- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
PROW 2007-2013
Pożyczki z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie operacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Do udzielania i obsługi pożyczek na wyprzedzające finansowanie ze środków budżetu państwa jako państwowa instytucja finansowa o dużej wiarygodności specjalizująca się w obsłudze sektora finansów publicznych został ustawowo wskazany Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
CEL
Pożyczka udzielana przez BGK ma na celu umożliwienie sprawnej realizacji projektów w ramach działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013) m.in. w zakresie: gospodarki wodno-ściekowej; gospodarowania odpadami komunalnymi; wytwarzania i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych; budowy i remontu obiektów pełniących funkcje społeczno-kulturalne, sportowe, rekreacyjne, promujące obszary wiejskie, aktywizacji ludności wiejskiej; stymulowania powstawania nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich oraz poprawy stanu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi.
W latach 2009 i 2010 BGK udzielił pożyczek przeznaczonych m.in. na:
- budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z przyłączami,
- budowę stacji uzdatniania wody,
- budowę przydomowych oczyszczalni ścieków,
- zakup samochodów do wywozu odpadów komunalnych oraz zakup pojemników do selektywnej zbiórki odpadów,
- rewaloryzację zabytkowego parku,
- utworzenie wiejskiego centrum kulturalnego oraz remont i modernizację świetlic wiejskich,
- zagospodarowanie przestrzeni publicznej w centrum wsi,
- zagospodarowanie terenów sportowych i rekreacyjnych oraz budowę infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej,
- budowę kortu tenisowego wraz z budynkami zaplecza,
- remont chodników, ścieżek rowerowych, parkingów, zatok i przystanków autobusowych,
- budowę kotłowni ekologicznych opalanych biomasą oraz sieci ciepłowniczej,
- przebudowę i odnowienie miejsc pamięci narodowej,
- budowę i modernizację oświetlenia ulic,
- budowę kanalizacji deszczowej,
- budowę elektrowni wiatrowej wraz z infrastrukturą techniczną oraz przyłączami do krajowej sieci elektroenergetycznej,
- instalację urządzeń pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych,
- budowę kaskady solankowej,
- funkcjonowanie lokalnej grupy działania.
KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O POŻYCZKĘ?
W zależności od rodzaju działania Pożyczkobiorcami mogą być:
- gminy
- gminne zakłady budżetowe (wyłącznie w ramach działania Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej)
- Lokalne Grupy Działania (LGD)
PRZEDMIOT POŻYCZKI
Pożyczka udzielana jest na realizację operacji (projektu) w ramach następujących działań objętych PROW 2007-2013:
Oś 3 Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej - działania:
- Odnowa i rozwój wsi – dla gmin
- Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej
– dla gmin i gminnych zakładów budżetowych
Oś 4 Leader – działania:
- Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju – dla gmin
- Wdrażanie projektów współpracy – dla LGD
- Funkcjonowanie lokalnej grupy działania – dla LGD
WARUNKI UDZIELENIA POŻYCZKI
Pożyczka o charakterze pomostowym udzielana jest ze środków budżetu państwa w złotych, bez przetargu, bez badania zdolności kredytowej Pożyczkobiorcy.
Kwota udzielonej pożyczki nie może przekroczyć wysokości wkładu środków
z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) określonego w umowie o przyznaniu pomocy, przy czym Pożyczkobiorca nie ma obowiązku wykorzystania całości przyznanej kwoty pożyczki.
Struktura finansowania operacji w ramach PROW 2007-2013
Oprocentowanie każdej transzy pożyczki uruchamianej w danym kwartale kalendarzowym, wynosi 0,25 stopy rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych sprzedanych na ostatnim przetargu przeprowadzonym w miesiącu poprzedzającym ten kwartał. Przykładowo dla transzy pożyczki uruchamianej w I kwartale 2011 r. oprocentowanie wynosi 1,01%.
Z tytułu udzielenia pożyczki Bank pobiera prowizję w wysokości 0,1% kwoty udzielonej pożyczki, płatną w dniu przekazania pierwszej transzy.
Zabezpieczenie pożyczki stanowi weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową złożone w dniu zawarcia umowy pożyczki, a w przypadku LGD dodatkowo oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
PROCEDURA UDZIELENIA POŻYCZKI
Wnioskodawca składa w oddziale BGK wniosek o pożyczkę wraz z harmonogramem uruchamiania transz pożyczki oraz:
- pismo z UM zapraszające do podpisania umowy o przyznaniu pomocy wraz z załączonym projektem tej umowy lub podpisaną umowę o przyznaniu pomocy,
- umocowanie osób uprawnionych do podpisania umowy pożyczki i zaciągnięcia zobowiązania wekslowego,
- dokumenty niezbędne do otwarcia w BGK rachunku środków własnych i rachunku pożyczki, tj.: wniosek o otwarcie rachunku, dokument potwierdzający status prawny Pożyczkobiorcy, konieczne pełnomocnictwa oraz zaświadczenie o numerze NIP i REGON.
