Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Spór między UE i RPA o dumping mięsa kurcząt

09.02.2017

Przemysł drobiarski Republiki Południowej Afryki (RPA) znajduje się obecnie w głębokim kryzysie z uwagi na wysokie koszty produkcji i rosnący import z UE, który znacznie osłabia konkurencyjność krajowego sektora drobiu. Zagrożonych jest około 100 tys. miejsc pracy z uwagi na ograniczanie produkcji lub nawet zamykanie niektórych zakładów. Poza problemami związanymi z importem, ubiegłoroczna susza w RPA przyczyniła się do wzrostu cen pasz, które stanowią ok. 70% całkowitych kosztów produkcji drobiu. Zwiększyły się również koszty energii i dostaw wody. Wzrost gospodarczy w RPA jest obecnie bardzo niski i w 2016 r. wyniósł zaledwie 0,4%, natomiast stopa bezrobocia była wysoka i sięgnęła 27%.  

 RPA jest największym odbiorcą mięsa kurcząt z UE, dostawy na ten rynek wzrosły w ciągu ostatnich 5 lat dziesięciokrotnie. W 2016 r. wysyłki tego gatunku mięsa z UE do RPA wyniosły ponad 250 tys. ton i były o jedną trzecią wyższe niż przed rokiem. W styczniu br. władze RPA wprowadziły nowe środki ochronne wobec mięsa kurcząt z UE. Są to tymczasowe cła importowe w wysokości 13,9% na mrożone elementy kurcząt z kością. Będą one obowiązywały do dn. 3 lipca 2017 r. Decyzja o zastosowaniu restrykcji została podjęta pod wpływem skarg zgłaszanych przez lokalnych producentów, którzy twierdzili, że UE stosuje dumping wobec niektórych elementów kurcząt (np. udka, ćwiartki, skrzydełka) i sprzedaje je w RPA poniżej kosztów produkcji. Międzynarodowa Komisja ds. Handlu RPA rozpatrzyła wniosek producentów i zaleciła nałożenie ceł. Komisja rozważa obecnie również wprowadzenie kolejnych środków ochronnych.

UE odpiera jednak zarzuty swojego partnera handlowego, twierdząc,  że wolumen unijnego eksportu do RPA nie jest tak duży, aby ponosić odpowiedzialność za kryzys w krajowym sektorze drobiarskim. Według unijnych danych, wysyłki z UE stanowią mniej niż 7% całkowitej konsumpcji mięsa kurcząt w RPA, a import elementów kurcząt z kością stanowi tylko 14% spożycia.

RPA zwykle nie stosuje restrykcji wobec unijnego drobiu ze względu na zapisy dwustronnej Umowy ds. Handlu, Rozwoju i Współpracy z 2000 r. Zapisy art. 16 umowy zezwalają jednak na nałożenie ceł antydumpingowych, gdy są dowody na zagrożenie dla lokalnego przemysłu drobiarskiego, spowodowane dumpingiem ze strony państw członkowskich UE. W 2014 r. RPA nałożyła cła antydumpingowe w imporcie mięsa kurcząt z Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Cła zostały przedłużone na 2015 r. Skorzystali na tym inni unijni dostawcy – np. Hiszpania, Belgia i Francja.

 

Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA

Słowa kluczowe : dróbmięso kurczątRPAUEdumpingcłaśrodki ochronne


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009