Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Kontynuacja rosnącej produkcji wołowiny w krajach UE w 2015 r. Dobre perspektywy dla eksportu

06.05.2015

Jak pokazuje badanie pogłowia bydła w krajach UE przeprowadzone w grudniu 2014 r., pogłowie krów mamek w Unii zwiększyło się o 1,3% w skali roku. Szczególnie duże wzrosty odnotowano w Hiszpanii (wzrost o 114 tys. sztuk) oraz we Francji (wzrost o 32 tys. szt.). Pogłowie mamek zwiększyło się także w Polsce, o 12 tys. sztuk w skali roku. Trzeba podkreślić, że wzrost pogłowia tych zwierząt jest wspierany przez Wspólną Politykę Rolną (WPR), w ramach której w nowej perspektywie finansowej na lata 2015-2020 przyznano wsparcie finansowe do produkcji bydła. Płatności te są uzależnione od liczby sztuk na gospodarstwo.

Warto przy tym zauważyć, że przedstawiony wyżej wzrost pogłowia bydła miał bezpośredni wpływ na ponad 2% wzrost produkcji (brutto) wołowiny w Unii w 2014 r. Przyczyniły się do tego spadki cen mleka, odnotowane w krajach UE, powodujące, że niektórzy producenci zdecydowali się skierować część krów mlecznych na ubój. Czynnikiem, który motywował producentów do redukcji liczebności stad krów mlecznych, była również obawa o przekroczenie kwot mlecznych w roku kwotowym 2014/2015. Warto nadmienić, że w minionym roku odnotowano zwiększenie wagi zwierząt przeznaczonych na ubój, do czego przyczyniły się stosunkowo niskie ceny pasz. Analizując zmiany w wolumenie produkcji w krajach Wspólnoty, warto zauważyć również wzrost ubojów bydła w Polsce o 21%, a samych krów o 29% w skali roku.

Jak prognozuje Komisja Europejska, w 2015 r. utrzyma się wzrostowa tendencja produkcji wołowiny (brutto) w krajach Wspólnoty, która wzrośnie o 1,7% w skali roku. Sprzyjać temu będzie z jednej strony zwiększenie liczebności bydła, z drugiej zaś prowadzone przez niektórych producentów we Wspólnocie dalsze zmniejszanie pogłowia krów mlecznych. Czynnikiem wspierającym będzie również oczekiwany wzrost konsumpcji wołowiny w krajach Unii a także poza nią.

W 2014 r. mięso wołowe pochodzące z Unii cieszyło się sporym zainteresowaniem na rynkach trzecich. Według danych Komisji, w minionym roku Wspólnota wyeksportowała ponad 207 tys. ton mięsa wołowego (świeżego, chłodzonego, mrożonego oraz konserwowanego), tj. o 29% więcej niż rok wcześniej. Unijna wołowina cieszyła się szczególnym zainteresowaniem na rynkach w Hongkongu, na Bałkanach oraz na Filipinach. Komisja oczekuje, że 2015 r. będzie kolejnym udanym rokiem dla producentów i eksporterów wołowiny ze Wspólnoty. Sprzyjać temu powinno wznowienie eksportu mięsa z Irlandii do Stanów Zjednoczonych oraz stopniowe wznowienie zainteresowania mięsem z Unii na rynku tureckim. Tym samym powinna zostać utrzymana wzrostowa tendencja eksportu w 2015 r., o 8% do 224 tys. ton.

Po stronie importu, w 2014 r. odnotowano zmniejszenie przywozu wołowiny z Argentyny oraz Urugwaju na rynek UE. Spadki te były rekompensowane przez wzrost zakupów z Brazylii oraz z Australii. W rezultacie w 2014 r. wolumen importu wołowiny zwiększył się o 1,1%. Według Komisji Europejskiej, w bieżącym roku na rynek Wspólnoty trafi około 304 tys. ton mięsa wołowego, tj. o 1% mniej niż przed rokiem.

PAWEŁ KOSTRZYŃSKI - FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009