Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Sprawozdanie z konferencji “Enhancing Rural Innovation” Edynburg, Wielka Brytania, 9-12 kwietnia 2018 r.

25.04.2018

W dniach 9-12  kwietnia 2018 r. w Edynburgu w Wielkiej Brytanii odbyła się zorganizowana przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). XI konferencja nt. rozwoju obszarów wiejskich pt. „Wspieranie innowacji na obszarach wiejskich”.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) na spotkaniu reprezentowała Pani Magdalena Mach z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Głównym celem konferencji było zgromadzenie decydentów politycznych, ekspertów i przedstawicieli sektora prywatnego w celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z zakresu zagadnień związanych z innowacjami na obszarach wiejskich oraz ich jak najlepszego wykorzystania dla tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego.

Konferencja służyć miała ponadto zidentyfikowaniu odpowiednich polityk, inicjatyw i programów, które mogą pomóc obszarom wiejskim w skorzystaniu ze zmian technologicznych w celu pobudzenie gospodarki na obszarach wiejskich i poprawienia jakości życia ich mieszkańców.

Na zakończenie konferencji zaprezentowano Edynburskie oświadczenie ws. Polityki wspierania innowacji na obszarach wiejskich. W oświadczeniu podkreślono, że rozwój tych obszarów jest kluczowy dla zapewnienia trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu. Wiejskość nie jest synonimem upadku. Państwa powinny zmodyfikować swoje strategie rozwojowe tak, by w pełni umożliwić obszarom wiejskim korzystanie z korzyści, jakie daje postępująca globalizacja.

Różnorodność obszarów wiejskich wymaga jej dostrzeżenia i rozpoznania ich różnych potrzeb. Społeczności wiejskie w krajach OECD doświadczają wyzwań związanych ze starzeniem się i odpływem mieszkańców. Utrzymanie jakości i zakresu usług publicznych, tworzenie możliwości gospodarczych, podnoszenie poziomu uczestnictwa mieszkańców w rynku pracy sa niezbędne dla utrzymania jakości życia i atrakcyjności obszarów wiejskich.

Innowacje będą miały kluczowe znaczenie dla konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.

Wszystkie prezentacje ze spotkania dostępne są na stronie: http://www.oecd.org/rural/rural-development-conference/resources/

Pełne sprawozdanie z konferencji - pobierz


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009