Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Prognozy FAO dla światowego rynku wołowiny

26.06.2015

Według ostatniego raportu FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), w 2015 r. światowa produkcja mięsa wołowego wzrośnie tylko o 0,2%, i wyniesie około 68 mln ton. Trzeba przy tym podkreślić, że trend ograniczonego wzrostu produkcji wołowiny na świecie obserwowany już od wielu lat.

Niewielkiego wzrostu produkcji (na poziomie 1% do 39,2 mln ton) można spodziewać się w krajach rozwijających się, przede wszystkim w Ameryce Środkowej oraz w Azji. Produkcja tego gatunku mięsa w krajach rozwiniętych obniży się natomiast o 0,8% do 28,7 mln ton, głównie z względu na jej spadek w Ameryce Północnej oraz w Oceanii.

W Ameryce Południowej produkcja wzrośnie przede wszystkim w Brazylii, o 1,6% do blisko 10 mln ton. Wzrost ten będzie wynikiem powiększającego się stada bydła w tym kraju, a także utrzymywania się wysokiego popytu na wołowinę na rynkach zagranicznych. Więcej wołowiny wyprodukują także sąsiednie kraje, tj. Paragwaj, Urugwaj oraz Argentyna. W Azji, można oczekiwać dalszego wzrostu produkcji mięsa wołowego w Indiach, co będzie odzwierciedleniem rosnącego stada bydła mlecznego. Spadnie za to wytwórczość tego gatunku mięsa w Korei Południowej oraz w Chinach (o 1,3% do 6,5 mln ton). W Afryce, niewielki wzrost produkcji odnotują prawdopodobnie farmerzy z RPA, natomiast produkcja w Egipcie będzie mniejsza.

W Ameryce Północnej, w Stanach Zjednoczonych produkcja wołowiny obniży się o 2,3% do 10,9 mln ton, tj. do poziomu najniższego od 1994 r. Niewielki wzrost produkcji odnotuje natomiast sąsiednia Kanada. Ze względu na skutki suszy mniej mięsa wołowego wyprodukuje Australia (spadek o 7,1% do 2,3 mln ton), więcej zaś Nowa Zelandia (wzrost o 3,5% do 590 tys. ton). Niewielki wzrost produkcji wołowiny oczekiwany jest także w Rosji. W krajach UE odwrócenie redukcyjnego trendu pogłowia bydła przyczyni się do niewielkiego wzrostu produkcji wołowiny, o 1,7% do 7,8 mln ton.

Kliknij, zeby powiększyć

W 2015 r. do światowego handlu trafi prawdopodobnie 9,8 mln ton mięsa wołowego, tj. tylko o 1,9% więcej niż przed rokiem. Osłabienie dynamiki wzrostu handlu wołowiną (w 2014 r. handel zwiększył się o 7,9%) będzie wynikiem ograniczonej podaży tego gatunku mięsa na rynku światowym.

O 12,7% więcej mięsa wołowego (1,3 mln ton) sprowadzą Chiny, potwierdzając tym samym dominującą pozycję światowego importera. Wzrost importu będzie jednak dużo mniejszy niż w poprzednich trzech latach, kiedy to zwiększył się trzykrotnie. Więcej wołowiny sprowadzą także inne kraje azjatyckie, tj. Wietnam, Iran, Korea Południowa oraz Malezja. Mniej wołowiny zaimportuje natomiast Japonia (spadek o 0,8% do 731 tys. ton). W 2015 r. obniży się także import tego gatunku mięsa do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zakupy wołowiny przez Rosję zmniejszą się o 6% do 780 tys. ton, co będzie odzwierciedleniem dewaluacji rubla rosyjskiego oraz wzrostu produkcji na rynku wewnętrznym. Nieco mniej tego gatunku mięsa trafi także do krajów UE, Chile oraz Meksyku.

W br. znacznego wzrostu eksportu tego gatunku mięsa można oczekiwać ze strony Brazylii (wzrost o 6%) oraz Indii (wzrost o 4%). Wzrost ten będzie wynikiem utrzymywania się silnego popytu oraz wysokich cen na rynkach zagranicznych. Te same czynniki przyczynią się do wzrostu eksportu wołowiny z Argentyny, Paragwaju, krajów UE oraz Nikaragui. Wzrośnie także eksport mięsa wołowego z Nowej Zelandii, obniży się zaś z Australii (spadek o 7,1%) oraz ze Stanów Zjednoczonych (spadek o 2,3%), ze względu na spadek produkcji w tych krajach. Redukcja wywozu wołowiny z Urugwaju będzie natomiast wynikiem działań rządu w Montevideo, który wprowadził ograniczenia w handlu, mające wpłynąć na zapewnienie odpowiedniego poziomu podaży tego gatunku mięsa na rynku wewnętrznym.

PAWEŁ KOSTRZYŃSKI - FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009