Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Wzrost eksportu wieprzowiny z krajów wspólnoty w 2015 r.

03.03.2016

W 2015 r. unijny eksport produktów sektora wieprzowiny był o 7,6% wyższy niż przed rokiem. Około dwie trzecie tego eksportu trafiło na rynki dalekowschodnie. Według danych Komisji Europejskiej eksport trzody chlewnej, wieprzowiny, tłuszczów, podrobów i przetworów wieprzowych w 2015 r. wyniósł łącznie 3265 tys. ton (w ekwiwalencie mięsa). Oznacza to wzrost o 232 tys. ton lub 7,6% w stosunku do poziomu wywozu w 2014 r.

Jeśli chodzi o strukturę eksportu, to w pierwszej dziesiątce odbiorców znajduje się pięć krajów azjatyckich odpowiadających za 66% unijnej sprzedaży do krajów trzecich. W omawianym okresie największym odbiorcą produktów wieprzowych z UE były Chiny wraz z Hongkongiem. Trafiło tam 43% eksportu o łącznej wadze 1400 tys. ton. W stosunku do poziomu eksportu w 2014 r. oznacza to zwyżkę aż o 275 tys. ton (wzrost o 24,4%). Chiny (wraz z Hongkongiem) są znacznym odbiorcą podrobów wieprzowych ze Wspólnoty. W 2015 r. trafiło na rynek chiński (wraz z Hongkongiem) 815 tys. ton tych produktów, tj. 69% całego unijnego wywozu. Następnym czołowym odbiorcą unijnych produktów sektora wieprzowiny jest Japonia. W minionym roku wysłano do niej ponad 330 tys. ton produktów z wieprzowiny, co oznacza spadek wobec poziomu wywozu w 2014 r. o 17,5 tys. ton (5%). Japonia jest ważnym odbiorcą mięsa świeżego. Trafiło tam nieco ponad 45 tys. ton tego rodzaju mięsa, co stanowiło 30% łącznego unijnego eksportu. Na dalszych miejscach w unijnym handlu z krajami trzecimi znajdują się dwa kolejne kraje z Azji, tj. Korea Południowa z przywozem na poziomie około 232 tys. ton oraz Filipiny z importem wynoszącym 189 tys. ton unijnych produktów wieprzowych. Dopiero na piątym miejscu, po czterech krajach azjatyckich, znajdują się Stany Zjednoczone z przywozem na poziomie około 102 tys. ton. Na kolejnych dwóch miejscach znajdują się Ukraina (około 97 tys. ton) i Australia (około 85 tys. ton). Warto także zauważyć rosnącą pozycję krajów afrykańskich w eksporcie unijnych towarów z wieprzowiny, w szczególności Angoli i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Jeśli chodzi o strukturę towarową, to do ogólnego wzrostu sprzedaży produktów wieprzowych do krajów trzecich w największym stopniu przyczyniła się zwyżka o 117 tys. ton (o 8,5%) eksportu mrożonego mięsa wieprzowego oraz podrobów o 88 tys. ton (o 8,1%). W analizowanym okresie w bardzo dużym stopniu wzrósł także eksport mięsa świeżego, bo aż o 56% (54 tys. ton). Obniżył się za to eksport kiełbas, przetworów i tłuszczów wieprzowych (o 9%). W sporej mierze wynikało to z utraty rynku rosyjskiego.

 

PAWEŁ KOSTRZYŃSKI - FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009