Umowa pożyczki jest zawierana niezwłocznie, nie później niż w terminie miesiąca od daty złożenia kompletnego wniosku w oddziale BGK.
Podstawą uruchomienia pożyczki są faktury lub inne równoważne dokumenty księgowe wystawione przez wykonawców lub usługodawców oraz dyspozycje przelewów wystawione przez Pożyczkobiorcę.
Schemat przepływu środków-spłata pożyczki
- Pożyczkobiorca dokonuje zakupu towaru lub usługi.
- Pożyczkobiorca dostarcza do Oddziału Banku faktury lub inne równoważne dokumenty księgowe wystawione przez sprzedawców (wykonawców) oraz dyspozycje przelewów z rachunku środków własnych i z rachunku pożyczki.
- Bank sporządza kopię faktury i poświadcza ją za zgodność z oryginałem. Oryginał faktury oddaje Pożyczkobiorcy.
- Bank uruchamia transzę pożyczki. Dokonuje płatności kwoty wynikającej
z faktury zgodnie z aktualnym harmonogramem. - Pożyczkobiorca składa w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o płatność.
- Urząd Marszałkowski przekazuje dokumenty do Agencji Płatniczej (ARiMR).
- Spłata wykorzystanej pożyczki. ARiMR przekazuje na rachunek pożyczki Pożyczkobiorcy środki, tytułem zwrotu kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez Pożyczkobiorcę.
SPŁATA I ROZLICZENIE POŻYCZKI
Spłata kapitału pożyczki jest dokonywana:
- ze środków przekazywanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na rachunek pożyczki Pożyczkobiorcy, tytułem zwrotu kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez Pożyczkobiorcę,
- ze środków własnych Pożyczkobiorcy w przypadku odmowy refundacji kosztów kwalifikowalnych przez ARiMR z przyczyn leżących po stronie Pożyczkobiorcy lub w związku z wykorzystaniem pożyczki niezgodnie z przeznaczeniem.
Oddziały BGK otwierają na rzecz Pożyczkobiorcy rachunki bankowe przeznaczone wyłącznie do obsługi pożyczki:
- rachunek pożyczki - otwierany w celu dokonywania płatności w części opłacanej ze środków pożyczki oraz przekazywania przez ARiMR środków z tytułu refundacji poniesionych przez Pożyczkobiorcę kosztów kwalifikowalnych, stanowiących jednocześnie spłatę wykorzystanej pożyczki;
- rachunek środków własnych - na którym gromadzone będą środki własne Pożyczkobiorcy przeznaczone na dokonywanie płatności w części opłacanej przez pożyczkobiorcę (w tym VAT), spłatę odsetek naliczanych miesięcznie przez BGK od kwoty wykorzystanej pożyczki oraz opłaty i prowizje związane z obsługą pożyczki.
Wykonanie płatności odbywa się w formie realizacji dwóch przelewów, tj.: środków własnych Pożyczkobiorcy (z rachunku środków własnych) oraz środków pożyczki (z rachunku pożyczki) wykonywanych na rzecz wykonawców/usługodawców. W pierwszej kolejności uruchamiane są środki własne Pożyczkobiorcy.
Płatności wynikające z faktur i innych równoważnych dokumentów płatniczych dokonywane są zgodnie z aktualnym harmonogramem. Pożyczkobiorca winien dostarczyć do Banku harmonogram przekazywania transz pożyczki na miesiąc następny oraz kolejne, nie później niż 30 dni przed miesiącem uruchomienia transzy, np. harmonogram złożony w Banku w dniach 1-31 stycznia - pierwsza transza pożyczki będzie możliwa do uruchomienia w pierwszej dekadzie marca. Jeśli zachodzi taka konieczność, Pożyczkobiorca dostarcza do Oddziału BGK aktualizacje harmonogramu przekazywania transz pożyczki.
BGK dokonuje rozliczenia pożyczki w terminie miesiąca od dnia całkowitej spłaty pożyczki wraz z należnymi odsetkami i opłatami.
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 22 września 2006 r. o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej (art. 10d ust. 3, Dz.U. z 2006 r. Nr 187, poz. 1381, Dz.U. z 2008 r. Nr 52, poz. 304, Nr 214 poz. 1349; Dz.U. z 2009 r. Nr 157 poz. 1241, Nr 219, poz. 1706; Dz.U. z 2010 r. Nr 57, poz. 351, Nr 123, poz. 835, Nr 236, poz. 1552),
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 października 2010 r. w sprawie pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich (Dz.U. z 2010 r. Nr 216, poz. 1420),
- Umowa między Ministrem Finansów a BGK w sprawie prowadzenia przez Bank rachunków Ministra oraz ewidencji pozaksięgowej i obsługi bankowej pożyczek na wyprzedzające finansowanie, podpisana 18 czerwca 2009 r.
Szczegółowych informacji na temat pożyczki udzielają oddziały BGK.