Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Konferencja „Infrastruktura wiejska – drogą do sukcesu gospodarczego regionów” – Podsumowanie konkursu „Przyjazna Wieś”

29.10.2010

             

Z inicjatywy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich po raz kolejny spotkali się przedstawiciele administracji rządowej, samorządów wszystkich szczebli i świata nauki, aby wspólnie zastanowić się nad przyszłością polskiej wsi. Konferencja „Infrastruktura wiejska – drogą do sukcesu gospodarczego regionów” była okazją do wymiany poglądów i doświadczeń na temat znaczenia rozwoju obszarów wiejskich dla wzrostu gospodarczego kraju. Konferencję otworzył Paweł Pacek - Przewodniczący Komisji Konkursowej „Przyjazna wieś”, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podsekretarz Stanu w MRiRW - Artur Ławniczak w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie infrastruktury technicznej i społecznej dla poprawy jakości życia na wsi.

Dr Mikołaj Niedek z Fundacji Rozwoju Gmin Polskich zapoznał obecnych z infrastrukturą instytucjonalną ekonomii społecznej w Polsce i porównał z danymi z Włoch, gdzie np. tradycje spółdzielcze datuje się dopiero od 1991 r. Bilans był niekorzystny dla naszego kraju. W panelu prowadzonym przez dr Monikę Król z Uniwersytetu Łódzkiego uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu prowadzącej na temat ekonomicznych, społecznych
i ekologicznych czynników zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Ponadto w dyskusji udział wzięli dr inż. arch. Tomasz Majda z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW, który zapoznał zebranych z rządowym projektem zmian w ustawie o planowaniu przestrzennym. Niezwykle ważne z punktu widzenia budowy infrastruktury na wsi jest źródło finansowania. Środki unijne są środkami publicznymi i ich wydatkowanie podlega ścisłym regułą np. ustawie o zamówieniach publicznych. Wpływ regulacji prawnych na rozwój infrastruktury wiejskiej przedstawiła dr Anna Górczyńska z Uniwersytetu Łódzkiego. Zachęcała też przedstawicieli samorządów do korzystania z partnerstwa publiczno – prywatnego, które po nowelizacji ustawy pozwala podzielić pomiędzy partnerów nie tylko koszty ale także ryzyko związane z inwestycją. Stronę społeczną reprezentowali dr Mikołaj Niedek oraz Wojciech Petera redaktor naczelny „Polskiej wsi”. Wszystkie wystąpienia  wywołały żywą dyskusję.

Konferencja była także okazją do podsumowania konkursu „Przyjazna wieś”. Nagrody laureatom i podziękowania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wszystkim uczestnikom etapu ogólnopolskiego konkursu wręczył Artur Ławniczak – Podsekretarz Stanu w MRiRW i Ryszard Pazura - Dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA. W tym roku po raz pierwszy FAPA przyznała nagrodę specjalną „ekomiejsce” dla projektu, który wykorzystuje ekologiczne technologie, uwzględnia zasady ochrony środowiska np. stosuje odnawialne źródła energii.
Wyróżnienie otrzymała Gmina Osjaków za zainstalowanie solarów do ogrzewania hali sportowej jako nowoczesnego i odnawialnego źródła zasilania instalacji ciepłej wody i centralnego ogrzewania. Kolejność projektów na liście rankingowej w etapie ogólnopolskim konkursu ustaliła Centralna Komisja Konkursowa powołana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W kategorii społecznej zwyciężyli:

  • I miejsce – Muzeum Pomorza Środkowego, woj. pomorskie
  • II miejsce – Gmina Karlino, woj. zachodniopomorskie
  • III miejsce – Gmina Komorniki, woj. wielkopolskie
    (fot. FAPA)

     

W kategorii technicznej laureatami zostali:

  • I miejsce Gmina Mrągowo, woj. warmińsko–mazurskie
  • II miejsce Gmina Węgierska Górka, woj. śląskie
  • III miejsce Gmina Chocianów, woj. dolnośląskie
    (fot. FAPA)

     

Wszystkim laureatom i uczestnikom finału gratulujemy!


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009