Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Prognozy FAO dla światowego rynku drobiu w 2015 r.

10.06.2015

Według najnowszych prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w 2015 r. światowa produkcja drobiu zwiększy się nieznacznie – o 1,4% do 111,8 mln ton wobec średniego 3% wzrostu w ciągu ostatniej dekady. Podczas gdy spadające ceny zbóż wspierały wzrosty produkcji w wielu krajach, na globalną sytuację nadal mają wpływ skutki epidemii ptasiej grypy w Chinach. Przypadki zakażenia wirusem wśród ludzi w 2014 r. miały wpływ na stagnację spożycia drobiu w tym kraju. W 2015 r. chińska produkcja drobiu nie zmieni się w skali roku i sięgnie 18,5 mln ton. Poza Chinami, prognozy produkcji w pozostałych krajach przodujących na światowym rynku drobiu są pozytywne. Największy producent – USA może podwyższyć poziom wytwarzania o 0,8% do 20,7 mln ton. Wzrosty przewidziane są również m.in. w Brazylii, UE, Rosji, Meksyku, Indiach, Iranie i Turcji. Produkcja drobiu wzrośnie w tym roku w większym stopniu w krajach rozwijających się (+1,5%) niż rozwiniętych (+1,3%).

W globalnym handlu mięsem dominuje mięso drobiu z ponad 40% udziałem. Popularność drobiu wynika z konkurencyjności cenowej wobec mięsa czerwonego oraz walorów kulinarnych i zdrowotnych. W ciągu ostatniej dekady wolumen eksportu drobiu zwiększył się o 55%, jednak od 2012 r. tempo wzrostu jest już słabsze. W 2015 r. przewiduje się kontynuację tej tendencji, a globalny wywóz wzrośnie o 2,6% do 13,1 mln ton. Spowolnienie wzrostu jest z jednej strony odzwierciedleniem wyższych poziomów produkcji u importerów, które spowodowały redukcję zapotrzebowania na dostawy z zewnątrz. Ponadto, ogniska ptasiej grypy w niektórych regionach USA, które mają miejsce od początku roku, spowodowały zawieszenie importu drobiu z tego kraju przez wielu zagranicznych odbiorców. Światowy przywóz mięsa drobiowego wzrośnie w tym roku w umiarkowanym stopniu – o 2,1% do 12,6 mln ton. W największym stopniu zwiększą go kraje afrykańskie (+6,7%), głównie Angola i Benin, gdzie coraz wyższe dochody wzmacniają popyt na drób. Największy importer z Afryki – RPA zanotuje tylko 1% wzrost przywozu. Główni światowi importerzy – Chiny i Japonia zwiększą zakupy nieznacznie (do 2%). Wyższą dynamikę wzrostu przywozu zanotują inne kraje np. Meksyk, Arabia Saudyjska czy UE (4-5%). Kraje azjatyckie i bliskowschodnie sprowadzą łącznie o 2,3% więcej mięsa drobiu niż rok wcześniej. W Europie po raz kolejny Rosja ograniczy w tym roku zakupy drobiu. Spadek rosyjskiego importu prognozowany jest wstępnie na 12%, co wynika ze wzrostu krajowej produkcji drobiarskiej oraz wprowadzenia w sierpniu 2014 r. zakazu importu drobiu i innych artykułów spożywczych z niektórych krajów m.in. z USA i UE. W 2013 r. kraje te dostarczały do Rosji około trzech czwartych importu drobiu, co spowodowało konieczność poszukiwania alternatywnych rynków zaopatrzenia.

U trzech największych eksporterów – w Brazylii, USA i UE, których wysyłki stanowią łącznie prawie trzy czwarte światowego wywozu, tempo wzrostu eksportu drobiu było w ostatnich latach niewielkie. W 2015 r. sytuacja ta może jednak się zmienić, gdy sprzedaż drobiu z Brazylii wzrośnie dodatkowo na skutek restrykcji eksportowych wobec amerykańskiego drobiu (ptasia grypa), a także ze względu na zwiększone możliwości wysyłek do Rosji (embargo wobec USA i UE). Wielkość sprzedaży drobiu z USA będzie uzależniona od tempa zwalczania ptasiej grypy, obecnie przewiduje się 1,3% wzrost.  Poza Brazylią, główny bodziec dla wzrostu światowego eksportu drobiu będzie w 2015 r. pochodził od drugoplanowych eksporterów, np. Tajlandii i Turcji. Argentyna, która w ostatnich latach notowała również znaczne wzrosty sprzedaży zagranicznej drobiu, w 2014 r. zmniejszyła wysyłki na główny rynek zbytu – do Wenezueli. W 2015 r. spodziewany jest ponownie niski poziom argentyńskiego wywozu, pomimo poszerzania oferty eksportowej na nowe rynki zbytu m.in. do Chin, Chile, RPA i Rosji.

Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA    

Słowa kluczowe : FAOdróbprodukcjahandel


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009