Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Zapowiada się kolejny urodzaj

23.03.2016

W nadchodzącym sezonie bilans zbożowy zarówno w ujęciu globalnym,  jak i w UE będzie najprawdopodobniej ponownie „ciężki”. Wstępne prognozy wskazują na kolejny urodzaj, a poziom zapasów końcowych pozostających po sezonie 2015/16 ma być wysoki. Jeśli w okresie pozostającym do żniw na półkuli północnej nie wystąpią większe zawirowania pogodowe powodujące rozległe straty, to presja podażowa będzie w dalszym ciągu kluczowym czynnikiem kształtującym ceny.

Tegoroczna zima w Europie miała w większości łagodny przebieg. Straty mrozowe w oziminach są niewielkie. Temperatury wyższe od przeciętnych spowodowały przyspieszenie wzrostu i rozwoju zbóż ozimych w pierwszym kwartale br. Kondycja upraw zbożowych oceniana jest w większości dobrze. Według marcowych prognoz KE, tegoroczne zbiory zbóż w UE będą nawet nieznacznie wyższe niż przed rokiem – wzrost o 0,4% do 310,6 mln ton. Co prawda zmniejszyć się ma unijna produkcja pszenicy (miękkiej i durum) o ok. 5% w ujęciu rok do roku do 151,167 mln ton, jednak zostanie to z niewielką nadwyżką zrekompensowane poprzez większe zbiory zbóż paszowych (prognozowany wzrost w ujęciu rocznym o 6,2% do 159,4 mln ton).

 

Warto odnotować spodziewane zwiększenie zapasów na koniec kolejnego sezonu – zbóż ogółem o 6,8% do 48,6 mln ton, w tym pszenic o 3,8% do 19 mln ton, a zbóż paszowych o 9,2% do 29,7 mln ton. Tak więc w sezonie 2016/17 rezerwy zbożowe Unii istotnie ważyć będą na bilansie.

Nieco tylko mniej optymistyczna jest marcowa prognoza Strategie Grains. Francuscy analitycy prognozują tegoroczne zbiory zbóż w UE na 308,9 mln ton wobec 309,4 mln ton w poprzednim sezonie. Oczekiwane spadki produkcji pszenicy miękkiej (o 5% do 143,6 mln ton) i jęczmienia (o 1% do 60,1 mln ton)  mają zostać  zrównoważone poprzez 11% zwiększenie produkcji kukurydzy – do 63,9 mln ton oraz durum – o 8% do 8,7 mln ton.

Według prognoz Komisji, wyniki unijnego eksportu zbóż do krajów trzecich w sezonie 2015/16 mają być gorsze niż sezon wcześniej. Kolejny sezon ma przynieść ich dalsze zmniejszenie – przewidywany spadek wywozu pszenicy o 6,9% do 28,3 mln ton w porównaniu z sezonem 2015/16, a zbóż paszowych o 13,6% do 11,6 mln ton.

Konkurencja w eksporcie zbóż w sezonie 2015/16 jest wyjątkowo ostra. Oferta z krajów basenu Morza Czarnego (Rosja, Ukraina) zazwyczaj ma przede wszystkim przewagę cenową. Dodatkowo wspierająco na eksport rosyjski i ukraiński wpływa deprecjacja walut obydwu tych krajów, w przypadku Rosji potęgowana niskimi cenami ropy. Było to widoczne w rezultatach przetargów na dostawy pszenicy do Egiptu organizowanych przez GASC. W tym sezonie umocniła się pozycja Argentyny wśród dostawców zbóż, głównie ze względu na zniesienie jesienią ubiegłego roku ceł obowiązujących wcześniej w eksporcie argentyńskiej pszenicy i kukurydzy, jak również ze słabości peso.

Ceny zbóż na rynkach światowych są najniższe od kilku sezonów. Podobnie kształtują się notowania pszenicy i kukurydzy w kontraktach terminowych. Jak na razie większość czynników przemawia za utrwaleniem się poziomu niewygórowanych cen zbóż również w sezonie 2016/17.

Autorka: Maria Kosewska (FAMMU/FAPA)


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009