- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Komisja przedłuża wsparcie dla producentów owoców i warzyw
W dn. 10 czerwca br. Komisja Europejska formalnie przedłużyła do lipca 2017 r. wsparcie dla unijnych producentów owoców i warzyw poszkodowanych przez rosyjskie embargo, tzw. „siatkę bezpieczeństwa”. Budżet na ten cel wyniesie prawdopodobnie ok. 50-80 mln EUR.
Obecny system wycofywania z rynku owoców i warzyw upływa z końcem czerwca br. Biorąc po uwagę trwające nadal trudności w unijnym sektorze owoców i warzyw, komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan zadecydował o nieprzerwanej kontynuacji wsparcia. Nowe, maksymalne kwoty dofinansowania dla państw członkowskich i poszczególnych produktów będą jednak znacznie niższe niż dotychczas. Zdaniem Komisji, producenci mieli bowiem więcej czasu na dostosowanie się do sytuacji spowodowanej embargiem i na poszukiwanie nowych rynków zbytu.
Nadzwyczajne wsparcie obejmuje wycofywanie z rynku owoców i warzyw w ramach bezpłatnej dystrybucji dla organizacji charytatywnych lub na inne cele jak np. pasze dla zwierząt, kompostowanie, destylacja, a także w formie zbierania zielonych owoców i warzyw lub nie dokonywania zbiorów. Produktami uprawnionymi do otrzymania wsparcia były: pomidory, marchew, kapusta, słodka papryka, ogórki i korniszony, kalafiory, brokuły, pieczarki, jabłka, gruszki, śliwki, owoce miękkie, winogrona stołowe, kiwi, pomarańcze, klementynki, mandarynki, cytryny, brzoskwinie i nektarynki. Obecnie do wykazu produktów uprawnionych włączono wiśnie oraz persymony (kaki).
Z pomocy finansowej, która wejdzie w życie z dn. 1 lipca br. będą mogli korzystać producenci owoców i warzyw, zarówno członkowie organizacji producenckich, jak i producenci nie zrzeszeni, którzy do końca lipca 2017 r. złożą wnioski o przyznanie dofinansowania.
Od czasu wprowadzenia przez Rosję embarga importowego w sierpniu 2014 r., z rynku UE wycofanych zostało ok. 1,13 mln ton owoców i warzyw. Wsparcie finansowe na ten cel z unijnego budżetu wyniosło już do tej pory ok. 280 mln EUR.
Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA
Słowa kluczowe : owoce i warzywa, Komisja Europejska, wsparcie, rosyjskie embargo