- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Nowy projekt unijny dla branży produkcji jaj
Partnerzy z sześciu państw członkowskich UE oraz Norwegii rozpoczęli prace nad nowym projektem badawczym „Ovoshine”, który ma na celu stworzenie innowacyjnej technologii dla branży produkcji jaj.
Inicjatywa polega na stworzeniu nowego systemu skutecznej dezynfekcji skorupek jaj za pomocą gorącego powietrza i lamp ultrafioletowych. Jest to technologia nieinwazyjna i nie wymagająca wykorzystania środków chemicznych, co wyklucza zanieczyszczenie jaj. System „Ovishine” ma na celu zmniejszyć ryzyko zatruć pokarmowych u ludzi, związanych ze spożyciem jaj, głównie z powodu zatruć bakterią Salmonella. Dużymi zaletami nowej technologii są szybkość jej wykonania i niskie koszty – poniżej 0,001 euro w przeliczeniu na jedno jajko.
Prace nad projektem skupiają trzy krajowe organizacje producentów jaj: z Hiszpanii, Węgier i Portugalii, cztery prywatne firmy technologiczne związane z tą branżą: z Belgii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii oraz trzy centra naukowo-badawcze: z Niemiec, Hiszpanii i Norwegii. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem branży producentów jaj, a szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, świadomych znaczenia kontroli bezpieczeństwa żywności oraz podniesienia zaufania rynku i konsumenta do spożycia jaj.
Projekt badawczy Ovoshine, współfinansowany z budżetu UE w kwocie 2 mln euro, zamyka cykl projektów finansowanych w ramach Siódmego Programu Ramowego UE w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR). Był on głównym instrumentem Unii Europejskiej w zakresie finansowania badań w Europie w latach 2007–2013. Nowym programem finansowania projektów badawczych i innowacyjnych w UE na lata 2014-2020 jest program „Horyzont 2020”.
Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA
Słowa kluczowe : Ovoshine, projekt badawczy, jaja, dezynfekcja