Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Gala wręczenia nagród w konkursie „Moja SMART wieś”

30.10.2019

21 października 2019 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie Moja SMART wieś, organizowanym przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN (IRWiR PAN) w ramach operacji o tej samej nazwie. Partnerami operacji są Związek Gmin Wiejskich RP, Fundacja Wspomagania Wsi, RURBAN Wieś-Miasto-Region.

Spotkanie otworzyła Zastępca Dyrektora IRWiR PAN dr Anna Rosa, która przywitała zebranych gości. Do krótkich przemówień zaproszeni zostali: Dyrektor IRWiR PAN, dr hab. Monika Stanny, Dyrektor Generalny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Monika Rzepecka, Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji, Michał Wiśniewski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW, Joanna Gierulska, Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (Oddział w Warszawie), Paweł Krzeczunowicz, Prezes Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich, dr Ryszard Kamiński. W spotkaniu wzięło udział 65 osób.

Dyrektor IRWiR PAN, dr hab. Monika Stanny przyznała, że już od dwóch lat instytut zajmuje się koncepcją smart villages. Podziękowała Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich za możliwość realizacji projektu partnerskiego w tym roku przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa i zorganizowaniu konkursu identyfikującego inicjatywy na wsi i rozwiązania lokalne. Dodała, że na przełamanie istniejących na wsi barier finansowych i mentalnych muszą odpowiadać instrumenty polityki spójności i wspólnej polityki rolnej. Z kolei przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji, Michał Wiśniewski powiedział o planowanej inicjatywie skierowanej na obszary wiejskie polegającej na stworzeniu specjalnych ośrodków na wsi gdzie będzie dostępny darmowy internet.

O idei smart villages opowiedział przedstawiciel IRWiR PAN pan Łukasz Komorowski. Następnie dr hab. Sławomir Kalinowski z IRWiR PAN przewodniczący kapituły dokonał podsumowania Konkursu. Przypomniał, że celem konkursu było poszukiwanie pomysłów i inicjatyw, które poprawiają jakość życia na wsi, które sprawiły, że dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii Twoja - opisana wieś stała się bardziej przyjazna. Konkurs skierowany był do wszystkich osób, którym bliskie są sprawy wsi.

Na konkurs nadesłano 65 prac z całej Polski, w tym ponad 40 prac od kobiet. Przewodniczący stwierdził, że wybór najlepszych prac promujących idee inteligentnych wsi nie był łatwy. Zgłoszone prace obejmowały szeroki zakres tematyczny:

 • inteligentne zarządzenie energią i bezpieczeństwem energetycznym,
 • działania na rzecz środowiska naturalnego,
 • elementy wpływające na poprawę jakości i poziomu życia,
 • działania na rzecz poprawy infrastruktury technicznej i społecznej,
 • idee społeczeństwa obywatelskiego,
 • działania poprawiające poziom edukacji i rozwijające kompetencje,
 • usprawnienia w kontakcie pomiędzy mieszkańcami gminy,
 • promocja kultury oraz dziedzictwa materialnego i niematerialnego,
 • inteligentne rozwiązania z zakresu rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

Kapituła Konkursu przyznała 3 główne nagrody oraz 7 równorzędnych wyróżnień:

1 nagroda i 5 tys. zł: Alicja Jamorska-Kurek - Smart wieś – Piaseczna Górka, gm. Morawica, województwo świętokrzyskie.

2 nagroda i 4 tys. zł: Renata Gembiak-Binkiewicz - Hala widowiskowo-sportowa w Ryczywole. Jak to Ryczywół stał się smart, gm. Ryczywół, woj. wielkopolskie.

3 nagroda i 3 tys. zł: Łukasz Witczak - Doposażenie infrastruktury rekreacyjno-edukacyjnej nad stawem wiejskim w Łuszczanowie, gm. Jarocin, woj. wielkopolskie.

Wyróżnienia po 1 tys. zł:

 • Dorota Dembińska i Sylwia Dembińska - Nie ciafrotać jeno robić! Wiejskie działania. Miejskie inspiracje, sołectwo Mniszek, gm. Dragacz, woj. kujawsko-pomorskie.
 • Erwin Garbarczyk - Mobilny Asystent Turystyczny, gm. Poniec, woj. wielkopolskie.
 • Paweł Grabowski - Nowy model hospicjum na terenach wiejskich, gm. Michałowo, województwo podlaskie.
 • Piotr Ostaszewski - Ostoja Wioska 3.0, gm. Olsztynek, woj. warmińsko-mazurskie.
 • Jacek Piwowarski - Moja smart wieś, Wiązownica-Kolonia, gm. Staszów, woj. świętokrzyskie.
 • Katarzyna Seroka - Opis wdrożenia koncepcji Modelu symbiotycznego z biologizacją przez firmę Top Farms Głubczyce z uwzględnieniem jej praktycznych aspektów, gm. Głubczyce, woj. opolskie.
 • Jarosław Stopko - Cykl działań informacyjnych i szkoleń prezentujących wpływ zanieczyszczeń powietrza na degradację przyrody i zmiany klimatyczne, gm. Świętajno (powiat olecki), woj. warmińsko-mazurskie.

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Trzej główni zwycięzcy mieli okazję do podzielenia się swoimi pomysłami, w formie prezentacji, z uczestnikami gali:

Na zakończenie przedstawiciel IRWiR PAN poinformował uczestników, że w ramach operacji powstanie również baza wiedzy, w której gromadzone będą przedsięwzięcia z zakresu smart villages poprawiające atrakcyjność obszarów wiejskich. Baza wiedzy dostępna jest pod linkiem: http://smart.irwirpan.waw.pl/ Podano również informację o utworzeniu przez IRWiR PAN Polskiego Centrum Smart Villages, w celu poszukiwania inicjatyw, które staną się swoistego rodzaju platformą wymiany działań w gminach.

Prezentacje:

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009