatkowe.
Niewątpliwą atrakcją szkolenia były warsztaty kulinarne, podczas których wolontariuszki z Fundacji w mistrzowski sposób demonstrowały i instruowały słuchaczy, jak rozbiera się gęsią tuszę i jakie wyśmienite potrawy można z niej uzyskać. I nie było to przysłowiowe „lizanie cukierka przez szybę”, bo kulminacyjnym punktem spotkania stała się degustacja pierogów z gęsiną, czerniny, gęsich udek, pieczonej faszerowanej gęsi , która dla obecnych na sali ŁODR gospodyń zapewne stała się inspiracją do przywrócenia tego staropolskiego rodzaju mięsa w kuchni, a może też do rozwinięcia chowu gęsi, jako dodatkowego źródła dochodu w gospodarstwie.
Więcej informacji o projekcie - zobacz
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020