- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Z cukru można nie tylko robić paliwo – świetnie nadaje się także do produkcji plastiku, który jest przyjazny dla środowiska. Plastik jest produkowany z ropy naftowej. Bioplastik może być wytwarzany z cukru, skrobi i biomasy. Przedrostek „bio” ma wskazywać na organiczne, naturalne pochodzenie materiału. W praktyce określenia bioplastik używa się zarówno w stosunku do tworzyw sztucznych, które powstały wyłącznie z surowców roślinnych i są biodegradowalne, jak i tworzyw,...
Na światowych giełdach ceny cukru spadają, w Unii jednak rosną, a w Polsce stabilizują się. Komisja Europejska poinformowała, że w marcu 2012 roku średnie ceny producenta cukru białego w UE wyniosły 711 euro za tonę, czyli około 2,95 złotych za kilogram. W pierwszym kwartale bieżącego roku cukier podrożał o 9%, a w ujęciu rocznym aż o 37%. Cena referencyjna, czyli poziom, jaki zgodnie z założeniami reformy miała mieć cena cukru, wynosi w UE 404,4 euro za tonę i obecnie...
Szybko rośnie import trzcinowego cukru surowego. W 2011 r. sprowadzono go więcej niż cukru buraczanego. Reforma unijnego rynku cukru, której skutkiem była sprzedaż kwot produkcyjnych na cukier w Polsce, wymusiła zwiększenie jego importu. Limit produkcyjny dla Polski jest obecnie niższy o około 200 tys. ton od spożycia. Dlatego też dla zaspokojenia wewnętrznego zapotrzebowania na cukier trzeba go sprowadzać z zagranicy. W ciągu ostatnich lat dynamicznie rośnie import...
Komisja Europejska zakazała dodawania cukru do soków. Państwa członkowskie mają półtora roku na dostosowanie swoich przepisów. Od ponad dekady w UE trwały prace nad zmianami tak zwanej dyrektywy sokowej. Na początku marca 2012 r. oficjalnie przyjęto, że soki owocowe nie mogą być słodzone (ani cukrem, ani żadną inną substancją słodzącą). Z opakowań soków ma też zniknąć napis „bez dodatku cukru”, bo samo określenie sok będzie jednoznaczne z tym, że nie ma w nim dodatku...
W Brazylii bioetanol produkuje się z trzciny cukrowej, w USA z kukurydzy, a w UE ze zbóż i buraków cukrowych. Amerykańskie badania pokazują, że buraki mogą być konkurencyjne względem kukurydzy nawet w USA.
Coraz więcej państw decyduje się na wprowadzenie specjalnych podatków od cukru, tłuszczów, a nawet soli w produktach spożywczych. Ma to pomóc w walce z otyłością i innymi chorobami spowodowanymi złą dietą.
Rosja jest jednym z trzech największych na świecie importerów cukru. Przywóz zaspokaja około 45% wewnętrznego zapotrzebowania. Nic dziwnego, że ceny cukru w Rosji są bardzo uzależnione od sytuacji na światowych giełdach i charakteryzują się dużą zmiennością, a w ostatnich latach także bardzo wysokim poziomem.
Rosnąca produkcja cukru w UE przekracza limity produkcyjne, generując nadwyżki. Jednocześnie jednak Wspólnota musi importować cukier.
Stewia nie zrobiła takiej kariery jak kakao i kawa. Przez lata pozostawała zapomniana. Teraz jednak ma szansę wyjść z cienia i przekonać do siebie europejskich i amerykańskich konsumentów.
Komisja Europejska chce zniesienia kwot produkcyjnych na cukier, upatrując w tym szansy na rozwój sektora. Ich brak może jednak przynieść także negatywne konsekwencje.