Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Krótkoterminowa prognoza Komisji Europejskiej dla rynku drobiu

06.04.2016

W marcu br. Komisja Europejska opublikowała nową „Krótkoterminową prognozę produkcji upraw polowych, mięsa i mleka w UE”. Eksperci Komisji przewidują, że w 2016 r. produkcja wewnętrzna brutto mięsa drobiu w UE wzrośnie w skali roku o 1,7% do ok. 14 mln ton, a w przyszłym roku o 1,2% do 14,2 mln ton. W 2015 r. poziom wytwarzania zwiększył się wobec 2014 r. o 3,7% do 13,8 mln ton, prawie o 1 p.p. więcej niż spodziewano się na jesieni. Ekspansji produkcji sprzyjały relatywnie niskie ceny pasz, dzięki kolejnym korzystnym zbiorom na świecie. Już drugi rok z rzędu największym unijnym producentem drobiu w 2015 r. była Polska, gdzie zanotowano również najwyższy wzrost (+200 tys. ton). W Niemczech natomiast produkcja obniżyła się o 1,5%.

Komisja prognozuje, że spożycie drobiu w UE w 2016 r. zwiększy się o 1,9% do 13,5 mln ton, a w 2017 r. o 1,6% do 13,7 mln ton, czyli przeciętnie do 26,7 kg na jednego mieszkańca. Skala wzrostu spożycia będzie zatem niższa niż w poprzednich dwóch latach. Konkurencyjność cenowa w porównaniu z mięsem czerwonym oraz wzrost produkcji będą nadal faworyzowały mięso drobiu, jednak rynek unijny staje się już coraz bardziej nasycony. W 2015 r. ceny reprezentatywne drobiu w UE (ceny sprzedaży kurcząt brojlerów 65%) wyniosły 187 EUR/100 kg i były o 2,1% niższe niż w 2014 r. Od maja do września 2015 r. ceny oscylowały w granicach 190-193 EUR/100 kg, natomiast jesienią można już było zaobserwować sezonowy spadek cen, który był jednak głębszy niż w latach poprzednich. 

W 2015 r. unijny eksport mięsa drobiu ustabilizował się na poziomie ok. 1,35 mln ton. Pomimo 6% wzrostu wysyłek w pierwszym kwartale, w dalszej części roku sytuacja pogorszyła się. Z uwagi na ogniska ptasiej grypy w południowo-zachodniej części Francji, wielu partnerów handlowych wprowadziło restrykcje importowe dla całego kraju. W 2015 r. wzrosły wysyłki unijnego drobiu m.in. do Arabii Saudyjskiej, RPA, na Filipiny, Ukrainę, do Ghany, Wietnamu, Chin i Gruzji. Z drugiej strony, znaczne obniżenie (o jedną czwartą) sprzedaży do Hongkongu nie zostało zrekompensowane ekspansją wywozu do Chin. UE traci również udziały na dwóch najważniejszych rynkach zbytu, w Beninie i RPA, na korzyść eksporterów z USA i Brazylii. W 2016 r. wysyłki drobiu z UE zwiększą się prawdopodobnie tylko o 0,5% do 1,36 mln ton z uwagi na spodziewany wzrost konkurencyjności dostawców amerykańskich i brazylijskich na rynkach zagranicznych.

W 2015 r. import mięsa drobiu do UE wzrósł o 4% do ok. 850 tys. ton. Pomimo 3% spadku wysyłek z Brazylii, kraj ten pozostał największym dostawcą drobiu na rynek unijny. Lukę w unijnym imporcie drobiu wypełniły Tajlandia i Ukraina, które zwiększyły sprzedaż do UE. Ukraina korzysta z bezcłowych kontyngentów na eksport drobiu do UE w łącznej wysokości 36 tys. ton rocznie w ramach dwustronnej umowy o wolnym handlu. Pierwszy z kontyngentów, na 16 tys. ton ukraińskich elementów, podrobów i przetworów z drobiu został w pełni wykorzystany. Drugi kontyngent na 20 tys. ton mrożonych tuszek kurcząt został wykorzystany jedynie w 22%. Ukraina wyeksportowała ponadto w ubiegłym roku na rynek unijny 15 tys. ton mięsa drobiu według pełnej stawki celnej.  

Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009