Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Jak się produkuje i sprzedaje produkty tradycyjne w województwie świętokrzyskim?

13.10.2017

W dniach 25-27 września 2017 odbyła się kolejna z cyklu wizyta studyjna pn. Produkty lokalne i tradycyjne szansą rozwoju regionów-dobre praktyki, która była okazją do zapoznania się z funkcjonującymi podmiotami, gdzie prowadzona jest produkcja oraz sprzedaż produktów tradycyjnych w województwie świętokrzyskim. Wizyta studyjna była organizowana przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Kraśnickiej przy udziale partnerów projektu Cechu Rzemiosł Spożywczych w Lublinie, Stowarzyszenia Kraina Lasów i Jezior Lokalną Grupę Działania w Siedlisku oraz Lokalną Grupę Działania Królewskie Ponidzie. 

Głównym  celem operacji  był wzrost znaczenia certyfikacji żywności jako narzędzia poprawy konkurencyjności na obszarach wiejskich a pośrednio oprócz wizytacji podmiotów zajmujących się produkcją i sprzedażą produktów tradycyjnych  był udział w warsztatach kulinarnych oraz wizytacja
w podmiotach uczestniczących w certyfikacji produktów tradycyjnych.

Pierwszym punktem wizyty studyjnej było spotkanie oraz warsztaty kulinarne w Gospodarstwie Rybackim "BUDY" , które zajmuje stawy o łącznej powierzchni użytkowej 40 hektarów.  W gospodarstwie głownie hodowane są karpie, które przez lata sprzedaży zyskały wysoką renomę, nie tylko w okolicy ale również poza województwem świętokrzyskim. Tajemnica wyjątkowego smaku wyhodowanych tutaj  ryb tkwi w bezustannej pracy przy utrzymaniu stawów i ich wód w jak najlepszej kondycji. Rocznie gospodarstwo produkuje ok.20 ton karpia, ok. 2 ton szczupaka, lin (ok. 200kg), karaś (ok. 500kg), amur (ok. 500kg) oraz tołpygę.  Właściciele gospodarstwa zostali wyróżnieni wieloma nagrodami w tym za pielęgnowanie lokalnych tradycji oraz stworzenie nowoczesnego produktu turystycznego promującego region. W obiekcie Jesionowy Dworek prowadzonego przez właścicieli gospodarstwa był przygotowywany razem z uczestnikami wyjazdu  Karp Królewski, który posiada certyfikat „Jakość  Tradycja” nadawany przez  Polską Izbę Produktu  Tradycyjnego  i Lokalnego a zwiedzanie gospodarstwa okazją do dyskusji na temat produkcji rybnej, certyfikacji oraz promocji i dystrybucji produktów lokalnych.

Kolejne spotkanie odbyło się w Stopnicy w obiekcie nagrodzonym i promującym produkty lokalne i tradycyjne z terenu woj. świętokrzyskiego tj. Hotel Mateo (m.in. Fasola Piękny Jaś -Certyfikat Chronione Oznaczenie Geograficzne ; Buncok Strzałkowski  z certyfikatem Jakość i tradycja oraz Śliwka Damacha-   znajdująca się na Liście Produktów Tradycyjnych). Potrawy przyrządzane są w oparciu o surowce od sprawdzonych miejscowych dostawców, a o smaku potraw mówi wiele nagród i dyplomów za udział w licznych konkursach na potrawy regionalne. Specjalnością obiektu jest już dawno zapomniana przez tutejszą ludność i nie tylko, śliwka DAMACHA i przetwory takie jak: powidła, nalewki i wszystko, co można z tej staropolskiej śliwy przygotować. Śliwka Damacha - najpopularniejsze śliwy polskich sadów przydomowych, odporne, nie potrzebujące oprysków i plenne. Niezastąpione do produkcji powideł oraz suszenia. Suszone Damachy stosowano od wieków na Ponidziu przy sporządzaniu bigosu, pieczenia kaczki, karczku i schabu a także przy gotowaniu kaszy jaglanej, jak również do różnych wypieków. W kolejnych edycjach konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” przyznano następujące wyróżnienia dla produktów kulinarnych: 2005 r. -ŚLIWKA DAMACHA – I miejsce w kategorii roślinna, 2006 r.( ŚLIWKA DAMACHA – Perła 2006 – Ogólnopolska Nagroda oraz NALEWKA DAMASZKA – II miejsce w kategorii napojów) 2007 r. – KACZKA STOPNICKA – III miejsce w kategorii mięsiwa. W hotelu Mateo uczestnicy wizyty brali udział  w prezentacji produktu lokalnego tj. śliwki Damacha oraz samodzielnie przygotowywali powidła.

