Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wybrano najlepszych na Mazowszu!

12.09.2019

8 września w Siedlcach podczas seminarium podsumowującego konkurs AgroLiga 2019 – etap wojewódzki poznaliśmy zwycięzców oraz laureatów 27 edycji. Konkurs AgroLiga ma na celu wyłonienie i promowanie najlepszych polskich rolników oraz najprężniej działających polskich firm związanych z rolnictwem. Najpierw przeprowadzane są eliminacje wojewódzkie, następnie Mistrzowie województw  biorą udział w eliminacjach o tytuły Mistrza kraju w kategorii ROLNIK i Mistrza kraju w Kategorii FIRMA. Wśród uczestników seminarium gościliśmy rolników, doradców oraz przedsiębiorców z województwa mazowieckiego, w tym laureatów z poprzednich lat konkursu AgroLiga.

Organizatorem wojewódzkiego etapu konkursu AgroLiga na Mazowszu jest Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie, jeden z 16 ODR-ów istniejących w Polsce. MODR Warszawa to przede wszystkim doradcy rolniczy, którzy współpracują z rolnikami dostarczając im najnowszych informacji agrotechnicznych, organizują szkolenia zawodowe i związane z gospodarką rolną, pomagają rokrocznie w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie unijne oraz rozpowszechniają informacje o najlepszych formach gospodarowania i najlepszych gospodarzach. 

Podczas seminarium uczestnicy zapoznali się z najlepszymi wzorcami i dobrymi praktykami na przykładzie gospodarstw i przedsiębiorstw Polski północno-wschodniej, a także wysłuchali wykładu pt. „Zarządzanie finansami w sektorze rolnym – szanse i zagrożenia PROW 2014-2020”

Kategoria ROLNICY

Tytuł Mistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2019                 w kategorii ROLNICY otrzymał pan Marcin Seliga prowadzący gospodarstwo w gminie Promna powiat białobrzeski.

Gospodarstwo położone jest w dolinie Pilicy na obszarze Natura 2000 prowadzone przez Pana Marcina samodzielnie od 2003 r. ma łączną powierzchnię 93,67 ha i zajmuje się hodowlą bydła opasowego rasy limousine oraz uprawą ziemniaków na powierzchni blisko 16 ha.

Tytuł Wicemistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2019 w kategorii ROLNICY otrzymali państwo Aldona i Rafał Nowak, gmina Brudzeń Duży, powiat płocki.

Gospodarstwo ma powierzchnię 51 ha, z czego 20 ha to grunty własne i 31 dzierżawione. Prowadzona jest na nich uprawa rzepaku, pszenicy i buraków cukrowych. W uprawie roli i roślin są stosowane innowacyjne technologie, których celem jest wzrost żyzności, co przełoży się na wyższe plony. Są to m.in. uprawa bezorkowa, siew bezpośredni                        i uprawa pasowa tzw. strip-till.

Laureaci województwa mazowieckiego AGROLIGA 2019 w kategorii ROLNICY:

Jacek Sadowski - (gmina Nasielsk, powiat nowodworski) prowadzi gospodarstwo
specjalizujące się w produkcji mleka od krów rasy simentalskiej.

Agnieszka i Cezary Czapliccy - (gmina Opinogóra, powiat ciechanowski) prowadzą gospodarstwo o powierzchni 55 ha, które jest zapleczem paszowym dla stada bydła mlecznego w ilości 130 sztuk.

Bożena i Adam Podbielscy – (gmina Czerwin, powiat ostrołęcki) gospodarstwo o powierzchni 125 ha i powiązaną z tym produkcją bydła mlecznego (300 sztuk krów mlecznych, 260 sztuk jałowizny i cieląt) o wydajności mlecznej około 10 tys. litrów.

Przemysław Górlicki – (gmina Chlewiska, powiat szydłowiecki) – gospodarstwo specjalizujące się w produkcji miodu (80 rodzin pszczelich), uprawiające rośliny zbożowe i strączkowe z przewagą roślin miododajnych.

Katarzyna i Andrzej Żurawiowie – (gmina Wilga, powiat garwoliński) prowadzą gospodarstwo sadownicze specjalizujące się w produkcji jabłek na powierzchni 21 ha. Gospodarstwo posiada nowoczesny system nawadniający oraz ochrony przeciwmrozowej.

Anna Jończyk i Tomasz Dronzikowski  „Stajnia Blueberry” (gmina Teresin, powiat sochaczewski) prowadzą gospodarstwo zajmujące się chowem i hodowlą koni. Dodatkowo „Stajnia Blueberry” prowadzi szkółkę jeździecką oraz kolonie w siodle.

Kategoria FIRMA

Tytuł Mistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2019
w kategorii FIRMA otrzymała firma BROWAR SOCHO Karol  Słoma, gmina i powiat sochaczewski.

Browar powstał w 2016 roku z zamiłowania do domowego warzenia piwa. Budynek browaru oraz cały sprzęt znajdujący się w browarze został zaprojektowany oraz wykonany przez właściciela oraz jego ojca. Nowe gatunki piwa powstają w nim na bieżąco. W 2019 roku, browar rozszerzył swoją ofertę o przybrowarny pub, w którym można napić się świeżych piw i zamówić robione z najlepszej jakości składników burgery i przekąski.

Tytuł Wicemistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2019 w kategorii FIRMA otrzymała Piekarnia „WACYN” Ewa Brzezińska i Andrzej Karczewski  - (gmina i powiat radomski).

Firma powstała w 1990 roku z inicjatywy brata ciotecznego właścicieli. Piekarnia przede wszystkim stawia na jakość wyrobów i warunków pracy. Chleb bardzo długo utrzymuje świeżość i nie kruszy się, a bułki charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem.

Laureaci województwa mazowieckiego AGROLIGA 2019 w kategorii FIRMA:

WIL-SAD Spółka z o.o. (gmina Wilga, powiat garwoliński). Grupa producencka wprowadzająca rocznie na rynek około 30 tysięcy ton jabłek i dystrybuująca je na różne rynki świata. Skupia ona 30 producentów i gospodaruje na powierzchni około 350 hektarów.

MŁYN PRZEDPEŁCE Paweł Kocięcki (gmina Staroźreby, powiat płocki).

Firma rodzinna działająca w branży młynarskiej od 1870 roku. Obecny właściciel prowadzi ją od 2011 roku. Wydajność młyna to 40 ton na dobę a baza magazynowa może pomieścić 800 ton produktu.

JAKPOL – Jakub Ambroziak (gmina Gołymin Ośrodek powiat ciechanowski) – firma działa na rynku od 2003 roku. Zaczynała od produkcji mąki żytniej a obecnie prowadzi skup wszystkich płodów rolnych.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009