Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Znaczący wzrost eksportu mięsa wołowego z krajów Unii Europejskiej w I połowie 2016 r.

15.09.2016

W pierwszych sześciu miesiącach 2016 r. łączny eksport mięsa wołowego z krajów Unii Europejskiej wyniósł 329,9 tys. ton (w ekwiwalencie tuszy), tj. był o 18,9% większy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Według danych Eurostat, najbardziej dynamicznie rozwijał się eksport zwierząt żywych, których sprzedaż na rynki trzecie zwiększyła się o 39,8% do 111,6 tys. ton (w wadze tuszy). Eksport mięsa mrożonego wzrósł o blisko jedną czwartą do 53,6 tys. ton, a świeżego i schłodzonego o ponad 12% do 51,6 tys. ton. Sprzedaż na rynki pozaunijne podrobów wołowych zwyżkowała natomiast o 4,4% do 85,7 tys. ton.

Największym odbiorcą unijnej wołowiny była Turcja, do której w pierwszej połowie bieżącego roku sprzedano 32,2 tys. ton towarów z wołowiny, co stanowiło 9,8% całkowitego eksportu wołowiny poza Wspólnotę. W porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. sprzedaż do tego kraju zwiększyła się o 71,8%. Do Turcji trafiał prawie wyłącznie żywiec wołowy. Jego udział w eksporcie wołowiny, w wadze poubojowej wyniósł blisko 99%. Wśród największych odbiorców wołowiny z Unii, wyższą niż w przypadku Turcji, dynamikę wzrostu eksportu odnotowano w przypadku Izraela (kilkukrotny wzrost do poziomu 19,4 tys. ton) oraz Libii (o 78,9% do ponad 15 tys. ton). Spadła natomiast sprzedaż unijnej wołowiny do drugiego i trzeciego największego odbiorcy ze Wspólnoty, tj. do Hongkongu o 5% do 24,5 tys. ton oraz do Libanu o 8,5% do 23,6 tys. ton.

Według danych Eurostat, wśród szczęściu największych unijnych eksporterów wołowiny (Niemcy, Irlandia, Hiszpania, Francja, Holandia, Polska) na rynki trzecie, największą dynamiką wzrostu eksportu charakteryzowała się Polska. W okresie od stycznia do końca czerwca 2016 r. z naszego kraju na rynki pozaunijne sprzedano 29,9 tys. ton wołowiny, tj. o prawie 26% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Zwiększonym zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim podroby (wzrost o 73% do 5,4 tys. ton) oraz świeże i schłodzone mięso, którego wywóz zwiększył się o blisko 60% do ponad 10 tys. ton.

Niemcy, największy obecnie eksporter wołowiny ze Wspólnoty, zwiększyły jej sprzedaż jedynie o 2,3% do 40,3 tys. ton. Eksport z Irlandii wzrósł o 13,7% do 31,3 tys. ton, a z Hiszpanii zwiększył się o 18,2% do 36,7 tys. ton. Sprzedaż z Francji zmniejszyła się natomiast o 4,6% do 31,9 tys. ton.

Należy oczekiwać, że ze względu na wydarzenia w Turcji z lipca br. oraz chłodniejsze stosunki polityczne Wspólnoty z Ankarą, dynamika wzrostu eksportu wołowiny z UE w drugiej połowie 2016 r. może nieco spowolnić, i tym samym łączny wzrost wywozu (mięsa i żywca) w 2016 r. może być na podobnym poziomie, jak prognozowała Komisja Europejska w raporcie Short-term Outlook z lipca 2016 r., tj. 10,5%. Prognozy te nie uwzględniają tłuszczów zwierzęcych, jednak ich znacznie w eksporcie wołowiny ogółem ze Wspólnoty jest niewielkie. Jak prognozuje Komisja Europejska, w 2017 r. w przypadku eksportu mięsa wołowego z Unii należy oczekiwać spowolnienia wzrostu wywozu do 3%, natomiast sprzedaż żywca na rynki trzecie ma zmniejszyć się o 2,0% w porównaniu z 2016 r.

PAWEŁ KOSTRZYŃSKI - FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009