- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Spór między UE i RPA o dumping mięsa kurcząt
Przemysł drobiarski Republiki Południowej Afryki (RPA) znajduje się obecnie w głębokim kryzysie z uwagi na wysokie koszty produkcji i rosnący import z UE, który znacznie osłabia konkurencyjność krajowego sektora drobiu. Zagrożonych jest około 100 tys. miejsc pracy z uwagi na ograniczanie produkcji lub nawet zamykanie niektórych zakładów. Poza problemami związanymi z importem, ubiegłoroczna susza w RPA przyczyniła się do wzrostu cen pasz, które stanowią ok. 70% całkowitych kosztów produkcji drobiu. Zwiększyły się również koszty energii i dostaw wody. Wzrost gospodarczy w RPA jest obecnie bardzo niski i w 2016 r. wyniósł zaledwie 0,4%, natomiast stopa bezrobocia była wysoka i sięgnęła 27%.
RPA jest największym odbiorcą mięsa kurcząt z UE, dostawy na ten rynek wzrosły w ciągu ostatnich 5 lat dziesięciokrotnie. W 2016 r. wysyłki tego gatunku mięsa z UE do RPA wyniosły ponad 250 tys. ton i były o jedną trzecią wyższe niż przed rokiem. W styczniu br. władze RPA wprowadziły nowe środki ochronne wobec mięsa kurcząt z UE. Są to tymczasowe cła importowe w wysokości 13,9% na mrożone elementy kurcząt z kością. Będą one obowiązywały do dn. 3 lipca 2017 r. Decyzja o zastosowaniu restrykcji została podjęta pod wpływem skarg zgłaszanych przez lokalnych producentów, którzy twierdzili, że UE stosuje dumping wobec niektórych elementów kurcząt (np. udka, ćwiartki, skrzydełka) i sprzedaje je w RPA poniżej kosztów produkcji. Międzynarodowa Komisja ds. Handlu RPA rozpatrzyła wniosek producentów i zaleciła nałożenie ceł. Komisja rozważa obecnie również wprowadzenie kolejnych środków ochronnych.
UE odpiera jednak zarzuty swojego partnera handlowego, twierdząc, że wolumen unijnego eksportu do RPA nie jest tak duży, aby ponosić odpowiedzialność za kryzys w krajowym sektorze drobiarskim. Według unijnych danych, wysyłki z UE stanowią mniej niż 7% całkowitej konsumpcji mięsa kurcząt w RPA, a import elementów kurcząt z kością stanowi tylko 14% spożycia.
RPA zwykle nie stosuje restrykcji wobec unijnego drobiu ze względu na zapisy dwustronnej Umowy ds. Handlu, Rozwoju i Współpracy z 2000 r. Zapisy art. 16 umowy zezwalają jednak na nałożenie ceł antydumpingowych, gdy są dowody na zagrożenie dla lokalnego przemysłu drobiarskiego, spowodowane dumpingiem ze strony państw członkowskich UE. W 2014 r. RPA nałożyła cła antydumpingowe w imporcie mięsa kurcząt z Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Cła zostały przedłużone na 2015 r. Skorzystali na tym inni unijni dostawcy – np. Hiszpania, Belgia i Francja.
Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA
Słowa kluczowe : drób, mięso kurcząt, RPA, UE, dumping, cła, środki ochronne