Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Rosja umacnia swoją pozycję w światowym eksporcie pszenicy

30.01.2017

W 2016 r. roku Rosja odnotowała rekordowe zbiory pszenicy, co w połączeniu z nie najlepszymi wynikami unijnej produkcji, zwiększa możliwości sprzedaży na rynki zagraniczne. W sezonie 2016/17 kraj może wysunąć się na pozycję lidera w światowym eksporcie pszenicy, z wywozem prognozowanym na 29 mln ton.  

W styczniowym raporcie USDA szacunek zbiorów pszenicy w Rosji w 2016 r. został podwyższony o 0,5 mln ton do 72,5 mln ton. Prognozowany wywóz tego gatunku w sezonie handlowym 2016/17 ma osiągnąć  29 mln ton. Jeśli te przewidywania znajdą potwierdzenie w rzeczywistości  to oznaczać to będzie, że Rosja wysunie się na pozycję lidera w światowym eksporcie pszenicy wyprzedzając nawet takie kraje jak UE czy USA. Wśród przewag konkurencyjnych rosyjskiego zboża w eksporcie należy wyliczyć m.in.: korzystne ceny w porównaniu z innymi dostawcami, bliskość kluczowych rynków  zbytu oraz słabość rosyjskiej waluty działającą wspierająco na wywóz.

Bez wątpienia w bieżącym sezonie dzięki rekordowym zbiorom i korzystnej konfiguracji wśród pozostałych wiodących dostawców Rosja posiada ogromny potencjał w eksporcie  pszenicy. Nie jest do końca jednak pewne czy uda się zrealizować zamierzoną wysokość sprzedaży zagranicznej. Dotychczasowe tempo eksportu rosyjskiej pszenicy nie było tak szybkie jakby tego oczekiwano. 

Według SovEcon, grudniowy eksport zbóż z Rosji był najprawdopodobniej niższy w porównaniu z wynikiem osiągniętym w listopadzie br. ze względu na sztormową aurę panującą na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. Poza tym ostatnie umocnienie rubla związane z podrożeniem ropy naftowej (skutek porozumienia krajów OPEC i Rosji o zmniejszeniu wydobycia) także zadziałało na niekorzyść eksporterów.

W konsekwencji Rosja nie zdołała zwiększyć eksportu w pierwszej połowie sezonu w odniesieniu do tego samego okresu sezon wcześniej. Rosyjskie zboże dociera jednak na wiele rynków zbytu, w tym do Bangladeszu, Maroko, Indonezji, Wietnamu czy Tajlandii. Rosjanie mają zamiar wysyłać pszenicę także do Wenezueli.

Według zapowiedzi SovEcon, grudniowy eksport zbóż z Rosji kształtował się w przedziale od 3,3 mln ton do 3,4 mln ton, w tym 2,35-2,45 mln ton pszenicy oraz 0,6 – 0,7 mln ton kukurydzy. Dla porównania w grudniu 2015 r. osiągnął on 4,2 mln ton, a w listopadzie 2016 r. – 4 mln ton.

Jak podali niezależni analitycy, eksport rosyjskiego ziarna w okresie od lipca do grudnia ub.r. wyniósł 20,8 mln ton, w porównaniu do 21,2 mln ton w analogicznym okresie sezon wcześniej. 

Rosja w ostatniej dekadzie dołączyła do grona kluczowych eksporterów pszenicy na świecie (razem z Ukrainą), konkurując przede wszystkim niskim poziomem cen. Dla porównania dziesięć lat temu rosyjska produkcja pszenicy wynosiła 41,5 mln ton, a eksport 7,5 mln ton.

W ostatnich latach konkurencyjność rosyjskiej pszenicy potwierdzają wyniki przetargów organizowanych przez egipski GASC, w których rosyjskie ziarno ma wysoki udział.

Nawet jeśli w bieżącym sezonie handlowym Rosji nie uda się uplasować na pierwszym miejscu wśród dostawców pszenicy na świecie, to biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu produkcji i eksportu z ostatniej dekady wszystko wskazuje na to, że kraj ma szansę na pobicie takiego rekordu w nieodległej przyszłości.

Maria Kosewska (Starszy Specjalista ds. rynku Zbóż FAMMU/FAPA)

Słowa kluczowe : pszenicaRosjaeksport pszenicysezon 2016/17


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009