Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Pozostałe informacje

81 edycja Targów Grüne Woche

21.01.2016

Dnia 14 stycznia 2016 roku o godzinie 18.00 odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia 81 edycji Międzyna­rodowych Targów Rolnictwa, Żywności i Ogrodnic­twa: Grüne Woche (niem. "Zielony Tydzień"). Do dnia  24.01.2016 r. w 26 halach Międzynarodowego Cen­trum Kongresowego (ICC) w Berlinie o łącznej po­wierzchni 124,6 metrów kwadratowych goście targów mogą zobaczyć tradycyjne produkty rolno-spożywcze z 68 krajów z całego świata, a także je skosztować. Według organizatorów na tegorocznych wystawach znalazło się ponad 100 tys. potraw. Prezentowane są m.in. tradycyjne produkty żywnościowe, jak owoce, warzywa, ryby, produkty mleczarskie, a także zwierzęta hodowlane i dziesiątki tysięcy roślin. Ponadto zaplanowano także różnego rodzaju pokazy. Jak co roku, osobna hala przeznaczona jest do promowania żywności ekologicznej. Nie zabrakło również tradycyjnych nalewek, ekskluzywnych win i niezliczonej ilości gatunków piwa z całego świata. Można również podziwiać najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny rolnicze, a także różnego rodzaju elementy wyposażenia ogrodów. W tegorocznych targach bierze udział 1658 wystawców, w tym także z Polski. Polskie Stoisko Narodowe znajduje się w hali 11.2. Składa się z 12 stoisk wojewódzkich oraz ze stoiska Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na tegorocznych targach swoje produkty prezentuje ok. 100 polskich firm.

Grüne Woche to nie tylko wystawy i prezentacje, to także ponad 300 tym także wyposażenia ogrodów,w kwadratowychdbyła się uroczysta ceremonia otwarcua dyskusji, kongresów, seminariów i warsztatów. W ramach imprezy odbywał się Berliński Szczyt Ministrów Rolnictwa, którego tegoroczne hasło brzmiało: „Jak wyżywimy miasta? – rolnictwo i obszary wiejskie w czasach urbanizacji”. Ponad połowa ludności świata mieszka już na obszarach miejskich. Według prognoz, do roku 2050 około 7 mld ludzi, (ok. 3/4 ludności świata) będzie mieszkać w miastach. Wraz z globalizacją, urbanizacja jest bez wątpienia jednym z głównych trendów naszych czasów. Podczas Szczytu dyskutowano, jak taka sytuacja wpływa na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w różnych regionach świata. Udział w spotkaniu brał również polski Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który przyjechał, aby wspomagać działania promocyjne polskiej żywności prowadzone na targach Grune Woche. Minister zwrócił uwagę, że należy pamiętać o tym, że jedne z największych tego typu targów na świecie, stwarzają dobrą okazję do rozmów bilateralnych o możliwościach szerszego otwarcia zagranicznych rynków na nasze produkty spożywcze. Minister oświadczył, że Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski i liderem wśród krajów, do których Polska wysyła produkty rolno-spożywcze. W 2015 r. eksport z Polski do Niemiec wyniósł  ok. 4,5 mld EUR, a import z Niemiec do Polski w tym samym okresie niespełna 3 mld EUR. Na rynek niemiecki najwięcej wysyłamy mięsa drobiowego, ryb wędzonych, ryb przetworzonych i zakonserwowanych, wyrobów piekarniczych, w tym m.in. herbatników i wafli, nasion rzepaku, papierosów, soków owocowych (głównie jabłkowego), mleka i śmietany, pszenicy, kukurydzy, czekolady i wyrobów czekoladowych, mrożonych owoców (głównie truskawek i malin), grzybów (głównie pieczarek), oleju rzepakowego. Polski minister odbył szereg rozmów bilateralnych. Spotkał się m. in. z ministrem rolnictwa Mołdawii Ionem Sulą, ministrem rolnictwa Węgier Sándorem Fazekasem i ministrem rolnictwa Maroka Azizem Akhnnaouch.

Na tegorocznych targach nie zabrakło również wystąpień dotyczących przyszłości unijnego rynku mleka. Dnia 16.01.2016 r. odbyło się m.in. konferencja związku niemieckich hodowców bydła (BDM) pod tytułem „The free milk market - with fair milk?”, natomiast w dniu 18 stycznia 2016 r. Stowarzyszenie Niemieckich Rolników (DBV) przeprowadziło forum mleczarskie.

Targi Grüne Woche odbywają się od 90 lat i są odwiedzane przez ponad 400 tys. osób, a według szacunków organizatorów w 2016 roku odwiedzi je ponad 418 tys. ludzi z całego świata. Stanowią świetną okazję do promowania produktów regionalnych na terenie Niemiec, ale również do promocji regionów, kultury i lokalnych tradycji. Z roku na rok coraz więcej miejsca zajmują nowoczesne usługi świadczone przez rolników oraz informacje na temat energii odnawialnej. Krajem partnerskim tegorocznej edycji targów jest Maroko, to pierwszy, w historii Międzynarodowego Zielonego Tygodnia, kraj spoza Europy pełniący tego typu rolę, w 2011 roku to Polska była współorganizatorem Międzynarodowych Targów Rolnictwa, Żywności i Ogrodnictwa Grüne Woche.

Adam Bugała FAMMU/FAPA

Słowa kluczowe : Grüne WochemlekoNiemcytargi


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009