- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Styczniowe prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2017/18
Według najnowszych prognoz Strategie Grains, w nadchodzącym sezonie Unia odnotuje o 4% wyższe zbiory zbóż ogółem niż rok wcześniej – w wysokości 305,9 mln ton. Produkcja pszenicy miękkiej ma wzrosnąć o 6% w ujęciu rok do roku, jęczmienia o 2%, kukurydzy o 3%, a żyta o 1%. Natomiast w przypadku pszenicy twardej przewidywany jest spadek zbiorów – o 9% r/r.
W styczniowym raporcie SG obniżył wcześniejszą prognozę zbiorów pszenicy miękkiej w UE w 2017 roku ze względu na spodziewane skutki mrozów na uprawy ozimin w krajach wschodniej Europy – o 1,2 mln ton do 143,8 mln ton.
Skorygowana prognoza jest jednak w dalszym ciągu o 6% wyższa od ubiegłorocznej produkcji tego gatunku w Unii wynoszącej 135,9 mln ton, na co wpływ miały przede wszystkim znacznie gorsze zbiory we Francji. SG zrewidowała w dół zwłaszcza szacunki zbiorów na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji, na Litwie, w Bułgarii, Polsce oraz w Rumunii – łącznie o 1 mln ton uwzględniając skutki styczniowych mrozów na uprawy ozime. W tych krajach spodziewane są zarówno straty w powierzchni upraw pszenicy ozimej, jak również redukcja plonowania.
Kolejnym czynnikiem ryzyka dla unijnych upraw zbożowych może być poziom wilgotności gleb we Francji oraz Hiszpanii, gdzie jesienna susza spowodowała problemy z nagromadzeniem rezerw wodnych w glebie, chociaż w tym przypadku jest jeszcze możliwa poprawa stanu na wiosnę. Wiele zależeć będzie od poziomu opadów w okresie wiosennym.
Pomimo obecnych korekt zapowiadana produkcja pszenicy miękkiej jest w dalszym ciągu wyższa niż w ubiegłym roku.
Oczekiwane są również straty w produkcji jęczmienia ozimego, które jednak zostaną najprawdopodobniej zrekompensowane poprzez zwiększenie areału jęczmienia jarego.
Francuscy analitycy podwyższyli nieznacznie prognozę zbiorów jęczmienia w UE – o 200 tys. ton do 61,3 mln ton.
Strategie Grains podniósł także prognozę dla unijnej produkcji kukurydzy w bieżącym roku, o 400 tys. ton do 61,3 mln ton, uwzględniając oczekiwany wzrost areału tego gatunku na wiosnę.
Autor: (FAMMU/FAPA)