- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Dodatkowy cukier na etykiety
Amerykanie chcą dodać do etykiet na żywność informację o dodanym cukrze, żeby rozróżnić między tym naturalnie występującym a dosładzaniem.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przygotowała zmianę prawodawstwa dotyczącego etykietowania żywności. Na nowej wersji etykiety ma pojawić się informacja o ilości dodanego cukru do produktu, wyrażonej jako procentowy udział rekomendowanego dziennego spożycia cukrów.
Do tej pory na amerykańskich etykietach muszą być podane informacje o procentowym udziale w dziennym spożyciu dla tłuszczów, w tym osobno nasyconych, cholesterolu, sodu, węglowodanów, błonnika, wapnia i żelaza. Nowy przepis ma informować konsumenta o tym, w jakim stopniu produkt został dosłodzony. W 2014 roku wprowadzono obowiązek zamieszczania informacji o zawartości węglowodanów ogółem na etykietach. Nowa zmiana idzie krok dalej, żeby konsument mógł bardziej świadomie wybierać produkty i ilość, w jakich je spożywa. Nowe etykiety mają też pomóc w edukacji, pozwalając rozróżniać pomiędzy naturalnie występującymi cukrami a dodanymi w procesie produkcyjnym słodzikami.
Jako rekomendowaną dzienną dawkę kalorii z cukru FDA zaproponowano 10% całkowitej ilości kalorii. Odpowiada to najnowszym wytycznym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która zaleciła, żeby dzienna dawka energii z cukrów wyniosła maksymalnie 10%, a zalecana dawka jest o połowę niższa. Ten udział dotyczy wszystkich spożywanych cukrów, także tych naturalnie występujących, we wszystkich konsumowanych produktach łącznie. Odpowiada to około 50 gramom cukru dziennie, a zalecana przez WHO ilość 25 gramom, czyli około sześciu łyżeczkom cukru. W puszcze coca-coli jest około 35 gram cukru, łyżka keczupu może zawierać 3-4 gramy cukru.
Niezależna organizacja NGO Center for Science in the Public Interest z Waszyngtonu uznała propozycję zmiany przepisów za dobre rozwiązanie, ale zaleca, że na etykietach ilość cukru była wyrażona w łyżeczkach, a nie w procentach, bo to bardziej czytelny sposób dla konsumentów. Z kolei amerykańskie lobby producentów cukru skrytykowało inicjatywę FDA, twierdząc, że nie ma naukowych badań, które przemawiałaby za ustalaniem limitów spożycia cukru.
Szacuje się, że ponad 1/3 dorosłych Amerykanów ma nadwagę lub jest otyła. Problemy z wagą dotycząc ponad 17% dzieci w USA. Ponad 9% Amerykanów na cukrzycę, rośnie liczba chorych na cukrzycę typu 2, która związane jest z dietą.
Łukasz Chmielewski FAPA/FAMMU