Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Styczniowe prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2017/18

30.01.2017

Według najnowszych prognoz Strategie Grains, w nadchodzącym sezonie Unia odnotuje o 4% wyższe zbiory zbóż ogółem niż rok wcześniej – w wysokości 305,9 mln ton. Produkcja pszenicy miękkiej ma wzrosnąć o 6% w ujęciu rok do roku, jęczmienia o 2%, kukurydzy o 3%, a żyta o 1%. Natomiast w przypadku pszenicy twardej przewidywany jest spadek zbiorów  – o 9% r/r. 

W styczniowym raporcie SG obniżył wcześniejszą prognozę zbiorów pszenicy miękkiej w UE w 2017 roku ze względu na spodziewane skutki mrozów na uprawy ozimin w krajach wschodniej Europy – o 1,2 mln ton do 143,8 mln ton.

Skorygowana prognoza jest jednak w dalszym ciągu o 6% wyższa od ubiegłorocznej produkcji tego gatunku w Unii wynoszącej 135,9 mln ton, na co wpływ miały przede wszystkim znacznie gorsze zbiory we Francji. SG zrewidowała w dół zwłaszcza szacunki zbiorów na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji, na Litwie, w Bułgarii, Polsce oraz w Rumunii – łącznie o 1 mln ton uwzględniając skutki styczniowych mrozów na uprawy ozime. W tych krajach spodziewane są zarówno straty w powierzchni upraw pszenicy ozimej, jak również redukcja plonowania.

Kolejnym czynnikiem ryzyka dla unijnych upraw zbożowych może być poziom wilgotności gleb we Francji oraz Hiszpanii, gdzie jesienna susza spowodowała problemy z nagromadzeniem rezerw wodnych w glebie, chociaż w tym przypadku jest jeszcze możliwa poprawa stanu na wiosnę. Wiele zależeć będzie od poziomu opadów w okresie wiosennym.

Pomimo obecnych korekt zapowiadana produkcja pszenicy miękkiej jest w dalszym ciągu wyższa niż w ubiegłym roku.

Oczekiwane są również straty w produkcji jęczmienia ozimego, które jednak zostaną najprawdopodobniej zrekompensowane poprzez zwiększenie areału jęczmienia jarego.

Francuscy analitycy podwyższyli nieznacznie prognozę zbiorów jęczmienia w UE – o 200 tys. ton do 61,3 mln ton.

Strategie Grains podniósł także prognozę dla unijnej produkcji kukurydzy w bieżącym roku, o 400 tys. ton do 61,3 mln ton, uwzględniając oczekiwany wzrost areału tego gatunku na wiosnę.

 

Autor: (FAMMU/FAPA)


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009