Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Ptasia grypa wielką niewiadomą dla amerykańskiego sektora drobiu

29.07.2015

Epidemia wysokozjadliwej ptasiej grypy, która rozpoczęła się pod koniec 2014 r. w USA, jest najbardziej dotkliwa w historii tego kraju. Jak do tej pory skutkuje ona stratami ponad 46 mln szt. drobiu oraz znacznym niedoborem i wzrostem notowań jaj. Ceny hurtowe jaj na rynku amerykańskim w czerwcu br. wzrosły w skali roku prawie dwukrotnie.

Ptasia grypa stanowi również niewiadomą dla amerykańskiego sektora kurcząt brojlerów. Na obszarach dotkniętych chorobą znajdowały się fermy hodowlane kurcząt, jednak wirus jak dotąd nie zaatakował tych ptaków. Nie ma pewności, czy wynika to z krótkiego okresu produkcyjnego brojlerów, czy raczej z faktu, że ptasia grypa wystąpiła głównie w regionach USA o dużej koncentracji ferm indyków i kur niosek. W przeszłości zdarzały się już przypadki wysokozjadliwej ptasiej grypy w gospodarstwach hodowlanych kurcząt brojlerów (np. w Holandii w 2003 r., straty ok. 30 mln szt. kurcząt). Ryzyko epidemii w USA pozostanie zatem nadal wysokie, zwłaszcza jesienią tego roku, gdy rozpoczną się wędrówki dzikiego ptactwa zakażonego wirusem na południe. Dzikie ptaki są prawdopodobnie najczęstszymi nosicielami wirusa ptasiej grypy.

Amerykańska produkcja kurcząt jest w tym roku wyższa niż w 2014 r., chociaż tempo wzrostu ostatnio zmalało. Według przewidywań Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), liczba ubojów kurcząt brojlerów będzie tej jesieni o ok. 2,5-3% wyższa niż przed rokiem. Wrośnie również o ok. 4,8% waga poubojowa ptaków, co oznacza 7-8% wzrost produkcji mięsa kurcząt.  Pomimo wzrostu poziomu wytwarzania, eksport mięsa kurcząt z USA jest niższy niż przed rokiem. W maju br. wysyłki amerykańskiego mięsa kurcząt spadły o 8,4%. Spowodowało to znaczny napływ produktów z kurcząt na rynek krajowy, który może mieć problemy z wchłonięciem nadwyżki. 

Jak do tej pory, większość krajów zastosowała zakazy importu jedynie z terenów USA dotkniętych ptasią grypą. Chiny i Korea Płd. wprowadziły całkowite zakazy importu amerykańskiego drobiu z powodu ptasiej grypy, natomiast Rosja blokuje dostawy z USA, UE, Kanady i innych krajów zachodnich w odpowiedzi na sankcje polityczne. Handlowcy szacują, że w pierwszym kwartale 2015 r. straty dla amerykańskiego przemysłu drobiarskiego z powodu restrykcji wprowadzonych przez importerów wyniosły ok. 600 mln USD. Amerykanie eksportują corocznie drób i jaja o wartości ok. 5,7 mld USD, z czego trzy czwarte pochodzi od sektora kurcząt brojlerów.

Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA

Słowa kluczowe : dróbptasia grypaepidemiaprodukcjaeksport


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009