- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Sprawozdanie z konferencji “Enhancing Rural Innovation” Edynburg, Wielka Brytania, 9-12 kwietnia 2018 r.
W dniach 9-12 kwietnia 2018 r. w Edynburgu w Wielkiej Brytanii odbyła się zorganizowana przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). XI konferencja nt. rozwoju obszarów wiejskich pt. „Wspieranie innowacji na obszarach wiejskich”.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) na spotkaniu reprezentowała Pani Magdalena Mach z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Głównym celem konferencji było zgromadzenie decydentów politycznych, ekspertów i przedstawicieli sektora prywatnego w celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z zakresu zagadnień związanych z innowacjami na obszarach wiejskich oraz ich jak najlepszego wykorzystania dla tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego.
Konferencja służyć miała ponadto zidentyfikowaniu odpowiednich polityk, inicjatyw i programów, które mogą pomóc obszarom wiejskim w skorzystaniu ze zmian technologicznych w celu pobudzenie gospodarki na obszarach wiejskich i poprawienia jakości życia ich mieszkańców.
Na zakończenie konferencji zaprezentowano Edynburskie oświadczenie ws. Polityki wspierania innowacji na obszarach wiejskich. W oświadczeniu podkreślono, że rozwój tych obszarów jest kluczowy dla zapewnienia trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu. Wiejskość nie jest synonimem upadku. Państwa powinny zmodyfikować swoje strategie rozwojowe tak, by w pełni umożliwić obszarom wiejskim korzystanie z korzyści, jakie daje postępująca globalizacja.
Różnorodność obszarów wiejskich wymaga jej dostrzeżenia i rozpoznania ich różnych potrzeb. Społeczności wiejskie w krajach OECD doświadczają wyzwań związanych ze starzeniem się i odpływem mieszkańców. Utrzymanie jakości i zakresu usług publicznych, tworzenie możliwości gospodarczych, podnoszenie poziomu uczestnictwa mieszkańców w rynku pracy sa niezbędne dla utrzymania jakości życia i atrakcyjności obszarów wiejskich.
Innowacje będą miały kluczowe znaczenie dla konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.
Wszystkie prezentacje ze spotkania dostępne są na stronie: http://www.oecd.org/rural/rural-development-conference/resources/
Pełne sprawozdanie z konferencji - pobierz