Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Unia zwiększyła eksport mięsa wieprzowego do krajów trzecich, wywóz z Polski poza Wspólnotę zmalał

21.04.2016

Według danych Komisji Europejskiej, w 2015 r. łączny eksport mięsa wieprzowego świeżego lub mrożonego poza Unię Europejską zwiększył się w stosunku do 2014 r. o blisko 12%, wynosząc 1 mln 641 tys. ton (w ekwiwalencie mięsa). W największym stopniu za wzrost ten odpowiedzialne było silne zwiększenie dostaw na rynek Chin. Eksport z UE do Państwa Środka wyniósł 462,2 tys. ton, i był o ponad 94% (+224,1 tys. ton) wyższy niż przed rokiem. Jednocześnie największym spadkiem charakteryzował się unijny eksport mięsa wieprzowego do Hongkongu (-39,0 tys. ton), Japonii (-19,3 tys. ton), na Filipiny (-5,7 tys. ton), do Korei Południowej (-4,1 tys. ton), Angoli (-4,0 tys. ton) oraz na Ukrainę (-9,6 tys. ton). Wzrósł za to eksport do Stanów Zjednoczonych (o 14,5% do 67,8 tys. ton) oraz do Australii (o 16,8% do 80,6 tys. ton).

Za zwiększenie eksportu nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z Unii w dużym stopniu odpowiedzialna była Hiszpania. Sprzedaż na rynki pozaunijne z tego kraju wzrosła o około 40% do 303,2 tys. ton. W eksporcie wieprzowiny na rynki trzecie wyprzedziły Hiszpanię tradycyjnie Niemcy oraz Dania, jednakże dynamika wzrostu wywozu z tych dwóch krajów była skromniejsza. Niemiecki eksport w 2015 r. zwiększył się o blisko 22% do poziomu 373,1 tys. ton, natomiast wywóz z Danii, drugiego pod względem wolumenu największego eksportera wieprzowiny z UE, zwyżkował zaledwie o 4% do 358,7 tys. ton. Stosunkowo silnym wzrostem charakteryzował się eksport holenderski, wynosząc 101,1 tys. ton, tj. był o 9,4% wyższy niż rok wcześniej.

Na tym tle, Polska okazała się jedynym krajem z czołówki unijnych eksporterów, który zmniejszył eksport mięsa wieprzowego poza Unię Europejską w 2015 r. Według danych Komisji Europejskiej, nasz kraj wyeksportował poza granice Wspólnoty nieco ponad 66 tys. ton świeżego oraz mrożonego mięsa wieprzowego, czyli o 31,5% mniej niż przed rokiem. Spadek spowodowany był mniejszymi dostawami zarówno do Chin, jak i Hongkongu. W przypadku Hongkongu spadek dostaw był charakterystyczny dla większości krajów UE. Zmniejszenie dostaw z Polski do Chin kompensowane było zwiększonym eksportem do Państwa Środka z krajów takich, jak Niemcy czy też Hiszpania. Warto zaznaczyć, że w przypadku Polski eksport tych produktów poza UE był dużo niższy niż przed dwoma laty, co spowodowane było ograniczeniami w handlu wywołanymi przez epidemię afrykańskiego pomoru świń (w tym oprócz Chin, mniejszym eksportem do Rosji i na Białoruś). Spadek wywozu wieprzowiny z Polski poza granice UE kompensowany był wzrostem sprzedaży na rynek wewnętrzny Wspólnoty. Według danych MRiRW, w 2015 r. wolumen eksportu wieprzowiny z Polski do krajów UE zwiększył się o 18,4% do około 334 tys. ton, co było największą dynamiką wśród znaczących krajów-eksporterów w UE.

 

PAWEŁ KOSTRZYŃSKI - FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009