Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Czas na Euroliść w województwie lubelskim

13.08.2019

Znak euroliścia będzie promowany w najbliższą niedzielę, tj. 18 sierpnia podczas dożynek gminno-parafialnych w Luchowie Górnym (gm. Tarnogród, woj. lubelskie). Stoisko z żywnością ekologiczną przygotuje Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA z Rzuchowej (gm. Pleśna, woj. małopolskie) w ramach operacji pn. „Z głową i ze smakiem – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw”.

Czego mogą się spodziewać uczestnicy dożynek gminno-parafialnych w Luchowie Górnym? Przede wszystkim stołu uginającego się od pysznych i zdrowych przysmaków pochodzących od blisko 40 producentów. Będą owoce, warzywa, potrawy, napoje i wiele, wiele więcej. Zaplanowano animacje i strefy – rekreacyjną z leżakami, a także kucharską z warsztatami oraz możliwością degustacji.

Poza tym rozdawane będą broszury zawierające m. in. informacje o zaletach żywności ekologicznej, będzie prowadzona informacja o sposobie rozpoznawania certyfikowanych produktów ekologicznych oraz możliwościach ich nabywania m.in. przez samych rolników ekologicznych. Z powodu słabej wiedzy konsumentów w zakresie rozpoznawalności znaku „euroliścia”, jako znaku zarezerwowanego dla rolnictwa ekologicznego pojawiają się niepewności i ograniczenia w zakresie sprzedaży bezpośredniej żywności ekologicznej. Konsument zadaje sobie pytanie czy, aby na pewno żywność, którą kupuje jest żywnością ekologiczną?

W ramach stoiska prowadzone będą również badania ankietowe na temat świadomości konsumentów na temat różnic między żywnością konwencjonalną a ekologiczną, czy  dostępności tego typu produktów na rynku oraz ich rozpoznawalności.

Żywność ekologiczną ze stoiska „Z głową i ze smakiem” będzie można odkryć także w pozostałych województwach, z których rolnicy i producenci uczestniczą w projekcie, w: woj. świętokrzyskim 8 września 2019 r. w Opatowie oraz w woj. mazowieckim 15 września 2019 r. w Piasecznie. Zapraszamy także do słuchania spotu i zaproszenia do udziału w wydarzeniu na antenie Radia Złote Przeboje.

Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA jako partner KSOW prowadzi prace nad powstaniem oddolnej Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego przy współudziale rolników i producentów ekologicznych z czterech województw: małopolskiego, lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. O przyszłości rolnictwa ekologicznego w Polsce dyskutowano podczas spotkania w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej. Zaproponowano wiele propozycji, które mogą przełożyć się na rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce – od ogólnopolskich działań promocyjnych i edukacyjnych, po wprowadzenie produktów ekologicznych do szkół czy na sesje Rad Gmin, Powiatów, Województw, konferencje i inne wydarzenia organizowane przez m.in. samorządy. Konieczne jest zacieśnienie współpracy pomiędzy rolnikami ekologicznymi i konsumentami zainteresowanymi tego typu żywnością, zmiany w systemie podatkowym jak też zwiększenie dopłat do produkcji.

Więcej informacji o projekcie - zobacz 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009