Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

22.03.2012

Data wejścia w życie reformy WPR jest zagrożona

Trwa dyskusja nad przedstawionymi przez Komisję Europejską propozycjami reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Na razie nie widać istotnego zbliżenia stanowisk krajów członkowskich.     

Zabiegi dyplomacji francuskiej zmierzają do stworzenia silnego sojuszu mającego na celu zachowanie status quo WPR. W ostatnich tygodniach francuski minister rolnictwa spotkał się ministrami z Niemiec, Hiszpanii i Włoch. Wspólne deklaracje świadczą o dużej zbieżności stanowisk w ważnych kwestiach dotyczących reformy WPR.

Tymczasem Wielka Brytania wzywa do bardziej fundamentalnej zmiany polityki, która będzie kładła nacisk na zmniejszenie bezpośredniego wsparcia dochodów rolników, liberalizację rynku i instrumenty zazielenienia.

COPA-COGECA opublikowała dokument wzywający do gruntownych zmian propozycji w kierunku polityki bardziej przyjaznej środowisku. Pojawiły się też głosy członków PE (Irlandia) za poprawieniem propozycji pod kątem uproszczenia w administrowaniu, co wymagałoby dodatkowego czasu.

Przyszłość WPR wydaje się być uzależniona od politycznych decyzji w sprawie budżetu UE. Uzgodnienie wieloletnich ram finansowych nie będzie łatwym zadaniem ze względu na utrzymujący się kryzys finansowy w Europie. Już teraz wzywa się do zaostrzenia kontroli wydatków publicznych z powodu złych prognoz wzrostu gospodarczego w całej UE. Doradca przy Komitecie Rolnym PE prof. Alan Swinbank uważa, że istnieje realne niebezpieczeństwo zmniejszenia zaproponowanego poziomu wydatków na WPR. Według profesora parlament już teraz powinien przygotować plan ewentualnych cięć (tzw. plan B).

Uzgodnienie budżetu jest spodziewane dopiero po francuskich wyborach prezydenckich w maju br. Realnie oznacza to, że poszukiwanie kompromisowych rozwiązań dotyczących reformy nie rozpocznie się wcześniej niż jesienią br.  

Wszystko to może opóźnić datę wejścia w życie zreformowanej WPR, zaplanowaną na 1 stycznia 2014 roku. Coraz częściej mówi się o rozpoczęciu wdrażania reformy dopiero w 2015 roku.     

Autor: SAEPR/FAPA

 

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009