Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Prognozy Komisji dla rynku drobiu w UE na 2016 r. i 2017 r.

31.08.2016

Według prognoz Komisji Europejskiej z lipca br., produkcja wewnętrzna brutto mięsa drobiu w UE w 2016 r. wzrośnie w skali roku o 2% do ok. 14 mln ton, a w 2017 r. o 1,2% do 14,2 mln ton. Poziom wytwarzania zwiększą wszyscy znaczący producenci drobiu w UE, oprócz Niemiec, a prym będzie wiodła ponownie Polska. Dynamika wzrostu średnio w UE będzie jednak niższa od ubiegłorocznej. W 2015 r. unijna produkcja podwyższyła się wobec 2014 r. o 3,8% do 13,8 mln ton. Ekspansji sprzyjały relatywnie niskie ceny pasz, dzięki kolejnym korzystnym zbiorom na świecie.

Pomimo niższych cen kurcząt brojlerów w tym roku, unijna produkcja mięsa drobiu w pierwszym kwartale 2016 r. ponownie zwiększyła się, nawet w większym stopniu niż w tym samym okresie 2015 r., gdy zanotowano również bardzo wysokie wzrosty. W pierwszych trzech miesiącach br. poziom wytwarzania drobiu zwiększyły Polska (+16%), Włochy (+6%), Hiszpania (+5%), Holandia (+5%) i Wielka Brytania (+3%). Stagnację zaobserwowano jedynie we Francji, jednak sytuacja może zmienić się w drugim półroczu br., ponieważ w połowie maja rozpoczęto odbudowę stad drobiu po działaniach zapobiegawczych wprowadzonych w związku z ptasią grypą.

W 2015 r. unijna konsumpcja drobiu wzrosła o ponad 4% do 13,3 mln ton tj. do ok. 26 kg na jednego mieszkańca. Komisja przewiduje, że spożycie drobiu w UE w 2016 r. zwiększy się o 1,8% do 13,5 mln ton, a w 2017 r. o 1,6% do 13,7 mln ton, czyli przeciętnie do 26,7 kg na jednego mieszkańca. Skala wzrostu spożycia będzie niższa niż w poprzednich dwóch latach. Konkurencyjność cenowa w porównaniu z mięsem czerwonym oraz wzrost produkcji będą nadal faworyzowały mięso drobiu, jednak rynek unijny staje się już coraz bardziej nasycony. Po raz pierwszy od wielu lat drób nie będzie gatunkiem mięsa, którego spożycie w UE wzrośnie najbardziej. Wyższą dynamikę wzrostu konsumpcji będzie miała wołowina.

W 2015 r. eksport mięsa drobiu z UE ustabilizował się na poziomie ok. 1,35 mln ton. W 2016 r. wysyłki drobiu z UE zwiększą się prawdopodobnie aż o 6% do 1,43 mln ton, pomimo silnej konkurencji na rynkach zagranicznych ze strony dostawców brazylijskich. Największymi unijnymi eksporterami drobiu do krajów trzecich są obecnie Holandia, Francja i Polska, a główne rynki zbytu to RPA, Benin, Arabia Saudyjska, Hongkong i Filipiny.
W 2017 r. spodziewane jest obniżenie wywozu mięsa drobiu z UE o 2% do 1,4 mln ton.

Unijny import drobiu wzrośnie prawdopodobnie w tym roku o 6% do ok. 900 tys. ton, a w 2017 r. zwiększy się o 2% do 920 tys. ton. Największymi dostawcami będą Brazylia, Tajlandia, Ukraina, Chile i Chiny.  

Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA

Słowa kluczowe : UEmięso drobiuprodukcjaspożycieeksportimport


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009