 Następnie uczestnicy udali się do  gospodarstwa rolnego  w gminie Stopnica. Gospodarstwo zajmuje się produkcją nabiału m.in.: wiejskiego masła, twarogów, serów naturalnych, niepasteryzowanego świeżego mleka, jogurtów naturalnych. Specjalnością gospodarstwa jest Buncok Strzałkowski  (Certyfikat Jakość Tradycja , Lista Produktów Tradycyjnych) - ser w różnych odmianach.

Ten rodzaj sera produkowany jest w różnych odmianach: z czosnkiem, pomidorem bazylią i czosnkiem, po zbójecku lub z kminkiem.  Wizyta w gospodarstwie pozwoliła na zapoznanie się z  produkcją sera począwszy od pozyskania surowca  (mleko najwyższej jakości) , poprzez przetwórstwo, dystrybucję oraz sprzedaż.    

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie w Olejarni Zagłoby – małej  manufaktury w której produkuje się  smaczne i zdrowe oleje jadalne. Uczestnicy mogli bezpośrednio uczestniczyć w tłoczeniu olejów na tłoczni, która została odtworzona w najmniejszych szczegółach  i jest wykorzystywana do przetwórstwa .  W trakcie przygotowanej degustacji siedmiu różnych rodzajów olejów, które były przysmakiem na świątecznym stole na polskiej wsi.

Uczestnictwo w wizycie studyjnej wpłynęło bezpośrednio na podniesienie umiejętności praktycznych w zakresie stosowania systemu certyfikacji a efektem długofalowym może być zwiększenie ilości produktów tradycyjnych wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych lub objętych systemem certyfikacji produktów. Uczestnicy wyjazdu  tj. producenci produktów tradycyjnych, przedstawiciele restauracji oraz firm cateringowych, przedstawiciele zagród edukacyjnych oraz miejsc kultury, przedstawiciele gospodarstw agroturystycznych, szkół rolniczych i branżowych, LGD oraz ośrodków doradztwa rolniczego mieli możliwość uczestniczenia w wymianie doświadczeń
i „przeniesienia” tzw. dobrych praktyk na teren województwa i regionu, w którym prowadzą swoją aktywność gospodarczą, społeczną i zawodową. 

W wizycie studyjnej wzięło udział 30 osób z czterech województw partnerskich tj. lubelskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego.

Wizyta studyjna została zorganizowana w ramach operacji „Zrównoważony rozwój regionu w oparciu o certyfikowane produkty tradycyjne” realizowana  przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Kraśnickiej wraz z partnerami projektu Cechem Rzemiosł Spożywczych w Lublinie, Stowarzyszeniem Kraina Lasów i Jezior Lokalną Grupę Działania w Siedlisku oraz Lokalną Grupę Działania Królewskie Ponidzie.

Pobierz prezentacje:

  • Barbara Kobiela - Produkty regionalne i lokalne w województwie lubuskim. Potencjał i możliwości rozwoju w oparciu o przykład win regionalnych pobierz
  • Elżbieta Wójcik  - Certyfikaty żywności w Polsce oraz UE - pobierz
  • Agnieszka Jarosińska  - Kontrola i certyfikacja - pobierz
  • Bożena Reniuszek - System Certyfikacji Jakości w rolnictwie ekologicznym - pobierz
  • Wioletta Wilkos - Zrównoważony rozwój regionu w oparciu o certyfikowane produkty tradycyjne - pobierz
  • Tomasz Solis - Produkt lokalny i tradycyjny szansą na rozwój przedsiębiorczości  - pobierz
  • Dorota Sawa  - Świętokrzyska Kuźnia Smaków – pobierz
  • Weronika Osip - Podkarpackie Smaki – pobierz
  • Elżbieta Wójcik - Znaczenie certyfikacji jakości produktów dla uczestników łańcucha żywności – pobierz

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009